Primář Infekčního oddělení Ivo Mifek v bioboxu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V havířovské nemocnici mají biobox pro smrtelné infekční choroby

  • 4
S velkou slávou havířovská nemocnice ukázala hostům zrekonstruované infekční oddělení, které začne sloužit pacientům 29. května. Tím ale nekončí problémy kolem stavební zakázky, která nabrala roční zpoždění.

"Konečně jsme se dočkali," neodpustil si poznámku primář Ivo Mifek, když tento týden představoval oddělení se čtyřiceti standardními lůžky, pěti lůžky na jednotce intenzivní péče a unikátním bioboxem určeným pro lidi se smrtelnou nákazou.

"Pokoje jsou jedno- a dvoulůžkové, mají vlastní sociální zařízení, televizi, přípojku na internet, zkrátka veškerý komfort pro pacienta, který musí být kvůli své nemoci izolován," pochlubil se Mifek.

Zdravotní sestry Jana Germeková a Božena Vašíčková netajily, že už se těší na chvíli, kdy opustí provizorní prostory a vrátí se do opraveného infekčního pavilonu. "Změnil se od podlahy. Prostředí je krásné, moderní a ideální i pro imobilní pacienty," chválily proměnu.

Nové infekční oddělení

Původně se měly i s pacienty stěhovat do nového už před rokem. Stavební práce totiž začaly už před dvěma lety.

Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem nemocnice, zaplatí stavební firmě VOKD za přestavbu asi 60 milionů korun. "Dalších téměř deset milionů stál mobiliář včetně nových postelí," zmínil náměstek hejtmana Jiří Martinek.

Člen představenstva VOKD Ivan Rychecký se za stavební společnost omlouval. "Chtěl bych se investorovi a nemocnici omluvit za zpoždění, které na této stavbě vzniklo. Chtěl bych také poděkovat dodavatelům i zástupci investora za trpělivost a spolupráci...," řekl.

Řada dodavatelů VOKD si ale stěžuje, že jim firma za práci na různých stavbách neplatí a přihlašují své pohledávky k návrhu na insolvenci. Velké peníze teď navíc hodlá po firmě VOKD vymáhat i kraj.

"Musíme zaplatit dodavateli všechny faktury, abychom nepřišli o evropské dotace. Ale také musíme postupovat s péčí řádného hospodáře, proto budeme následně vymáhat penále za prodlení i škodu způsobenou tím, že jsme pavilon nemohli využívat," vysvětluje náměstek hejtmana Ivan Strachoň.

Podle něj je ve smlouvě stanoveno penále 25 tisíc korun za každý den zpoždění stavby a 30 tisíc činí náhrada za den ušlého zisku. Kraj tak může žádat kolem 20 milionů.

Firma se ale už v minulosti hájila tím, že za zpoždění mohou vady projektu. Dá se tedy očekávat, že spory o peníze bude řešit soud.

Problém je také s novým bioboxem, který je teprve druhým zařízením svého druhu v zemi. Zatím ho nemocnice nesmí využívat, protože nemá speciální vybavení za statisíce korun. "Řešíme to. Drahé přetlakové obleky půjčíme nemocnici z rezerv hasičů a dohodneme i nákup jednorázových pomůcek," slíbil náměstek Martinek.