Okolní domy ještě nabízejí dostatek dřeva na otop, byť zřejmě nelegálně. Ale

Okolní domy ještě nabízejí dostatek dřeva na otop, byť zřejmě nelegálně. Ale rychle ho ubývá. | foto: ČTK

V Přednádraží bydlí posledních osmnáct lidí. Bez elektřiny, topí dřevem

  • 42
Musejí si topit dřevem, jsou bez elektřiny a pitnou vodu stále čerpají z jednoho společného kohoutku. Tak žijí poslední obyvatelé, kteří ještě zůstali v domě číslo osm v ostravském ghettu Přednádraží.

Přestože se dům s pomocí peněz různých dárců začal pomalu opravovat, většina oslovených obyvatel tvrdí, že by lokalitu chtěla opustit.

"Aktuální stav na Přednádraží je teď takový, že jsme už dva měsíce bez elektrického proudu. Co se týče obyvatel domu, o většině vím, že by upřednostnili jiné bydlení," řekl Imrich Horvát.

Podle něj se ale lidé nechtějí stěhovat do ubytoven. "Jsou tam katastrofické podmínky. To raději budu tady na Přednádraží, kde neplatím žádný nájem, než abych byl v ubytovně, kde jsou vysoké nájmy za jeden pokoj," uvedl Horvát.

Dodal, že jeden ze sponzorů lokality už jim nabízel i případnou finanční pomoc, kterou by lidé mohli využít k zaplacení kaucí. Podle Horváta by většina lidí o takovou pomoc měla zájem.

Přednádraží lepší než ubytovny. Někteří souhlasí, jiní zvažují odchod.

Bydlení na Přednádraží se scvrklo už jen do jediného domu.

Jak se žije bez elektřiny? Jde to, říkají poslední lidé z Přednádraží

"Snažíme se najít nějaký byt, ale ty kauce jsou strašné. Hledáme, jak se dá, už pár měsíců. Chtěli bychom pryč, nechceme tady už zůstat, není to tu nic moc," řekla další z obyvatelek. Dodala, že sociální pracovníci jim sice nabízeli bydlení v ubytovně, ale tam nemohou jít, protože mají doma zvířata. Podobně se vyjádřili i další obyvatelé. Podle nich je problém také v tom, že někteří lidé by na kauce měli i peníze, ale když se uchází o byt a ukáže se, že jsou z Přednádraží, jsou odmítnuti.

Podle mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové v domě žije celkem osmnáct obyvatel včetně dvou nezletilých dětí. "Pracovníci stavebního úřadu provádějí pravidelné kontroly stavebně-technického stavu budov. Na domě číslo osm jsou prováděny práce, ostatní domy zůstávají beze změny," uvedla Pondělíčková.

Dodala, že ani dům číslo osm však zatím není v takovém stavu, aby se mohlo rozhodnout o jeho kolaudaci pro účely bydlení.

Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, které tamním obyvatelům pomáhá, řekl, že se snaží jít dvěma směry. Jedním je právě snaha pomoci lidem při hledání nového bydlení, druhým pak oprava domu. Podle něj se dál musí pracovat na obou variantách právě proto, že hledání nového bydlení je problematické.

Jak Romové žili v Přednádraží před čtyřmi měsíci

14. listopadu 2012

Podle Vishwanathana se do oprav dosud investovalo kolem 300 tisíc korun. Pracovalo se například na opravě střechy, která má nové okapy, částečně se zavedly nové elektrické rozvody nebo se zabezpečilo schodiště. "Teď se všechno úsilí zaměřuje na kanalizaci. Dům už se vyčistil od fekálií. Musíme najít nějakou novou cestu pro kanalizaci. Proběhly kamerové zkoušky a máme nějakou představu, jak by se to mohlo vyvíjet dál," dodal Vishwanathan.

Problémy v lokalitě Přednádraží trvají už dlouho. Jako první na tamní tristní stav upozornila MF DNES loni v létě (více zde).

Hlavním spouštěčem problému byla nefunkční kanalizace, u níž není jasné, komu patří. Až na dům číslo osm jsou další domy neobydlené a zcela zdevastované, mají vybitá okna a propadlé stropy. Původně v nich bydlelo kolem dvou stovek nájemníků.

,