Druhý jednací den u Krajského soudu v Ostravě, kde se řeší kauza Petr Kramný, který je obžalován z vraždy manželky a dcery. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Elektrotechnik o kauze Kramný: Smrt matky s dcerou nemohla být náhodná

  • 2266
Velmi očekávaný posudek byl na programu sedmého dne soudního projednávání smrti ženy a její dcery v egyptském letovisku na konci července 2013. Před soud předstoupil Karel Sokanský, znalec v oboru elektrotechnika. Vysvětlil, jak elektřina mohla zabíjet.

Z dvojnásobné vraždy pomocí elektrického proudu je obžalován Petr Kramný, manžel a otec obětí. Státní zástupce tak potvrdil závěry policejního vyšetřování. Kramný se obhajuje, že elektřině vůbec nerozumí a jeho nejbližší se nejspíše otrávili závadnou vodou nebo jídlem. To ale v úterý vyloučili patologové i toxikoložka.

Soudní znalec v oboru elektrotechnika Karel Sokanský dnes dopoledne u soudu jednoznačně řekl, že k usmrcení žen na hotelovém pokoji nemohlo dojít náhodným úrazem elektřinou, zapotřebí bylo lidského zásahu.

Soudní znalec v oboru elektrotechnika Karel Sokanský odpovídá na dotazy novinářů.

„Chtěl bych zdůraznit, že 220 voltů už spolehlivě zabíjí. Člověk zasažený proudem se nemůže bránit, ztuhnou mu svaly,“ řekl znalec. Několikrát zalitoval, že nemohl být na hotelovém pokoji hotelu v egyptské Hurghadě, aby ověřil všechny varianty.

Dvoupólový dotyk zvládne i laik

Sokanský také uvedl, že nutné bylo, aby byly k dispozici nulový a fázový vodič. „Například si vezmu prodlužovací šňůru, rozdělím vodiče, uříznu, obnažím konce vodičů, zapojím a přiložím k tělu, je prostě nutný dvoupólový dotyk, aby se uzavřel okruh,“ vysvětlil a dodal, že to zvládne i trochu šikovnější laik.

Snadnější by to bylo v koupelně, kde může být smrtící i jednopólový dotyk, stačí, když člověk stojí naboso na mokré podlaze a dotkne se třeba nastraženého vodiče. I poté může dojít k srdeční fibrilaci.

Znalec také vysvětlil, že v případě smrti ve stejném čase matka s dcerou musely ležet vedle sebe a například se držet kolem krku, případně se dotýkat i nohama.

K usmrcení stačí dvě sekundy

Sokanský dodal, že by případně stačilo, aby se dvě osoby dotýkaly ústy a dlaní, i v tom případě by zásah elektřinou mohl být smrtící pro matku i dceru. „Délka zásahu elektřinou? K usmrcení stačí dvě sekundy, někdy i méně,“ vypověděl znalec.

Soud na žádost státního zástupce znalci předložil nově získané fotografie těl z hotelového pokoje, které několik hodin po smrti pořídila hurghadská policie. „Tato fotodokumentace nepřináší nic nového. Postele neumožňují, aby tudy tekl výrazně velký proud. Vše muselo být úmyslné, jinak to nešlo.“

Na dotaz obhájkyně Jany Rejžkové Sokanský řekl, že popáleninu velikosti sedm krát jeden centimetr lze na kůži učinit tak, že se vodičem pohybovalo. Právě takovou popáleninu měla na svém těle mrtvá žena.

Znalec také uvedl, že pokud by zabíjela nabíječka či holící strojek, tak příprava už je na rozdíl od prodlužovacího kabelu složitější. Záleží, kde je adaptér, zda na začátku, nebo na konci elektrického kabelu.

Ohmův zákon platí i v Egyptě, nechal se slyšet znalec

Připustil, že nemožnost prohlédnout si hotelový pokoj byla sice limitující, ale jeho závěry změnit nemůže. „Ohmův zákon platí i v Egyptě,“ konstatoval. Když se obhájkyně dotazovala, kolikrát dělal znalecký posudek, aniž byl na místě činu, Sokanský řekl, že tak v polovině případů byl, v polovině nebyl.

Obžalovaný Kramný se snažil znalce zeptat, zda je možné, aby se někdo nepozorovaně dostal do hotelového pokoje, na dvě sekundy přiložil vodiče k tělu a odešel. Okamžitě zasáhla soudkyně, která uvedla, že takové dedukce nejsou otázkou pro znalce v oboru elektrotechniky.

Lékař: Ptal se, jestli bude platit za tři kufry, když letí sám

Soud čte výpovědi dalších svědků, které už dříve vyslechla policie, ale není nutná jejich osobní účast. Začala výpovědí lékaře asistenční služby Lukáše Černého, kterého do Hurghady po smrti ženy s dcerou vyslala cestovní kancelář.  

„V době, kdy zemřely, se v celém resortu nic podobného nestalo. Nikdo si také nestěžoval na zažívací potíže, nebyl zaznamenán případ ani lehké otravy,“ konstatoval.

Jako záchranáře, který byl při mnoha případech, kdy člověk přišel o své nejbližší, Černého naprosto šokovalo první setkání s Kramným.

„Neplakal, ale ptal se mě, jestli při návratu bude platit za tři kufry, když cestuje sám. To jsem ještě nezažil, na to si pamatuji velmi dobře,“ řekl lékař.

