Generační výměna, nebo boj o moc? V moravskoslezské ČSSD rozhodně nepanuje klidná atmosféra. (ilustrační snímek)

Generační výměna, nebo boj o moc? V moravskoslezské ČSSD rozhodně nepanuje klidná atmosféra. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ostrava, Opava, Frýdek-Místek. V moravskoslezské ČSSD to vře

  • 5
Vzájemné osočování a kritika stranických šéfů kvůli nestandardním praktikám. To nezažívá jen ČSSD v Ostravě, ale třeba i v Opavě či Frýdku-Místku. V Opavě dokonce nedávno stranu z vlastního rozhodnutí opustil primátor Zdeněk Jirásek.

"Členství jsem ukončil především proto, že nesouhlasím s metodami užívanými současným vedením opavské organizace ČSSD. Nechci s nimi být dál spojován," zdůvodnil svůj odchod Jirásek.

Jednou z posledních kapek pro jeho rozhodnutí byl text, jejž na Facebook vyvěsil člen vedení ČSSD v Opavě. Vinil Jiráska z kariérismu a převlékání kabátů. Podle vedení organizace to souviselo s Jiráskovou žádostí o přerušení členství, aby mohl kandidovat za jinou stranu. On sám ale prý není rozhodnutý, za který subjekt by případně kandidoval. A jak řekl, kdyby do voleb šel, tak ne jako lídr.

Opavský primátor Zdeněk Jirásek.

Radim Křupala, šéf opavské ČSSD a jednička pro komunálky, jednoznačně popřel, že by se ve straně dělo cokoli nestandardního.

Velrybaření, nebo prskání?

Třeba účelové nabírání sympatizantů současného vedení, kvůli kterému šéfy kritizuje třeba i náměstek primátora Daniel Žídek.

"Nejde o souboj dvou názorových proudů, ale o velrybaření. O nábor lidí, kteří pro ČSSD nic neudělali, ale byli přijati jen kvůli hlasu. A to trvá už několik let," uvedl Žídek s tím, že i on zvažuje odchod ze strany. "Jestli odejdu, či ne, bude záležet na vedení a jeho komunikaci se mnou," podotkl.

"Rezolutně odmítám, že by strana zažívala intriky typu náboru kamarádů nebo že by si mladí členové udělali partu a chtěli sejmout ty staré. Nespokojenost s dřívějším vedením jde napříč organizací a mezi těmi, kdo chtějí změnu, jsou i letití členové," popisuje Radim Křupala, podle něhož je zřejmé, že stará garda ustupuje a "prská" kolem sebe.

Zatímco lídra do komunálek už opavská ČSSD má, další kandidáty teprve zvolí. A je přitom dost pravděpodobné, že složení listiny se bude proti dřívějšku dost lišit.

Politolog: Standardní stranické pře to nejsou

Jak přitom zejména v souvislosti se spory v ostravské ČSSD, jejíž vedení čelí kritice kvůli nedemokratickým metodám, řekl politolog Tomáš Jarmara, současné pře úplně standardní nejsou.

Bývala primátorka Frýdku-Místku a současná senátorka Eva Richtrová.

Už proto, že například kandidátky v ostravských obvodech i městě prošly často velkou změnou oproti dřívějšku a zmizela z nich řada zkušených politiků.

"Aktuální dění může být dáno například tím, že nastává skutečně zásadní generační změna, nebo tím, že ve straně vznikly nové koalice," zapřemýšlel Tomáš Jarmara.

Svou roli na dění může sehrávat i nervozita pramenící ze slabého zisku ČSSD v posledních sněmovních volbách a ambic hnutí ANO nebo třeba Ostravak.

Richtrová se přidala na stranu Kajnara

Stranické šéfy, a to ty frýdeckomístecké, nedávno kritizovala i zdejší radní a senátorka z ČSSD Eva Richtrová. Postavila se na stranu ostravského primátora Petra Kajnara, který podal žalobu na stranu kvůli nedemokratickému sestavení kandidátky do loňských sněmovních voleb.

Richtrová útočí hlavně vůči předsedovi frýdeckomístecké organizace Jaroslavu Markovi. Stojí prý za cílenou likvidací lidí, kteří chtějí pomoci straně, ale mají jiný názor než vedení. Sám Marek za kritikou vidí zklamání Richtrové z toho, že se nedostala na kandidátku do senátních voleb.

Kritici jsou vedle. Je to výraz jejich charakterových rysů

Vzájemné útoky mezi členy ostravské ČSSD se šéfovi krajské organizace a hejtmanovi Miroslavu Novákovi nelíbí.

"Nepovažuji za normální a přirozené, že se členové strany vzájemně osočují přes média. K tomu jsou konference, popřípadě členské schůze," říká Miroslav Novák.

Proč tyto útoky vznikají?
Je to dáno povahou těch, kteří se do médií vyjadřují.

Mluvíte o médiích, ale máte pocit, že kritika může být založená na reálném základě?
Já jsem řekl, že je to dáno povahou těch, kteří se vyjadřují, a já takovou povahu nemám.

Takže se nechcete vyjadřovat.
To je všechno, co se dá říci. Okresní konference zatím (rozhovor probíhal před schvalováním městské kandidátky, pozn. red.) rozhodovala poměrem hlasů čtyři ku jedné, respektive nějakých sto ku pětadvaceti hlasům. Jestliže jsou výsledky takto jasné, tak já považuji za naprosto nestandardní to kritizovat. ČSSD v Ostravě má tisíc členů, na kandidátce do města může být pětapadesát, takže čistě teoreticky je devět set padesát nespokojených.

A argument typu, že třeba mezi delegáty konference jsou hlavně spřízněné duše nynějšího vedení, u vás asi neobstojí.
Ti, kdo to tvrdí, jsou úplně vedle. Je to skutečně výraz jejich charakterových rysů.

ČSSD se mění, vidět je to i na kandidátkách některých obvodů, z nichž zmizeli třeba nynější starostové. Kam se strana posouvá?
To je věc místních organizací. ČSSD je natolik demokratickou stranou, že do sestavování kandidátek na nižších stupních stranické orgány nezasahují.

Spory nezažívá jen ČSSD v Ostravě, ale i Opavě či Frýdku-Místku. Jsou změny obecnější?
Řeknu to na příkladu Ostravy. Tady je přes tisíc členů a ti, kteří zásobují vaši redakci, jsou tři čtyři.