(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Petr Janeček, MAFRA

V Karviné vznikne lesní školka. Tedy lesní, děti budou běhat v parku

  • 1
Za každého počasí ven. Takové je heslo lesních školek. Jedna taková nabídne služby rodičům předškoláků po prázdninách i v Karviné. Zřídí ji tamní sdružení ProWaldorf, které se snaží ve městě prosazovat alternativní způsoby výuky na školách.

Teď se chce věnovat i dětem předškolního věku. V karvinských podmínkách však sdružení muselo trochu improvizovat. Les tak nahradí rozlehlý park Boženy Němcové. Právě tam by měly děti v předškolním věku trávit drtivou většinu času.

„Dnešní děti jsou málo v přírodě. Chceme, aby ji poznávaly od útlého dětství, aby k ní měly blízko a aby rozvíjely svou fantazii a kreativitu. To vše se jim může do budoucna hodit,“ řekla předsedkyně sdružení ProWaldorf Marika Húsková.

Do budovy? Jen když bude zvláště nevlídno

Mírná zima ani jemný déšť v poznávání přírody nemají zabránit. „Motto Venku za každého počasí jim dopřává zažít si obyčejné věci, které se dnes stávají vzácnými - cítit slunce, vánek, ale i vítr, déšť a sníh,“ doplňuje Húsková.

Když se malé děti učí v lese

  • Inspirace pro lesní mateřské školy, které začaly vznikat i v České republice, přišla z ciziny, hlavně ze Skandinávie.
  • Výuka probíhá v lese nebo jinde v přírodě. Zázemí děti nacházejí například v jurtě či maringotce, někdy ale i ve zděné budově.
  • Dětí je ve skupině méně než v běžné školce, dohlíží na ně větší počet dospělých.
     

Jen v případě opravdu nevlídného počasí nebo špatné smogové situace využijí učitelé k ukrytí dětí budovu, kterou má sdružení po ruce v přilehlé lokalitě Bělidlo. „K dispozici budeme mít i zahradu, kde se každé ráno sejdeme. Jinak ale budeme trávit veškerý možný čas právě v parku,“ vysvětlila Húsková.

Zájem od rodičů

Provozovatelé alternativní školky počítají pro začátek se zhruba patnáctkou dětí. „Už máme přísliby od některých rodičů, že nám zde dítě dají. Koneckonců od nich vzešla i samotná myšlenka, aby zde lesní školka vznikla,“ podotkla Marika Húsková.

Podobných zařízení v okolí není mnoho. „Můj syn bývá tři dny v lesní školce v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Teď zvažuju, že by na den dva týdně chodil i do lesní školky v Karviné,“ říká Adéla Illy, jedna z maminek.

V Karviné je to s čistým ovzduším trochu složitější

Sama je velkou propagátorkou této alternativy klasickým mateřinkám. „Syn už rok neměl rýmu. Je na čerstvém vzduchu, nic mu nechybí. V Karviné, i když budou venku, to s tím ovzduším bude složitější, ale každopádně vznik lesní školky podporuji,“ dodala Illy.

Už o prázdninách začne sdružení v parku provozovat klub PrWosenka. Rodiče dětí si tak ještě před začátkem školního roku budou moci vyzkoušet, jak taková lesní školka vlastně funguje.