Uvedl také, že otrava z hotelové stravy se mu zdála málo pravděpodobná, stejně tak i to, že údajná dehydratace by v průběhu tak krátké doby vedla ke smrti dvou osob.

Dále soudkyně pokračovala čtením výpovědi Kramného tety. Ta policejním vyšetřovatelům uvedla, že si s ním psala hlavně v době, kdy byl v Egyptě. Snažila se ho podporovat.

„Nezapomenu, jak mi napsal, že mě nezklame, že to opravdu neudělal,“ uvedla. Když se vrátil, tak podle tety pořád plakal a nemohl se smířit s tím, že přišel o manželku a dceru.

„Myslím si, že kdyby Petr na pokoji usnul, také by nepřežil,“ domnívala se. Povzbuzovala ho, ať si své nejbližší nechá v srdci a musí začít znovu. Opakoval jí, že se Monika s Klárkou nejspíše otrávily.

„Myslím si, že Monika a Klárka zemřely přirozenou příčinou, elektřině nevěřím, Petrovi naopak věřím,“ přiblížila.

Měli v manželství problémy, tvrdí známý

Má tak stejný názor jako Kramného matka i nevlastní otec, kteří také věří v mužovu nevinu. Sestra naopak podle svého vyjádření svoji důvěru vzhledem k chování obžalovaného v průběhu vyšetřování přehodnotila.

Po čtení protokolů vypovídal  ve středu Kramného známý Michal Pecho. Podle něj se mu Kramný teprve až po návratu z Egypta svěřil, že měli v manželství problémy, že Monika prý od něj chtěla odejít. Tvrdil, že mu Kramný vyprávěl, že jednou dokonce vytáhl tisícikorunu, pokud mu Monika bude po vůli. Byl prý vyslyšen.

Věděl i o Kramného kontaktech se ženami už po smrti manželky. „Víte, tři měsíce byl sám v Egyptě, těžko to hodnotit, jak by se kdo zachoval,“ uvedl Pecho a Kramného označil za pohodového kluka.

Státní zástupce četl z osnov učebního oboru, který společně Kramný a Pecho kdysi vyučili. Uvedl, že měli probírat i údržbu elektromotorů, problematiku elektrotechniky a dalších věcí.

„To si nepamatuji, že bychom probírali, asi jsem nedával pozor,“ reagoval svědek. Podobně hovořil i o kurzu svařování elektrickým obloukem.

„To jsme se učili jen základní věci, například hrozbu úrazu a první pomoc,“ uvedl.

Na dotaz obhájkyně řekl, že on sám se určitě za člověka znající problematiku elektřiny nepovažuje. Neviděl ani, že by Kramný doma pracoval s elektřinou.

Kramný byl studený čumák, popsala fotografka jeho ženy

Soudkyně čte další výpovědi provedené na policii. Za studeného čumáka označila Petra Kramného Gabriela Natale, která několikrát fotila manželku Kramného. Začínala potrétem, skončila u téměř aktů.

„Byla veselá a bavilo jí to. Změna však přišla v březnu 2013, kdy najednou byla smutná a nerozhodná. Neptala jsem se jí proč,“ uvedla svědkyně a pokračovala: „Monika chtěla být modelkou, ale neměla na to výšku, ani věk.“ Poté zjistila, že po egyptské dovolené měla domluveno další focení u dvou fotografů.

Kramný odmítl, že by o focení nevěděl, dokonce prý má některé fotografie vystavené. Jen se podivil, že Monika od něj na focení žádala tisíc korun, ale požadavek fotografky byl sotva poloviční.

Kramný se po smrti ženy a dcery obrátil i na rakouského lékaře

Případ velmi zaujal vídeňského lékaře a distrubotora léků českého původu Karla Krobatha. Vadilo mu, jak o případu informují média, zvláště pak při pohřbu zemřelých. Proto Kramnému poslal dopis, přidal pět tisíc korun a podpůrné prostředky v hodnotě přes dva tisíce.

Kramný se mu ozval, že děkuje a má na něj jako lékaře mnoho otázek. Domluvili se proto na schůzce v Novém Jičíně, sešli se v restauraci Steak House, kde mu Kramný vyprávěl, co se stalo.

„Ptal se například, že on se dusil a zvracel, ale zemřely ony, proč tedy přežil. V puse prý měl chuť jako po zrezivělých trubkách. Popisoval také, jak nalezl manželku i dcerušku mrtvé Třikrát nebo čtyřikrát plakal,“ popsal.

Kramný také prý říkal, že ho deptá, když ho média označují jako vraha, dokonce mu to někdo napsal na auto. Přiznal ale, že to, jak si začal s jinou ženou, tak přehnal. Ale kontaktovala ona jeho. Odmítl, že by Kramný byl bezcitný a chladný.

„Naopak, byl velmi kultivovaný, skromný a příjemný člověk, ale má takovou zvláštní grimasu, která může budit zdání, že je chladný,“ popsal rakouský lékař, který se domníval, že šlo jednoznačně o otravu. „Proto mě zmínka o elektřině velmi překvapila.“

Kramnému hrozí patnáct až dvacet let za mřížemi, vyloučen není ani výjimečný trest až třicet let vězení.

Reportáž ze zahájení soudu s Kramným:

,