Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Nemocnicím v kraji ubylo kvůli vedru hodně pacientů

  • 1
Vedra minulých dnů a týdnů poznamenala i zdravotnictví. Zatímco záchranná služba častěji vyjížděla ke kolapsům, nemocnicím kvůli tropickému počasí práce ubylo. Pacienti vyšetření odkládali, i na radu lékařů.

„Každé léto se kvůli dovoleným a horšímu hojení ran odkládají některé operace, třeba plastické,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný. 

Ředitel nemocnice v Krnově Ladislav Václavec spočítal výkony za červenec, srovnal je s loňskem a zjistil, že počet pacientů i vydělaných peněz klesl o další pětinu. V horku se totiž lidem nechtělo ani na objednané návštěvy a část z nich odradili sami lékaři.

„V době veder jsme pacienty objednávali jen na ráno či dopoledne. Odkladná vyšetření jsme odsunuli,“ říká náměstek pro léčebnou péči a ombudsman krnovské nemocnice Ivan Pavlák.

Odkládaly se i některé operace

„Ve vedrech jsme odložili i některé operace. Ve srovnání s loňským červencem nám letos klesly příjmy o tři miliony korun. Stejné to bude i za první polovinu srpna,“ netají ředitel Václavec.

Hospitalizovaným lidem zdravotníci ulehčovali, jak to jen šlo. „V posledních patrech je klimatizovaná asi polovina pokojů. Do nich jsme přesunuli pacienty, kteří horka špatně snášejí. Klimatizovány jsou i některé ambulance, všechny jednotky intenzivní péče a ARO,“ líčí ředitel. 

V nemocnici ale zůstává řada neklimatizovaných pokojů i kanceláří. Letos do nich proto vedení nakoupilo ventilátory a přenosné klimatizační jednotky za desítky tisíc korun. Příští rok chystá investici asi za 600 tisíc. „Rozvedeme vzduchotechniku především do dalších pokojů v horních patrech, kde bývá největší horko,“ nastínil plány Václavec. 

Představa, že celá nemocnice bude brzy klimatizovaná, je ale podle něj nereálná. „Modernizace potrvá léta. Rychlost bude záležet na finančních možnostech nemocnice i na tom, zda a jak často se budou extrémně dlouhá vedra opakovat,“ dodává ředitel nemocnice.

S klimatizací by to nefungovalo

S vedrem bojovaly po svém všechny nemocnice. I kdyby měly dost peněz, ne všude je pořízení klimatizace reálné. Z technických důvodů.

„V části nemocnice je centrální vzduchotechnika, ale většina standardních pokojů klimatizovaná není. Nemůžeme všude namontovat klimatizační jednotky, protože mají tak velký odběr elektrické energie, že naše sítě by to neutáhly,“ říká mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný. „Situaci řešíme mimo jiné postupnou výměnou oken a zateplováním budov, což by mělo částečně zabránit jejich prohřátí. V neklimatizovaných pokojích zdravotníci dohlížejí na pitný režim pacientů, zacloňují okna a dávají tam větráky.“

Podobná opatření jsou v době veder běžná ve všech nemocnicích. „Staráme se o zvýšený příjem tekutin pacientů a tam, kde není klimatizace, zesilujeme zastínění oken, používáme a dokupujeme větráky,“ vysvětluje mluvčí Městské nemocnice Ostrava Lucie Branná.

Někde dostávali v minulých dnech pacienti více čaje, někde vodu. „V Nemocnici Podlesí jsou barely s vodou a kelímky v čekárnách před ambulancemi i na lůžkových odděleních a pacienti toho využívají. Nemocnice navíc každý rok vybavuje klimatizací další prostory. Letos se dočkala cévní a chirurgická ambulance,“ říká mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská. 

Podotkla, že v nemocnicích Agel každé léto klesají počty pacientů i operací: „Například operativa v Podhorské nemocnici v Rýmařově a Bruntále je poloviční. Výhodou je, že nemocnice se nachází ve starých budovách. Díky širokým zdem je tam trochu chladněji. I tak platí obvyklá opatření: větrá se hlavně ráno, zatahují se žaluzie, vlhčí se prostory, používají se ventilátory a personál dohlíží na pitný režim pacientů i zaměstnanců.“