Při opravě Trojhalí vznikne nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat

Při opravě Trojhalí vznikne nová podzemní hala, ze které budou lidé vstupovat do historických budov. | foto: Vizualizace: AP ateliér

Ostravská Nová Karolina se rychle mění, na řadě je historické Trojhalí

  • 56
Novou Karolinu v Ostravě už nebudou navštěvovat jen pracovníci či zákazníci obchodního centra a lidé, kteří staví kancelářskou budovu. Ožít totiž mají i bytové domy a historické objekty Trojhalí. Málokdo z Ostravanů přitom ještě před dvěma roky věřil, že na Nové Karolině někdy vyroste i něco jiného než obchodní centrum.

Ve skutečnosti je před dokončením nejen velká prosklená administrativní budova ve tvaru čtverce, ale hotových už je i prvních 150 z plánované zhruba tisícovky bytů. A slibované proměny se už brzy dočkají také památkově chráněné budovy bývalé elektrocentrály a energetické ústředny koksovny Karolína – známé dnes pod jednotným názvem Trojhalí.

"Od minulého týdne jsou byty zkolaudované. Písemné rozhodnutí očekáváme každou chvíli. Hned začneme předávat klíče prvním vlastníkům, aby si mohli byty vybavit podle svých představ a nastěhovat se," říká David Pfleger z firmy Gemo, která rezidence staví.

Z historie Karoliny

Koksovna Karolina na konci 70. let.

Karolina v 80. letech před demolicí.

  • Už ve 14. století byl na území Nové Karoliny v provozu vodní mlýn. Rozvoj průmyslu začal s příchodem zámožné rodiny vídeňských bankéřů Rothschildů. V roce 1843 převzali nejstarší ostravskou šachtu, jejíž jámu od roku 1937 hloubila jiná společnost.
  • Samotný název jámy a později i koksovny Karolina byl údajně inspirován Karolinou Sternovou, manželkou Solomona Rothschilda, který se staral o podnikání v Rakousku, jehož součástí byl tehdy i dnešní Moravskoslezský kraj. V regionu se zasadil o rozvoj hornictví, ale patřily mu také Vítkovické železárny, panství Šilheřovice a Hlučín.
  • Koksovna byla založena roku 1858 a ve třicátých letech 20. století měla již 216 pecí. Z uhlí, které lanovky dovážely z různých štol, vyráběla koks i brikety. Koksovna ukončila provoz v roce 1964, o 10 let později elektrocentrála. Budovy byly zbourány – s výjimkou Trojhalí.

Ze 150 bytů zatím firma prodala 42 procent. A to je lidé viděli jen na obrázcích. Zajímavé je, že jako první si kupci rozebrali nejdražší, nadstandardní mezonetové byty s terasami v horních patrech, které stály až 6 milionů korun. A hned po nich si lidé naopak zamluvili všechny malometrážní dvoupokojové byty s kuchyňským koutem za ceny kolem 1,5 milionu korun.

"Věříme, že zájem bude i o další typy bytů za dva až čtyři miliony. Hodně lidí zatím čeká na to, až se budou moci podívat dovnitř. S prohlídkami začneme nejpozději v polovině srpna," dodal Pfleger.

Zahájení opravy se opozdilo

Už tento týden se navíc nahrnou do nově vznikající městské čtvrti v těsné blízkosti historického centra Ostravy i první stavební dělníci – opět z firmy Gemo, která ve výběrovém řízení získala zakázku na rekonstrukci Trojhalí.

Původně však měli stavbaři začít s přestavbou bývalých průmyslových budov na společenské a kulturní centrum už v červenci.

"Administrativní záležitosti související s výběrovým řízením a uzavřením smlouvy o evropských dotacích na tento projekt se mírně pozdržely. Ale už je vše připraveno. Ve středu předáme historické budovy stavební firmě a za rok by měla být hotová jejich rekonstrukce podle návrhu uznávaného architekta Josefa Pleskota," sdělil Petr Šnejdar, který je od července novým ředitelem Trojhalí.

Trojhalí se stane centrem kultury i sportu

Úkolem tohoto třiatřicetiletého vystudovaného ekonoma, který dosud pracoval na odboru rozvoje města v Opavě jako projektový manažer, je nejen dohlédnout na přestavbu památkově chráněných cihlových budov, ale hlavně připravit podrobný plán jejich budoucího využití.

"Počítáme s rozmanitými společenskými, kulturními i sportovními aktivitami. Plánujeme tam například pořádání koncertů, výstav, farmářských trhů či třeba akcí ke Dni dětí. Program se bude měnit, aby si lidé zvykli navštěvovat Trojhalí opakovaně," nastínil Šnejdar.

Interiér nového obřího obchodního centra Nová Karolina v centru Ostravy. (21.
Interiér nového obřího obchodního centra Nová Karolina v centru Ostravy. (21.
Interiér nového obřího obchodního centra Nová Karolina v centru Ostravy. (21.

Interiér nového obchodního centra Nová Karolina nedaleko centra Ostravy.

Vzhled budov zůstane kvůli jejich estetické hodnotě stejný, odborníci je ale zpevní, opraví a výrazně pozmění jejich okolí. V podzemí vybudují nové vstupní prostory, ze kterých budou návštěvníci vcházet buď do bývalé ústředny, která se změní v halu určenou především pro sportovní akce, nebo do bývalé elektrocentrály, která bude díky své rozloze téměř 4 800 metrů čtverečních fungovat jako jakési zastřešené náměstí.

Rekonstrukce Trojhalí měla stát 330 milionů korun, z toho 85 procent nákladů má zaplatit Evropská unie. "Díky výběrovému řízení se však podařilo snížit sumu za stavební práce na 180 milionů korun i s daní," dodal Petr Šnejdar.