Václav Havel strávil ve věznici v Ostravě-Heřmanicích na přelomu 70. a 80. let

Václav Havel strávil ve věznici v Ostravě-Heřmanicích na přelomu 70. a 80. let přes dva roky a právě odtud psal dopisy manželce Olze. Zároveň však v této věznici začaly jeho vleklé zdravotní potíže. | foto: Archiv MF DNES

Ani ulice, ani náměstí. V Moravskoslezském kraji nemá Havel šanci

  • 40
Dva roky po smrti Václava Havla byly hluboko do země zakopány sliby politiků přejmenovat po prvním českém prezidentovi ulice nebo náměstí. Zatímco bezprostředně po jeho skonu slibovali pojmenování prakticky všichni, dnes se vymlouvají na "nedostatek důstojných míst" a podobně.

Ulice Václava Havla - nula. Náměstí Václava Havla - nula. Nádraží, zastávky či jiná místa v Moravskoslezském kraji - nic.

Ani dva roky po smrti prezidenta České republiky nedošly naplnění sliby politiků z Moravskoslezského kraje pojmenovat po Václavu Havlovi nějaké místo. Téměř by se dalo říct jakékoliv.

Havel a Ostrava

Mezi prvními zachycenými návštěvami byla ta v červnu 1969, kdy u Kulturního domu NHKG v Zábřehu na léta naposledy hovořil veřejně k lidem.

Za normalizace poznal "péči" ostravské věznice. Ve městě byl i během revolučních událostí na konci roku 1989 a krátce po zvolení prezidentem. Později přijížděl poměrně často.

Byť v regionu vznikají nové ulice a jen v centru Ostravy v okolí Nové Karoliny jich bylo hned několik, na jednu z nejvýznamnějších osobností novodobé historie tohoto státu jaksi nevyšlo.

Václav Havel u Karoliny? Návrh neprošel

"Zastupitelstvu města putoval náš návrh na pojmenování jednoho z míst na Nové Karolině, šlo o náměstí Václava Havla, ale zastupitelstvem tento návrh neprošel," popsala jednu z promarněných příležitostí mluvčí centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Ve většině dalších míst pak nedošlo ani k návrhu, že by se po prvním prezidentovi mohla jmenovat. Příležitosti přitom byly.

"Na území Moravskoslezského kraje došlo v tomto roce hned k několika změnám názvů ulic, další nově vznikly," řekl Karel Štencel, místopředseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, kterému musí všechny obce a města hlásit každou změnu v názvosloví ulic.

Raději Květná nebo Severní

"Obce i města mají svůj přístup do registru, kde nový název ulice, náměstí nebo nějakého jiného místa zaznamenají," vysvětluje Štencel s tím, že každá taková změna musí projít schválením místního zastupitelstva.

"Nám pak dodávají údaje o tom, odkud kam například daná ulice vede a my je pak zaznamenáváme do map," dodal místopředseda. "U přejmenovaných ulic ale šlo většinou jen o uvedení do souladu s pravidly českého pravopisu. U dalších pak šlo o přejmenovávání kvůli tomu, aby nebyly například v různých částech jednoho města dvě ulice se stejným názvem," dokončil Karel Štencel.

Václav Havel a Ostravsko

Hned několik změn letos nahlásil do registru například karvinský magistrát, ten se ale při pojmenovávání ulic drží zavedených pravidel. 

 "Po Václavu Havlovi ani jiné osobnosti nebyla v Karviné pojmenována žádná ulice. Dbáme na to, aby to byly u nových ulic v oblastech, kde se staví domky, spíše lokální názvy - Severní nebo Květná," vysvětlila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

"Neuvažujeme ani o přejmenování některé ze stávajících ulic, to by totiž přineslo velkou zátěž na jejich obyvatele, museli by si totiž vyřídit nové doklady a podobně," dodala karvinská mluvčí.

Frýdek-Místek žádnou důstojnou ulici nepojmenovával

Obdobně vysvětluje absenci jména Václava Havla v názvu některé z ulic i frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková. Město přitom po Havlově smrti deklarovalo, že by po něm chtělo nějakou ulici pojmenovat.

Václav Havel je navíc čestným občanem města. "Od okamžiku, kdy Václav Havel zemřel, prošly zastupitelstvem pouze dva návrhy na jméno nové ulice, ani jedna ale nebyla důstojná Havlova jména. Jedna je moc krátká, druhá pak je zaslepená," vysvětlila Jana Matějíková.

Dvě nové ulice byly letos pojmenovány v Bohumíně. Ani tady se ale na Václava Havla nedostalo. "Jedna ulice se jmenuje K Vypařovačce, jelikož vede ke stejnojmennému průmyslovému zařízení, druhou pak zastupitelé pojmenovali Sportovní, hlavně kvůli tomu, že vede okolo parkoviště sloužícímu sportovní hale. Ani jedna by pověsti jména, které Václav Havel nesl, příliš nesloužila," dodala bohumínská tisková mluvčí.

Příznivci Václava Havla si tak budou muset na uctění jeho památky v Moravskoslezském kraji, kde strávil několik let ve vězení, ještě počkat.