K nejdražším stavbám patří pavilon chirurgických oborů ve Frýdku-Místku za 458 milionů korun.

K nejdražším stavbám patří pavilon chirurgických oborů ve Frýdku-Místku za 458 milionů korun. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Silnice, mosty i nemocnice. Kraj proinvestoval čtrnáct miliard z EU

  • 2
Stavby za zhruba čtrnáct miliard korun pořídil Moravskoslezský kraj díky evropským dotacím určeným na programovací období let 2007 až 2013. Zbývají tři měsíce na dokončení a vyúčtování posledních projektů.

Tolik překážek na silnicích jako letos v létě snad řidiči v regionu, zejména v Ostravě, ještě nezažili. Velký počet dopravních staveb, přičemž některé pokračují, souvisí s nutností vyčerpat evropské dotace. V prosinci totiž vyprší termín pro vyúčtování programového období na léta 2007 až 2013. Jak je na tom Moravskoslezský kraj?

„Tři měsíce před skončením roku mohu s jistotou říci, že rok 2015 bude uzavřen úspěšně. Kraj prokázal připravenost nabídnout strukturálním fondům Evropské unie kvalitní projekty k finanční spoluúčasti a projevil schopnost uřídit velké množství investičních akcí v limitovaném čase,“ pochlubil se hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Záchranáři získají další centra

Od roku 2007 proinvestoval kraj zhruba 14 miliard korun na projekty spolufinancované Evropskou unií, přičemž dotace se pohybovaly v rozmezí od 60 do 100 procent uznatelných nákladů. Jen v posledních dvou letech dokončoval kraj 123 stavebních projektů za více než 5 miliard. Loni jich dokončil 84, letos musí stihnout zbytek.

„V oblasti dopravní infrastruktury byly důležité dvě etapy rekonstrukce páteřní komunikace Mariánskohorské ulice v Ostravě a navazující rekonstrukce tří křižovatek v ulici Opavská. Koncem října dokončíme prodlouženou Bíloveckou ulici v Ostravě, čímž vymístíme nákladní dopravu ze Svinova,“ řekl mimo jiné hejtman.

Kraj cíleně investoval evropské peníze i do budování společných center pro záchranáře. V listopadu dokončí centra v Třinci a Ostravě-Jihu, v prosinci stavbu na letišti v Mošnově. Jen stavební náklady těchto tří projektů se v souhrnu blíží 650 milionům korun.

Skoro půl miliardy „spolkla“ nemocnice ve Frýdku-Místku

Do zdravotnictví šly téměř dvě miliardy, z toho přes tři čtvrtiny z dotací. „Získané prostředky jsou směrovány do všech krajských zdravotnických zařízení v maximální možné míře a co možná rovnoměrně,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

K nejdražším stavbám patří pavilon chirurgických oborů ve Frýdku-Místku za 458 milionů a pavilon interních oborů v Opavě za 268 milionů. Oba byly otevřené letos v létě. Dalších téměř 200 milionů spolykalo zateplování a další projekty ekologizace zdravotnických zařízení, stejnou sumu modernizace přístrojové techniky a necelých 109 milionů rekonstrukce infekčního pavilonu v Havířově. Menší částky šly především na rekonstrukce starých budov, operačních sálů, ale i na nákup sanitek, lůžek či matrací.

I v oblasti školství kraj nyní dokončuje balík asi tří desítek projektů zateplení budov za více než půl miliardy korun. Kromě toho například výstavbu domova pro osoby se zdravotním postižením ve Studénce za 27 milionů, poradnu pro pěstounskou péči v Ostravě za 23 milionů nebo třeba rekonstrukci a přístavbu objektu pro zdravotně postižené v Karviné.

Opozice: Schází vědecká knihovna a spící letiště

„Evropské peníze využíváme účelně a smysluplně. Podpořili jsme řadu užitečných projektů: od vybavení a úsporná energetická opatření ve školách přes vzdělávání v technických dovednostech žáků, rekonstrukce sportovišť, transformaci sociálních služeb až po modernizaci ostravských Svinovských mostů a dalších komunikací,“ shrnul čerpání dotací náměstek hejtmana pro evropské fondy, operační programy a regionální rozvoj Martin Sikora (ČSSD) s tím, že kraj je připraven efektivně využít i dotace určené na nové programovací období do roku 2020.

S tím, že kraj investoval peníze účelně, souhlasí shodně i zástupci všech opozičních stran. Se dvěma většími výhradami.

„Jako členka Výboru Regionální rady Moravskoslezsko mohu potvrdit, že evropské peníze jdou na rozumné projekty. Vadí mi ale, že se nepodařilo postavit v centru Ostravy novou vědeckou knihovnu – ‚Černou kostku‘. Předešlé vedení kraje použilo peníze jinak. A současné se kloní k názoru postavit ji v Dolních Vítkovicích. Vzhledem k vylidňování centra jsem pro, ať stojí vedle krajského úřadu,“ říká šéfka klubu zastupitelů Nezávislých Liana Janáčková.

Zmařený projekt Černé kostky, která měla stát už v roce 2013, vadí i opozičním zastupitelům z ODS a KDU-ČSL. Lidovec Ivan Drábek k tomu navíc přidává letiště. „Nevadí nám výstavba centra pro integrovaný záchranný systém, ale železnice a některé další investice do infrastruktury se nám zdají nadnesené. Protože ve srovnání s Katovicemi mošnovské letiště spí, měl by ho kraj pronajmout soukromé společnosti, která se postará o jeho rozvoj.“