Osmnáctiletý Richard Vereš, šéf ANO v Ostravě.

Osmnáctiletý Richard Vereš, šéf ANO v Ostravě. | foto: Facebook Richarda Vereše

V Ostravě šéfuje ANO mladík, který příští rok maturuje

  • 17
Loni si ještě nemohl koupit pivo, příští rok by měl maturovat. Předsedou městské organizace hnutí ANO, strany devětapadesátiletého miliardáře Andreje Babiše, je ve třetím největším městě republiky osmnáctiletý mladík. Zvolili mě, tak jím jsem, říká.

"Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No a potom jsou tady už jen samá pozitiva a sociální jistoty," říká učitel Hájek ve slavné básnické tetralogii. Podobný plán má také osmnáctiletý Richard Vereš, který se stal předsedou hnutí ANO v Ostravě.

"Ten film znám a něco podobného mám v hlavě také, i když to nemám tak přesně zakresleno a neplánuji svatbu ani dovolenou. Ale určité představy o své budoucnosti v politice mám," říká Richard Vereš.

Předsedou ostravské organizace se stal v pondělí. Proti dvěma protikandidátům uspěl při hlasování. O předsedovi strany, která může vážně zahýbat volebními výsledky v Ostravě, rozhodovalo dvacet členů hnutí.

Mladí politici v Moravskoslezském kraji

Richard Vereš
V 18 letech se stal předsedou ANO v Ostravě

Adam Rykala
Ve 24 letech byl nejmladším poslancem ve sněmovně. Podezřelým způsobem získal byt.

Michal Pobucký
Ve 24 letech se stal náměstkem primátorky. Je obžalován kvůli zahlazování pokut.

"Zatím je nás dvacet, ti co se přihlásili až po volbách, mají delší čekací lhůtu, takže zatím plnoprávnými členy nejsou," vysvětluje nový předseda městské organizace.

Důležité jsou důvody pro vstup do politiky, ne věk

"Osmnáctiletý předseda v tak velkém městě jako je Ostrava, to je nestandardní věc. Ale nestandardní je celá strana, která vzniká nestandardním způsobem. Ale tím neříkám, že je to a priori špatně," komentuje nástup osmnáctiletého mladíka vedoucí katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

Nízký věk předsedy městské organizace přitom podle něj nemusí automaticky znamenat problémy. "Je jedno, jestli je politikovi 18, 45 nebo 60. Důležité je, jaké jsou jeho důvody, proč do politiky vstoupil. A ty já hodnotit nemohu," dodává politolog.

Drobil: Svěřil by Babiš firmu osmnáctiletému?

Daleko tvrdší je bývalý ministr životního prostředí za ODS Pavel Drobil. „Jen bych si položil otázku, zda by majitel ANO, pan Babiš, svěřil některou ze svých firem do rukou 18letého člověka, objektivně bez politických, ale hlavně životních zkušeností. Buď si dělá z Ostraváků blázny, nebo jimi pohrdá,“ řekl.

Richard Vereš si svůj věkový handicap uvědomuje. „Terčem protivníků i kvůli věku budu, to je mi jasné. Můžou na mě vytáhnout třeba pradědečka, který byl v padesátých letech předsedou krajského výboru KSČ na jižní Moravě, ale to jsou věci, které jsem ovlivnit nemohl a nemohu za ně,“ říká.

"Každý vidí toho Grosse, vidí toho Rykalu, to dělá mladým politikům špatné jméno. I to bych chtěl změnit, aby se na politiky nedívalo jen podle věku, já takový nebudu," říká.

Jenomže právě tento úhel pohledu se bude měnit podle všeho jen hodně těžce. Mladí politici se zatím do dějin státu zapsali hlavně svými problémy a Moravskoslezský kraj není výjimkou.

Mladí s čistým štítem? Jak kde

Právě mladí sociální demokraté okolo již zmiňovaného Adama Rykaly dokázali ohýbat volební stanovy vlastní strany tak, že v některých organizacích vytlačili jejich původní členy. Otazníky zůstávají také nad způsobem, jakým nejmladší poslanec parlamentu získal od města byt, který byl původně napsán na jeho nevlastního bratra a o jehož přidělení rozhodovala poslancova tchyně (více zde).

Ale není třeba zůstávat jen v Ostravě. Svou stranu ovládli mladí politici například i v nedalekém Frýdku-Místku.

Současný primátor Michal Pobucký začal své působení v politice jako náměstek primátorky už ve čtyřiadvaceti letech. V současnosti je obviněn a stojí před soudem kvůli zahlazování pokut udělených městskou policií ve Frýdku-Místku, další úředníci jím vedeného magistrátu jsou souzeni kvůli manipulacím s veřejnými zakázkami (podrobněji zde).