Senátor Jaroslav Palas.

Senátor Jaroslav Palas. | foto: MF DNES

Lidé se bojí, že Palas chce získat vodárny. Je to fáma, tvrdí radní i senátor

  • 23
Odvolání manažerů Krnovských vodovodů a kanalizací se nelíbí řadě místních lidí. Žádají výměnu šéfa dozorčí rady, kterého spojují se senátorem Jaroslavem Palasem.

Nespokojenost, pocity křivdy či pomluv, strach... Tak silné emoce teď vládnou u části obyvatel Krnova kvůli tomu, že radní na konci roku odvolali z funkcí všechny tři jednatele Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK).

Navrhla to dozorčí rada této městské společnosti, jejímž předsedou se před rokem stal Jakub Horáček, bývalý asistent Jaroslava Palase, někdejšího hejtmana a poslance, dnes senátora.

Petice má zvrátit rozhodnutí radních

Obyvatelé města teď podepisují petici, která žádá odvolání Horáčka. „Vedení společnosti pracovalo dobře, máme kvalitní a levnou vodu. Rada nezdůvodnila odvolání manažerů žádnými zásadními argumenty. My se teď proto snažíme peticí Za krnovskou vodu zvrátit její špatné rozhodnutí. Lidé ve městě se navíc netají obavami, že snahy sociálních demokratů Jakuba Horáčka a místostarosty Michala Brunclíka směřují k tomu, aby nad vodárnami získal vliv právě pan Palas,“ říká jeden z iniciátorů petice, opoziční zastupitel za KSČM Ladislav Sekanina.

To potvrdil i místní muž, který šel petici podepsat. „Palas letos na podzim v Senátu končí, třeba by si pak vodárny rád pronajal nebo koupil. A to bych rozhodně nechtěl,“ okomentoval důvody, proč přišel podpořit petici, která koluje teprve od pondělí, ale už získala kolem tisícovky podpisů.

„To je samozřejmě absolutní nesmysl,“ zareagoval na obavy Krnovanů senátor. „Vždy jsem v minulosti bojoval o to, aby města a obce měly vodu ve svých rukou a tím držely nejnižší cenu vody. Vylučuji, že bych já nebo kdokoli jiný plánoval privatizaci vodáren. Jsem si jistý, že radní ani zastupitelé by s tím nesouhlasili,“ řekl včera MF DNES Jaroslav Palas.

Horáček: Plním jen své povinnosti za zákona

Také Jakub Horáček i Michal Brunclík striktně odmítli, že by změny ve vedení KVaK jakkoli souvisely s osobou senátora. Shodně uvedli, že se s ním delší dobu neviděli. Vedení města navíc v pátek zveřejnilo oficiální prohlášení, že informace o chystané privatizaci a zdražování vody, které kolují městem, jsou pouhé fámy.

A Horáček dodal, že zváží právní obranu proti pomluvám. „Jsme rádi, že Krnov má vlastní vodárny, a rozhodně je neplánujeme pronajímat ani prodávat. Jen jsme nechali po dvaceti letech prověřit hospodaření všech městských společností a z toho vyplynula určitá doporučení. Například, že je nehospodárné, aby KVaK s 36 zaměstnanci řídili tři manažeři. Stačí jeden. Nová dozorčí rada navíc pracuje aktivněji, než bylo v minulosti zvykem. Zjistila, že lze pořídit levnější elektřinu, plyn i další služby,“ říká místostarosta Brunclík.

Horáček k tomu podotkl, že jen plní své povinnosti ze zákona. „Mým úkolem je dohlížet na práci jednatelů i na smlouvy a to také už rok dělám. Bývalé vedení KVaK jelo dvacet let ve stejných kolejích. Je čas na změnu. Chceme, aby společnost byla pružnější, efektivnější a šetřila tam, kde je to možné. Elektřina, ale třeba i odvoz kalů z čistíren odpadních vod se dá vysoutěžit levněji,“ argumentuje Horáček.

Přístup vedení města mě velmi mrzí, říká Šindelářová

Dva z odvolaných jednatelů pracují ve vodárnách dál: jeden je pověřený řízením do doby, než město vybere nového šéfa, druhý je ekonom. Z firmy zatím odešla jen 65letá Eva Šindelářová. Ta vedla společnost jednadvacet let.

