Důl Karviná.

Důl Karviná. | foto: NWR

V Karviné to zase vře kvůli uhlí. Napravujeme nesrovnalosti, říká město

  • 0
Lidé v Karviné-Starém Městě by podle návrhu nového územního plánu neměli mít volnou ruku při nakládání se svými domy. Na území je totiž státem vytyčený dobývací prostor. Obyvatelům přijdou úřední změny zbytečné, město však uklidňuje, že nejde o prolomení limitu těžby, ale jen napravuje staré nesrovnalosti.

Obyvatelům okrajové části Karviné však hrozí, že nebudou moci stavět, popřípadě rozšiřovat či přistavovat své nemovitosti. Důvodem je stále otevřená otázka případné těžby uhlí v místě.

„Město udělalo první krok k uvalení stavební uzávěry ve Starém Městě. Vedení Karviné tak vyšlo vstříc požadavku společnosti OKD, která chce v této městské části těžit,“ tvrdí zástupkyně sdružení Karviňáci proti těžbě Monika Heisigová.

Požadavek na zapracování připomínek do nového územního plánu skutečně vznesla společnost OKD. „Změna plánu ale není povolením těžby. Je splněním požadavku státu,“ prohlásil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Karvinská těžba

Kdyby k těžbě pod Starým Městem skutečně došlo, mohla by začít nejdříve v roce 2016. Firma OKD, která v současnosti drží v provozu tři doly, v létě minulého roku předložila ministerstvu životního prostředí redukovanou variantu rozšíření těžby.

Učinila tak poté, co se rozhodla, že těžbou neohrozí průmyslovou zónu Karviná-Nové Pole,  ani oblast Karvinských rybníků, zahrnutou v systému Natura 2000.

Připravované změny se obyvatelům Starého Města nelíbí. „Nechápu, proč by měli být lidé ve Starém Městě krom všech útrap, které už kvůli těžbě zažili, ještě navíc omezeni v nakládání se svými nemovitostmi,“ podotkla Heisigová.

Město odmítá stavební uzávěru

Nevěří, že by zde OKD mělo kdy těžit. „OKD je ve velmi vážné finanční situaci, kdy utlumuje těžbu a propouští zaměstnance. Společnost nesplnila ani jednu ze státem stanovených podmínek pro povolení těžby. Přesto město hraje do karet OKD a neváhá znovu bezdůvodně poškodit vlastní občany.“

Karvinští radní odmítají sdružením vyslovený termín „stavební uzávěra“. „Tento termín dle stavebního zákona znamená ochranu území například kvůli kanalizaci. Na takovém místě pak nesmí být nic,“ kontrovala mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Ve Starém Městě by dle pokynů k tvorbě územního plánu tedy sice mohly zůstat stávající stavby, ale nemohly by se tam stavět nové domy a rozšiřovat se ty stávající. „Zároveň by nebylo možné měnit charakter zástavby třeba na průmyslové objekty,“ přiznala Swiderová. Radní chtějí novým územním plánem dle primátora Tomáše Hanzela (ČSSD) respektovat fakt, že je na území státem vytyčený dobývací prostor a že stát má stále zájem na jeho vytěžení.

„Žádné limity se ale neprolamují, ten prostor je tam čtyřicet let. Stávající územní plán je z roku 1994 a jeho tvůrci lidem v dotčených oblastech nechtěli sdělit, že je tu riziko do budoucna. My to dnes udělat chceme,“ vysvětlil první muž Karviné.

Těžba stále krajně nejistá

Podle něj navíc není nová podoba územního plánu něco, bez čeho by těžba nemohla začít.

„Stát může nakonec těžbu OKD povolit i v případě, že my ten nový územní plán nebudeme mít hotový. Pokud budou plány těžařů v nesouladu s územním plánem obce, dá se to upravit jinými dohodami,“ dodal primátor.

I tak je ale případná těžba pod Starým Městem krajně nejistá. „Ani případný úspěch v nyní probíhajícím procesu EIA neznamená automaticky začátek dobývání. Před firmou by stálo ještě několik dalších kroků, které udává legislativa, jako například vyřešení střetů zájmů a podobně,“ dodal Síbrt.