Masarykovo náměstí v Karviné.

Masarykovo náměstí v Karviné. | foto: MF DNES

V Karviné to vře. Kvůli ředitelce odcházejí manažeři i zaměstnanci

  • 1
Napětí na pracovišti i nepořádek v manažerských záležitostech. To, alespoň podle bývalých šéfů, tíží jednu z karvinských příspěvkových organizací, která má v popisu práce pomoc potřebným a lidem v nouzi.

Atmosféra strachu. Neoprávněné útoky vůči zaměstnancům. Špatné hospodaření a laxní přístup k povinnostem zaměstnavatele. Vztahy mezi vedením a zaměstnanci příspěvkové organizace Sociální služby Karviná (SSK) byly - a zřejmě i stále jsou - plné napětí.

Podle čtveřice dnes už bývalých vedoucích tamních středisek se vyhrocená situace na pracovišti odvíjí od příchodu současné ředitelky Ivany Bollogové.

Ta je zároveň karvinskou zastupitelkou za ČSSD a na post šéfky SSK nastoupila loni v únoru coby vítězka výběrového řízení, jehož výsledky různí kritici zpochybňují.

Exmanažeři situaci líčí v otevřeném dopise zaslaném karvinským zastupitelům. K sepsání listiny se rozhodli proto, že už v organizaci nepracují, a vedení je tak nemůže postihnout.

A vyprovokovala je i "Zpráva o prošetření sporů mezi ředitelkou SSK, zaměstnanci a odbory", kterou vypracoval náměstek primátora Petr Bičej již při první stížnosti odborů a s jejímž zněním kritici nesouhlasí.

Své výtky vůči vedení autoři dopisu shrnují do šesti bodů

Ivana Bollogová, která se po příchodu do čela SSK obklopila svým týmem lidí, záhy podle autorů dopisu začala v šéfovské pozici uplatňovat některé nestandardní metody.

Výtky autoři dopisu shrnují do šesti bodů, v nichž zmiňují i poměrně vážné záležitosti jako výrazně podhodnocené částky v žádosti o dotace na letošní rok, chybějící snahu vedení města provést důkladnou kontrolu na základě podnětu odborů, či problémy v pracovněprávních vztazích jako například dodatečně opravované smlouvy.

Jako sporný uvádějí autoři dopisu také neprovedený odvod nevyčerpaného příspěvku od zřizovatele za loňský rok a nynější nutnost jeho vysokého zdanění.

Náměstek: Uděláme šetření, bude to padni komu padni

"Tuto informaci jsme už ověřili a zjistili, že není pravdivá. Poplatníci, kteří nejsou zřízeni za účelem podnikání, nemusí platit daň z příspěvků na provoz," řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Jeden z autorů dopisu, Marek Vidlička, ale uvádí opak: "Mám k dispozici vyjádření daňového poradce, který zmiňuje, že příspěvek na provoz SSK bude nutné zdanit."

Fakta

Výtky vůči vedení Svou kritiku vůči současnému managementu Sociálních služeb Karviná (SSK) v čele s Ivanou Bollogovou autoři otevřeného dopisu dělí do šesti bodů.

  • Zmiňují v nich jednak údajnou snahu šéfky pošpinit dobré jméno SSK, podhodnocené částky v žádostech o dotace na služby pro letošní rok
  • neprovedený odvod příspěvku na provoz za loňský rok a nutnost jeho vysokého zdanění
  • problémy v personální oblasti 
  • najímání externí právní kanceláře pro řešení pracovněprávních sporů přesto, že jsou k dispozici městští právníci.

Náměstek Petr Bičej, jenž vypracoval exmanažery kritizovanou zprávu o prošetření sporů v SSK, se k situaci v organizaci nechtěl příliš vyjadřovat.

"My tam uděláme šetření, nechci předbíhat jeho výsledek, bude to padni komu padni," sdělil.

Na audit odkázala také Ivana Bollogová. "Měl by prověřit všechno, na co dopis poukazuje," uvedla.

V reakci na výtky různých kritiků, kteří tvrdí, že byla na místo dosazena sociální demokracií, v jejímž ústředním výboru usedá, a že jí chybí manažerské zkušenosti, neboť před nástupem pracovala jako asistentka jednoho z náměstků primátora Karviné, sdělila, že má adekvátní předpoklady pro svou práci.

"Mám patřičné vzdělání v oboru. Při zaměstnání jsem vystudovala sociální práci na Univerzitě Palackého v Olomouci a v magisterském studiu pak totéž na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce v Bratislavě. Praxi jsem získávala od roku 1993 jako sociální pracovník na okresním úřadě a pak jsem dělala stejnou práci na úřadě v Orlové," uvedla Ivana Bollogová.

Rozhodnutí města provést audit autory dopisu překvapilo

"Informace, které jsme uvedli v dopise, byly spíš o manažerském pochybení, chybějící orientaci vedení na potřeby klientů a zajišťovaných služeb. Nebo například o nedostatečné etice ve vztahu vedení k zaměstnancům. Ty nařízený audit těžko odhalí," zmínil Marek Vidlička.

"Skutečně nezávislou by mohla být například kontrola provedená inspektorátem práce, což je státní orgán," navrhla další z autorek dopisu Alena Šarochová.

Jak bývalá manažerka SSK prozradila, v sociální sféře ve městě pracovala třiadvacet let.

"Bavil mě kontakt s lidmi, ale také třeba - ač to zní trochu starosvětsky - když se mně a kolegům v práci něco povedlo. Za ty roky toho nebylo málo. Vzniklo například několik nových služeb a měli jsme v plánu i další novinky," uvedla Alena Šarochová.

Také podle karvinského zastupitele Zdeňka Lanzendörfera nařízený audit zřejmě situaci v SSK nevyřeší.

"Je to jen snaha oddálit závažný problém. Výsledky externího auditu v každém případě nemohou odpovědět na otázku, proč podalo deset pracovníků SSK výpověď v okrese, kde je jedna z nejvyšších nezaměstnaností," zamyslel se zastupitel.