Důl Michal je plný technických unikátů, chloubou je například funkční parní stroj z 19. století. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Chlapi, na šichtu! Jenže korejsky. Důl Michal obsadí asijští filmaři

  • 3
Německé nápisy, asijští horníci, místo jadrné ostravštiny se šatnami bude rozléhat korejština. Bývalý ostravský Důl Michal se příští týden zcela změní v kulisu jihokorejského filmu, pro památkově chráněný areál to znamená i zajímavé finanční přilepšení.

Snímek s pracovním názvem International Market vypráví milostný příběh z šedesátých let minulého století, kdy vláda po korejské válce posílala jihokorejské muže pracovat do německých dolů.

"Filmový štáb bude v dole natáčet 19. a 20. srpna, přijede 80 jihokorejských herců," řekl správce dolu Alexandr Zaspal a dodal: "Všechny nápisy se přepisují do němčiny, abychom vytvořili iluzi dolu, kde Korejci museli pracovat." Podle něj filmaře zaujalo především autentické prostředí, včetně sprch a řetízkových šaten.

České nápisy nyní musí kvůli natáčení filmu vyměnit za německé.

Tvůrčí tým doprovázejí filmoví technici, kteří se mimo jiné postarají o to, aby se herci v roli horníků mohli sprchovat teplou vodou. "Nechají ohřát obrovské množství vody, kterou budou do toho historického potrubí pouštět," sdělil správce.

Natáčení pro důl znamená zajímavý příjem. "Co za dva měsíce utržíme na vstupném, můžeme za dva dny utržit od nich," uvedl Zaspal a dodal, že jde o desítky tisíc korun.

Tvůrci nového snímku budou natáčet i v jiných částech Ostravy, například v Dolní oblasti Vítkovic nebo v bývalém Dolu Anselm v Landeku. Filmový štáb se v lokalitě zdrží asi dva týdny.

Ostrava vábí filmaře na unikátní místa

Režisérem chystaného snímku je Jun Je-kjun, jehož komerčně nejúspěšnějším filmem je Tsunami (Haeundae). Snímek z roku 2009 je považován za první jihokorejský katastrofický film.

Důl Michal láká nejen filmové, ale i hudební tvůrce. Nedávno zde točil klip francouzský rapper, který ve videu cestoval časem. Natáčel se zde také česko-slovenský psychologický thriller Pouta z roku 2009.

Historie bývalého uhelného Dolu Michal, který je národní kulturní památkou, sahá do roku 1843. Těžba v něm skončila v roce 1994. Nyní jsou prostory dolu kromě prohlídkových tras využívány i pro výstavy, koncerty či divadelní představení. Začátkem srpna se zde konal speciální kulturní program, který byl součástí druhého ročníku akce Fajne Léto.

,