Ukázka z chystané opery Ohnivý anděl v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Operní hity, díl třetí. V Ostravě budou v ruštině hrát Ohnivého anděla

  • 0
Mimořádný divácký zážitek slibuje čtvrteční ostravská premiéra opery Ohnivý anděl od Sergeje Prokofjeva. Příběh o rytíři Ruprechtovi a démony posedlé dívce Renatě pro Národní divadlo moravskoslezské nastudovali režisér Jiří Nekvasil a dirigent Robert Jindra.

Opera, která vznikla již ve dvacátých letech minulého století, se v Česku hraje teprve potřetí a poprvé zazní v ruském originálu. Její předlohou se stal slavný román symbolisty Valerie Brjusova, který se již v roce 1908 ponořil do studií démonologických spisů a oživil ve svém díle postavy proslulých čarodějů i alchymistů.

„Jedná se o dílo, které je neobyčejně technicky a výrazově náročné pro pěvce, orchestr i sbor, ale také nesmírně významově náročné pro diváka. Ostravský operní soubor ovšem již nejednou prokázal, že dokáže podobně náročnou partituru naplnit obrovským výrazem i energií,“ hodnotí ostravské nastudování opery Robert Jindra.

Neobyčejná opera

„Hlavní hrdinka musí projít hořící branou, ohněm. Máme tady několik významových rovin - symbolistní fantazijní román, strhující a emotivní hudbu z dvacátých let 20. století a současnost, tedy příběh viděný aktuálníma očima. Prolíná se tady svět magie. Jde ale také o kryptogram, v němž si Brjusov vyřizuje účty se svými současníky,“ vysvětluje Jiří Nekvasil.

Premiéra opery Ohnivý anděl je součástí ostravské dramaturgické série nazvané Operní hity 20. století. Zároveň tak završuje trilogii oper od světoznámých autorů, kteří před válkou navštívili Ostravu. Vedle Sergeje Prokofjeva to byli Paul Hindemith a Igor Stravinskij.

Právě dřívějším nastudováním Hindemithova Cardillaca a Stravinského Života prostopášníka se ostravská scéna vyprofilovala jako centrum mimořádných operních počinů. Premiéra Ohnivého anděla se uskuteční v 18:30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.