Obyvatelům Poruby vadí, že cena bytů byla stanovena plošně, bez ohledu na jejich stav. (Ilustrační snímek)

Obyvatelům Poruby vadí, že cena bytů byla stanovena plošně, bez ohledu na jejich stav. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Ostravě-Porubě klid nebude. Kvůli prodeji bytů vzniklo sdružení

  • 23
Loňský plán porubské radnice prodat obecní byty vyvolal velkou nevůli mezi nájemníky. Ti proti podmínkám prodeje sepisovali petice a nakonec založili občanské sdružení. Obvod chce s nespokojenci jednat, ale na změnu pravidel se nyní rozhodně nechystá.

V sále Společenského domu Labyrint v Třebovicích se v úterý sešlo asi 150 lidí, kteří bydlí v porubských obecních bytech. Svolalo je tam nově vzniklé Sdružení na ochranu nájemníka, které chce bojovat proti způsobu privatizace bytů.

"Několikrát jsme své názory přednesli na zastupitelstvu, ale nebyl na ně brán zřetel. Namítali, že je to náš osobní názor. Takže jsme se rozhodli, že založíme sdružení, abychom mohli mluvit za všechny, kteří nás podpoří," řekl předseda nového sdružení Jan Kupčík.

Porubská privatizace

Obvod Poruba chce zprivatizovat 1 504 bytů, které má ve svém vlastnictví. Cena za metr čtvereční je šest tisíc korun, za nebytové prostory zaplatí lidé deset tisíc korun.

Proti způsobu, jakým radnice privatizaci prosazuje, vznikla řada protestů. Lidem se nelíbí především jednotná cena, která nebere ohled na stav domů.

A co nespokojeným nájemníkům vadí? Především cena, která je podle nich vysoká a plošně určena pro všechny byty.

"Jsme neustále přesvědčováni, že šest tisíc korun za metr čtvereční je velmi výhodná cena a je jen zlomkem ceny tržní. Ale domy nejsou opravené a noví majitelé do nich budou muset investovat velmi vysoké částky. A když se veškeré náklady sečtou, cena už tak výhodná není," uvedl Kupčík.

Nespokojení lidé mají podporu Sdružení nájemníků ČR

V tomto bodě se nespokojencům podařilo získat i podporu Sdružení nájemníků ČR. "Problém je v tom, že cena byla stanovena plošně, ale k jednotlivým domům a bytům by se mělo přistupovat individuálně. V tomto ohledu porubské sdružení plně podporujeme. Jsou domy, které jsou v lepším stavu a domy, kde se do oprav skoro neinvestovalo. A cena by měla být individuální," řekl místopředseda Sdružení nájemníků ČR Jan Vozárik.

Porubské sdružení chce v následujících týdnech oslovit co nejvíce nájemníků, aby při jednání s radnicí mělo co nejsilnější mandát.

"Do dalšího zastupitelstva zbývají asi tři týdny. A náš cíl je do té doby získat co nejvíce lidí. Hned po úterní schůzi mi volali další lidé, že chtějí do sdružení vstoupit. A další se ozvali mailem. Teď je i na nich, aby oslovili své sousedy. Chceme se účastnit i jednotlivých domovních schůzí a co největšímu počtu nájemníků své požadavky vysvětlit," dodal Kupčík.´

Pokud nájemníci byt nekoupí, nečeká je vystěhování

V březnu by pak chtěli s radnicí začít jednat. Ta ale zatím příliš informací o novém subjektu nemá. "Oficiálně jsme o vzniku občanského sdružení do dnešního dne nebyli informováni ani nás dosud nikdo nekontaktoval," uvedl starosta Poruby Lumír Palyza.

"Pokud se na nás v budoucnu obrátí s konkrétními požadavky, orgány městského obvodu se jimi budou zabývat," řekl starosta.

Zastupitelstvo navíc veřejně přislíbilo, že byty, o které nájemníci nebudou mít zájem, neprodá třetí osobě. "Pokud o ně nebudou mít zájem, městský obvod si jednotlivé byty ponechá a bude se podílet na správě domu," dodal starosta.

A jak vidí šanci na úspěch samotní členové sdružení? "Pokud nás podpoří lidé, můžeme uspět. Ale je nutné, abychom měli co nejširší členskou základnu," uvedl člen rady sdružení Ivo Adamec.