Národní dům ve Frýdku-Místku.

Národní dům ve Frýdku-Místku. | foto: Magistrát města Frýdek-Místek

V Národním domě ve Frýdku-Místku se nekradlo, řekli policisté

  • 0
Vyšetřování policie začalo po anonymním oznámení a týkalo se darů městské společnosti Distep příspěvkové organizaci Národní dům ve Frýdku-Místku a spolupráce s agenturou Distep za bývalé ředitelky Marcely Krplové.

Jedna z kauz, které před časem jitřily atmosféru na zasedáních frýdecko-místeckého zastupitelstva, podezření z finančních machinací při správě Národního domu v Místku, skončila.

Policisté uzavřeli vyšetřování s tím, že se zde žádný trestný čin nestal.

"V polovině dubna zahájili kriminalisté specializující se na hospodářskou trestnou činnost vyšetřování ve věci podezření ze zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku a zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," popsala případ krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Stalo se tak i v návaznosti na protesty opozice proti finanční podpoře Národního domu ze strany města a jeho společností.

"Vadí nám hlavně nekontrolovatelný únik veřejných financí z rozpočtu města směrem k soukromým firmám Marcely Krplové, která je také ředitelkou městské příspěvkové organizace Národní dům," psal v březnu 2012 tehdejší šéf opoziční ODS Petr Konůpka.

"Jako ředitelka městské organizace je nejen ve střetu zájmu, ale svou funkci navíc vykonává v rozporu se zákonem," dodal v prohlášení.

Opozičním zastupitelům tehdy nejvíce vadil způsob a cena za pořádání akcí Přineste si zvoneček, rozsvítíme stromeček, za kterou Národní dům, rozpočtová organizace města, zaplatil 350 tisíc korun, z čehož mělo plných 300 tisíc jít na vystoupení Heleny Vondráčkové. Dále pak opoziční zastupitelé vyzývali k rozkrytí podrobností daru ve výši 3,5 milionu korun od další městem vlastněné společnosti Distep.

"Vyšetřování se týkalo výhradně darů společnosti Distep na pořádání akce Beskydské Veseléto a spolupráce s agenturou Orange na akci věnovanou rozsvěcování vánočního stromu," konkretizoval vyšetřování současný ředitel Národního domu Jakub Tichý.

"Druhá část, které se vyšetřování věnovalo, tedy podíl agentury Orange na organizování akce Přineste si zvoneček, pak nemohlo nic prokázat už jen z toho důvodu, že celou akci agentura pořádala ještě bez účasti Národního domu," dodal.

Opozici šlo o diskreditaci radnice, říká bývalá ředitelka

"Policisté v rámci prověřování anonymního oznámení zjistili a zadokumentovali související informace a skutečnosti týkající se oblasti mimo jiného vyúčtování, na základě kterých rozhodli, že ve věci nejde o podezření z trestného činu. Věc tedy odložili," dodala policejní mluvčí.

Ukončení vyšetřování přivítalo jak nové vedení Národního domu, tak Marcela Krplová. Ta v polovině loňského roku na svůj post ředitelky rezignovala, podle některých informací i proto, že se nechtěla podílet na pořádání vysoce ztrátového koncertu Iggyho Popa.

"Předpokládala jsem od začátku, že opozici nešlo o mou osobu, ale o snahu o diskreditaci radnice," komentovala ukončení vyšetřování Marcela Krplová. "Já jen byla obětí a snadným terčem. Vyšetřování mi vzalo hlavně hodně ideálů, i proto jsem ráda, že skončilo, už jej chci hodit za hlavu," dodala někdejší ředitelka Národního domu.