Jaká bude letošní úroda? To je zatím předčasné odhadovat. Zemědělci se hlavně bojí možných krupobití. (Ilustrační foto) | foto: Petr Topič, MAFRA

Žně začínají. Zemědělce děsí prudké deště, vítr a krupobití

  • 1
Kombajny sklízejí první ozimý ječmen, pak z polí zmizí řepka. Jarní sucho zřejmě nejvíce ovlivní pšenici, ale v Moravskoslezském kraji nebyl nedostatek vláhy na kvalitu klasů tak zásadní. Nyní se zemědělci děsí jen prudkých bouřek. Už přednedávnem jejich vinou obilí polehlo.

Soukromý zemědělec Petr Klečka z Bartošovic na Novojičínsku obhlíží pole ozimého ječmene a sleduje, jak kombajny sklízejí první klasy.

„Ozimý ječmen nevypadá letos nijak špatně, i když v minulých letech byla úroda o něco lepší. Letos bude někde kolem průměru,“ řekl Klečka, který patří mezi první zemědělce v kraji, kteří už začali sklízet. Ostatní se teprve chystají.

„Se zahájením počítáme zhruba za deset dnů,“ odhadoval Vojtěch Holuša, agronom Zemědělského družstva Stěbořice na Opavsku.

Úroda ozimého ječmene? „Bude průměrná,“ usuzuje Petr Klečka

Jeho slova potvrzuje ředitel moravskoslezské agrární komory Robert Kučera, který předpokládá, že žně v kraji ve velké míře začnou až příští týden.

Ve skladech a obilných silech se nejprve objeví ozimý ječmen, poté přijde na řadu řepka. „Jen bych chtěl upozornit, že navzdory všeobecnému mínění se výměra řepky oproti minulým letům v Moravskoslezském kraji o něco snížila,“ konstatoval ředitel Kučera.

Zatímco například v Jihomoravském kraji jarní sucho ovlivnilo kvalitu klasu, ve kterém je proto málo zrna, v našem kraji není tak žalostný stav. Ačkoliv například ve Stěbořicích vadil nedostatek vláhy pšenici rostoucí na štěrkové půdě.

Výkupní ceny jsou letos asi o pět set korun nižší

Pole na Novojičínsku přestála suché jaro bez větších problémů. „Na ječmen opravdu nemělo nějaký větší vliv, uvidíme ještě u pšenice,“ konstatoval Petr Klečka.

Trochu rozmrzelý je z jiné věci, byť společně s otcem, také soukromým zemědělcem, si už za mnoho let soukromého hospodaření na tento problém zvykli: výkupní ceny.

„Letos za tunu ječmene dostaneme zhruba tři a půl tisíce až čtyři tisíce korun, přitom loni to bylo asi o pět set korun více. Co naděláme, byť to vypadá zvláštně, že úroda je nižší a ceny také, sklidit se musí,“ pokrčil Klečka rameny.

„Pokud bude hezky, tak i polehlé obilí sklidíme“

Rolníci však nyní až úzkostlivě sledují předpovědi počasí. Před asi dvěma týdny se totiž regionem přehnaly prudké bouřky, vinou čeho polehla část obilovin.

A další deště spojené se silným větrem, neřkuli krupobitím by byly smrtící ranou.

„Pokud zůstane hezké počasí, tak i polehlé obilí sklidíme,“ doufal Petr Klečka. Připustil však, že hlavně u pšenice, která nápor deště a větru nevydržela, bude otázkou kvalita zrna.

„Tam asi nedosáhneme jakosti potravinářské pšenice a zůstaneme u krmné, ale na jakékoliv předpovědi je docela brzy,“ vysvětlil.

Krupobití však zůstává velkou hrozbou pro lány řepky olejné. „Řepka už dozrává a krupobití by bylo to nejhorší, co by se nyní mohlo stát,“ souhlasil agronom Vojtěch Holuša ze Stěbořic.