Městská policistka značí jízdní kolo "neviditelným" nátěrem. | foto: Městská policie Ostrava

V Ostravě je velký zájem o speciální nátěr kol. Pomůže odhalit zloděje

  • 4
Stovky krádeží kol hlásí na policii každoročně jen lidé v Moravskoslezském kraji. Mimo to spousty dalších cyklistů ani nenahlásí, že byli okradeni. Tuší totiž, že jen málokteré kolo se podaří vypátrat. Nyní by to mohla usnadnit syntetická DNA.

Pouhým okem není vidět a přímo před krádeží nechrání. Přesto se speciální nátěr jízdních kol stává hitem. Jde totiž o neviditelnou zbraň proti zlodějům, která zvyšuje naději majitelů, že se jim odcizený bicykl znovu vrátí.

"V srpnu jsme jako první město v zemi začali cyklistům nabízet bezplatné značení kol syntetickou DNA. Dosud toho využilo 630 lidí," říká mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Zychová.

Krádeže kol

Lidé v celé zemi loni nahlásili krádež téměř osm tisíc kol, z toho v Moravskoslezském kraji 1 260. Víc krádeží bylo jen v Praze.

Průzkum České pojišťovny Bez kola ukázal, že ačkoliv se denně v Česku ukradne průměrně přes dvacet jízdních kol, skoro pětina cyklistů je nezabezpečuje.

Přímo v Ostravě a okolních obcích, které spadají pod městské policejní ředitelství, lidé loni ohlásili 368 krádeží kol.

Nejčastěji se kradou na sídlištích, často tam mizí kola ze sklepů nebo společných prostor domů, jako jsou kolárny a kočárkárny.

Podle strážníka Jaromíra Koláříka lze nátěr na kole odhalit a přečíst jen se speciální přenosnou čtečkou. "Mikrotečky o velikosti jednoho milimetru v sobě nesou jedinečný kód DataDotDNA technologie. Jsou obsaženy v roztoku lepidla a ultrafialové složky, takže je lze vidět jen pod ultrafialovou lampou," vysvětluje.

Další města mají zájem

Kromě Ostravy nabízejí tuto australskou metodu zatím jen strážníci v Kroměříži, kde je ale označených kol mnohem méně (více zde). Už příští rok by však měli mít šanci nechat si natřít kola i lidé v Opavě, Frýdku-Místku a dalších městech.

"Zatím nemáme ve městě žádný registr jízdních kol, proto si myslíme, že obyvatelé budou mít o značení kol syntetickou DNA velký zájem. Strážníci by mohli značit kola od června na cyklostezkách, a to zdarma," říká mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková s tím, že nátěr je velmi odolný, nedá se smýt a jeho zničení je složité.

Ostravané mají možnost nechat si bicykly označit i v zimních měsících v centru prevence městské policie v ulici Alberta Kučery.

Obyvatelé dalších měst ale musí vyčkat do jara. Radnice totiž chtějí nejdříve uspět se žádostí o peníze.

Nátěr na kole není pouhým okem vůbec patrný...

... ale pod speciální přenosnou čtečkou ano.

"Každým rokem zmizí v České republice okolo osmi tisíc kol, z toho přes tisícovku v Moravskoslezském kraji. Označení jízdních kol speciální technologií zvýší šanci na jejich nalezení, zvlášť kdyby vznikl celonárodní registr," říká mluvčí opavských strážníků Petra Stonišová.

"Proto do konce roku zpracujeme projekt a přihlásíme se o dotace u ministerstva vnitra, které by mohlo pokrýt až devadesát procent nákladů."

V zahraničí zřizují registry pojišťovny

Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra je přesvědčený, že nová metoda neviditelného nátěru má své výhody. "Ministerstvo proto příští rok zváží podporu projektů několika měst, ale bude po nich žádat následné vyhodnocení přínosu," říká Koníček.

Podporuje i myšlenku vzniku dobrovolného centrálního registru kol. "Zatím je situace taková, že někde se jízdní kola neregistrují vůbec, jinde sice existují registry, ale ty končí na hranicích města. Navíc se liší použité metody. Někde používají čipy, jinde proužkové kódy, samolepky nebo třeba hologramy," líčí Koníček.

Dodal ale, že ministerstvo ani policie by takový registr zřizovat neměla. "Ve světě to dělají pojišťovny. Měly by na tom mít zájem i ty naše," míní.