Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Moravskoslezském kraji skončí čtyři finanční úřady. Města protestují

  • 5
Na úsporný program ministerstva financí nejvíce doplatí lidé v Moravskoslezském kraji. A zejména na Karvinsku. Od ledna skončí čtyři finanční úřady, což se starostům postižených měst nelíbí. Ministerstvu poslali dopis a chtějí vyjednat vznik alespoň kontaktních míst.

V honosné budově u Masarykových sadů v Českém Těšíně seděli obchodníci, pak gymnazisté, za války tam řádilo gestapo a v současnosti v objektu sídlí finanční úřad. Ale jen do konce roku. Pak se úředníci sbalí a přestěhují do Karviné.

Právě Český Těšín se stal jedním z 23 měst, kde finanční úřady v rámci úsporného programu zaniknou. A v kraji se tak stane v nejvíce místech: vedle Českého Těšína ještě v Bohumíně, v Orlové a ve Fulneku.

Památkově chráněná budova v Českém Těšíně, ve které sídlí finanční úřad.

„Jedná se o malá pracoviště, která jsou rušena po detailní analýze, z níž vyplynulo, že nedosahují požadované efektivity a hospodárnosti. Ani vzhledem k nízkému počtu zaměstnanců neumožňují jejich dostatečnou specializaci,“ vysvětlila Petra Homolová, mluvčí moravskoslezských finančních úřadů.

Zdůraznila, že lidé stále více před osobním kontaktem upřednostňují například internet.

„Navíc nedojde k propuštění zaměstnanců, přesunou se na pracoviště do Karviné a Nového Jičína,“ slíbila Homolová.

Starosta Orlové inicioval dopis ministerstvu

Akce ministerstva financí starosty postižených měst nadzvedla ze židlí. A prvního muže Orlové Tomáše Kuču (ČSSD) také přinutila k sepsání protestního dopisu.

„O zrušení jsme se dozvěděli v den vydání tiskové zprávy ministerstva, což není ideální. Chceme, aby ministerstvo rozhodnutí, když ne přehodnotilo, tak vytvořilo detašované pracoviště s méně pracovníky,“ přiblížil.

Zrušení finančního úřadu starosta považuje za bolestné hlavně pro drobné živnostníky a OSVČ.

Kuča se domnívá, že pokud byl někdo roky zvyklý chodit k úřednici, která mu pomohla vyplnit daňové přiznání, tak v okresním městě už na něj nebude mít čas. „Přístup to bude profesně správný, ale už ne lidský,“ konstatoval.

Ministerstvo financí potvrdilo, že dopis už obdrželo. „Se starosty samozřejmě budeme chtít jednat, abychom si vyjasnili některá nedorozumění, ke kterým v této záležitosti došlo,“ informoval ziskový mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Dodal, že vzhledem k dovolené ministra Andreje Babiše se schůzky pravděpodobně zúčastní generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Ve Fulneku se chtějí spojit se sousedními Odrami

O alespoň omezené služby finančního úřadu se snaží i v Českém Těšíně a ve Fulneku.

„Jednáme o tom, aby v úřední dny v budově radnice seděl pracovník, který by kontroloval daňová přiznání nebo pomohl s daní z nemovitosti,“ sdělila českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

Starostka Fulneku Radka Krištofová (ČSSD) uvedla, že se při jednání spojí se sousedními Odrami. „Nechceme, aby lidé dojížděli za službou, na kterou byli zvyklí tady.“

Už od září se ještě uzavřou pokladny pro platby daní a poplatků. Výjimkou jsou jen finanční úřady v Ostravě a v okresních městech.

Týká se to i Havířova, byť má zhruba o dvacet tisíc obyvatel více než Karviná. „Daně a poplatky lze uhradit také bezhotovostně, poštovní poukázkou nebo službou SIPO,“ vyjmenovala mluvčí Homolová.