„Zakládala jsem ji,“ říká vodárenská odbornice. „V době, kdy obce získaly od státu zdarma jen trubky a další infrastrukturu, ale ne movitý majetek, většina radnic neměla peníze, proto vstupovala do akciových společností a později svůj majetek prodala. My jsme po vzoru Rakouska i Bavorska založili městskou společnost. Naši montéři zpočátku jezdili na kole, protože auta jsme neměli, ale dnes máme společnost, za kterou se nemusíme stydět, a jednu z nejkvalitnějších i nejlevnějších vod v zemi,“ líčí Šindelářová.

Podotkla, že audit žádné nedostatky nezjistil a tvrzení, že by mohli nakupovat například elektřinu levněji, podle ní zatím také nikdo neprokázal.

Brunclík nicméně tvrdí, že Šindelářová je už dva roky v penzi a se společností měla „jen“ manažerskou smlouvu. Žena své odvolání akceptuje a netají, že zanedlouho by stejně sama skončila. Doufala však, že „své dítě“ a znalosti postupně předá nástupci.

„Chtěla jsem odejít do důchodu s pocitem dobře odvedené práce. Nepřeji nikomu z vás, aby vaši celoživotní poctivou práci hodnotil člověk, jako je pan Horáček. Z celé kauzy jsem velmi smutná a nebudu zastírat, že mě přístup vedení města velmi mrzí a nemile překvapil,“ napsala radním.

Ukradl senátor Palas petiční archy?

Rozbouřená situace kvůli krnovské vodě nabrala takové obrátky, že se jí musí zabývat i policie. Opoziční zastupitel Ladislav Sekanina totiž oznámil, že mu senátor Jaroslav Palas ukradl několik podepsaných petičních archů. Ten ale nařčení striktně odmítá. „Vzal jsem si pouze text petice,“ řekl MF DNES senátor.

Policejní mluvčí z Bruntálska Pavla Jiroušková potvrdila, že oznámení o odcizených petičních arších přijali policisté v pátek dopoledne. „Zatím případ šetříme jako přestupek. Kolegové se tomu intenzivně věnují. Ke konkrétním osobám se ale nebudeme vyjadřovat,“ sdělila komisařka.

Ladislav Sekanina tvrdí, že ačkoli v petici není o Palasovi ani zmínka, „potrefená husa“ se ozvala. „Mluví o něm obyvatelé města. Asi proto ve čtvrtek odpoledne přišel do mého obchodu, který je současně petičním místem, a zvýšeným hlasem se ptal, co se tu děje. Protože se osobně známe, byli jsme spolu v roce 1989 na stáži na OV KSČ, řekl jsem mu, ať si huláká ve své senátorské kanceláři, a dodal jsem, že tady se nic nevysvětluje, ale jestli chce, ať podepíše petici,“ poznamenal Sekanina.

Palas: Vzal jsem jen text petice

Podle Sekaniny mu po krátké výměně názorů Palas pohrozil, že podá trestní oznámení, a pak odešel. „Jenže asi za půl hodiny se znovu vrátil a vzal z pultu jeden téměř vyplněný petiční arch a složku s dalšími pěti archy, na kterých bylo asi 250 podpisů. Řekl jsem mu, ať to nechá ležet, a čekal, že se mu to do rána v hlavě rozleží a archy vrátí. Když se tak nestalo, obrátil jsem se na policii se žádostí o navrácení archů,“ konstatoval Sekanina. „Chováním senátora jsem zděšený.“

Palas ale odmítá, že by vzal jakýkoli vyplněný petiční arch. „Odnesl jsem si pouze text petice, na což mám jako každý potenciální petent právo. Sekanina je lhář. Protože chce na podzim kandidovat do Senátu, vnímám to jako jeho snahu zviditelnit se za každou cenu. Pokud mu ale policie prokáže lež, sám může čelit trestnímu stíhání,“ okomentoval celou situaci Jaroslav Palas. Sekanina přesto trvá na svém. „Nemám důvod lhát. Mám na to svědka,“ tvrdí.