(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Kružberku nechtěná ubytovna nebude. Pomohla stavební uzávěra

  • 1
Lidé v Kružberku na Opavsku se už nemusejí obávat vzniku ubytovny sociálně slabých. Petici proti novému zařízení podepsalo zhruba 2 700 lidí, obec problém vyřešila elegantně. Vyhlásila stavební uzávěru, a to až to vzniku nového územního plánu v roce 2015.

"Dobře to dopadlo," pochvaluje si Marie Dvořáková z Vítkovska. Koncem roku podepsala petici proti stěhování nepřizpůsobivých do chátrajících rekreačních objektů na Vítkovsku.

Iniciovalo ji občanské sdružení Za rozvoj Kružberka poté, co vyšlo najevo, že tam v bývalém rekreačním středisku Nové huti mají bydlet desítky sociálně slabých. Plán se však neuskuteční.

"Udělali jsme v obci stavební uzávěru. Dokud nebudeme mít do roku 2015 nový územní plán," informovala starostka Kružberka Anna Hrušková. Pokud by v obci chtěl někdo zřídit ubytovnu, musel by si o to požádat. Bývalé rekreační středisko by se totiž muselo zkolaudovat znovu, tentokrát jako ubytovací zařízení.

Kružberk plánuje budoucnost rekreační oblasti

O tom však v Kružberku neuvažují. "Nebylo by to pro obec vhodné. Nemáme tady školku, školu, lékaře. Lidé nemají práci. Nemůžeme nabídnout podmínky pro tolik sociálně slabých," vysvětlila starostka a dodala: "Jsme rekreační oblast a i v novém územním plánu budou podobné budovy figurovat jako rekreační střediska."

Majitel budovy si o podobnou změnu zatím nezažádal. Pokud by to udělal, do správního řízení se chystá vstoupit i občanské sdružení Za rozvoj Kružberka. "Nesouhlasíme s tím záměrem," říká předseda sdružení Jiří Focht.

Právě členové sdružení zorganizovali v Kružberku i okolí petici, která upozornila na skutečnost, že někteří podnikatelé vydělávají na ubytování sociálně slabých. Organizovat se lidé v Kružberku začali, jakmile se dozvěděli o plánu nastěhovat do obce nepřizpůsobivé. Majitel nemovitosti to podle jejich informací potvrdil vedení obce.

Podobné ubytovny stojí i ve Vítkově a v Budišově

Pod peticí se sešlo 2 700 podpisů, putovala do evropského i českého parlamentu. "Od obou nám přišla odpověď, že se problémem budou zabývat," řekl Focht. Sdružení kontaktovala i zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

S ubytováváním sociálně slabých mají na Vítkovsku potíže. Ubytovna je v provozu například ve Vítkově či Budišově nad Budišovkou. Ve Vítkově teď také řeší její novou kolaudaci. "Majitel chce navýšit kapacitu," uvedl starosta Pavel Smolka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje menší zneužívání sociálního systému. "Od 1. ledna platí sociální reforma," uvedla mluvčí Táňa Švrčková. Reforma stanovila přísnější pravidla pro doplatek na bydlení. I tak ale majitelé ubytoven inkasují tisíce na jednoho ubytovaného.