Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava pomáhá lidem otráveným plynem.

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava pomáhá lidem otráveným plynem. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

V kraji přibývá havárií domácích topidel. Začátek roku je kritický

  • 5
Tolik požárů či výbuchů domácích kamen, ale hlavně otrav oxidem uhelnatým, jako letos, moravskoslezští záchranáři nepamatují. Spolu s krajem chtějí proto obyvatele znovu varovat.

Dramaticky skončila obyčejná koupel pro 45letého muže z Rychaltic na Frýdecko-Místecku. Ve vaně upadl do bezvědomí. Přivolaní záchranáři zjistili příčinu potíží hned po vstupu do rodinného domu.

„Jejich detektor oxidu uhelnatého (CO) okamžitě hlásil vysokou koncentraci tohoto nebezpečného plynu, který je lidskými smysly nezjistitelný,“ říká mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

V koupelně byl plynový průtokový ohřívač, jehož plamen zhasl. Záchranáři přenesli muže na bezpečné místo, podali mu léky a kyslík a zajistili odvětrávání místností.

„Muž se probral k vědomí a začal komunikovat. Kolegové ho převezli do Městské nemocnice v Ostravě, která má jako jediná v kraji hyperbarickou komoru určenou pro tyto případy. Do frýdecko-místecké nemocnice odvezli také třináctiletého chlapce, který nebyl v koupelně, ale pobýval v místnosti, kde přístroje rovněž naměřily oxid uhelnatý,“ líčí Humpl případ z pondělního večera - jeden z mnoha v letošním roce. Přibývá jich a ne všechny mají stejně dobrý konec.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeněk Nytra míní, že případů otrav oxidem uhelnatým či požárů a výbuchů různých topidel přibývá v posledních třech letech. „Letošní rok je ale jednoznačně nejhorší,“ tvrdí Nytra.

Otravám zabrání hlásiče

Přesná statistika není k dispozici, ale vypovídající jsou i záznamy krajské záchranné služby.

„Zatímco od 1. října do konce prosince loňského roku jsme vyjížděli ke dvěma případům se třemi pacienty intoxikovanými oxidem uhelnatým z krbů, kotlů nebo karmy, tak od začátku ledna do 23. února jsme řešili už osm takových případů s 30 intoxikovanými,“ říká Humpl.

Podotýká, že v tom nejsou ošetření pacienti, kteří se nadýchali oxidu uhelnatého a dalších toxických látek z kouře při požárech - těch odhaduje nejméně dalších deset. A nepočítá mrtvé. K těm se totiž záchranáři často vůbec nedostanou. Policisté volají rovnou koronera.

Nejtragičtější byl víkendový požár, který zřejmě vznikl od kamen na tuhá paliva v domku ve Vendryni u Třince. Zemřeli tři členové jedné rodiny a pes, další dva lidé byli zranění, třetí potřeboval ošetření kvůli akutní stresové reakci.

Největší počet pacientů z jednoho místa odvážely sanitky do nemocnic v lednu, kdy se plynem z domácího topení přiotrávilo 13 členů pěstounské rodiny v Hlučíně -Rovninách.

Lidé by si měli pořídit hlásiče plynu nebo kouře

Situace je tak vážná, že už ji řeší i radní Moravskoslezského kraje.

„Přemýšlíme, jak obyvatele kraje co nejúčinněji varovat. Zvažujeme například pořádání seminářů pro vedení obcí. Ale začneme už 3. března tiskovou konferencí. Společně se záchranáři a novináři se sejdeme v Městské nemocnici Ostrava. Zkusíme prostřednictvím médií majitelům plynových topidel i kamen či krbů na tuhá paliva připomenout jejich povinnosti, rizika, prevenci, ale i zásady první pomoci,“ říká Josef Babka, první náměstek hejtmana a současně předseda krajské komise bezpečnostní a integrovaného záchranného systému.

„Lidé by si rozhodně měli pořídit hlásiče plynu nebo kouře,“ říká Humpl. „Nejsou drahé a akustický signál je tak nepříjemný a hlasitý, že probere i člověka, který upadá do mdlob, nebo upozorní ostatní,“ dodává.