Půjčit si na vánoční dárky nepovažují odborníci za dobrý nápad. Lidé navíc často podlehnou na první pohled výhodným nabídkám neseriozních firem. Ilustrační foto

Půjčit si na vánoční dárky nepovažují odborníci za dobrý nápad. Lidé navíc často podlehnou na první pohled výhodným nabídkám neseriozních firem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vánoce na dluh mohou skončit velkými problémy nebo i osobním bankrotem

  • 0
Nadělit si pod stromeček spoustu dárků. Takový cíl si dává pro Vánoce řada lidí, přestože jim na to chybí peníze. Jako řešení zvolí půjčku, ne vždy ale dokážou dobře odhadnout své možnosti a nadělí si tak hlavně problémy, ze kterých se pak dostávají i roky. Kolotoč dluhů navíc podporují i některé firmy.

Více než čtyři stovky lidí letos využilo služeb společnosti Pomoc při finanční tísni, která pomáhá zadluženým lidem rozetnout často začarovaný kruh úvěrů a půjček. Část z nich se přitom dostala do problémů v okamžiku, kdy se zadlužili, aby měli za co nakoupit vánoční dárky.

"V letošním roce jsme pomohli se soudním povolením oddlužení více než čtyřem stovkám lidí," popisuje rozsah problému Martin Gojný z Poradny při finanční tísni v Ostravě.

"V současnosti se situace v půjčování na vánoční dárky poněkud uklidnila, největší problémy byly v letech 2008 a 2009, kdy si lidi na vánoce hodně půjčovali. A do toho přišla krize, hodně lidí přišlo o práci, neměli na splátky a dostali se do začarovaného kruhu," dodal Gojný.

Zatímco dostat dnes půjčku v bance už není vůbec jednoduché, firem, které lidem za na první pohled výhodných podmínek rády půjčí, je stále dost. "Banky teď půjčují jen svým klientům, jejichž finanční možnosti znají, pokud si spočítají, že by nemohli splácet, půjčku jim nedají," vysvětluje finanční poradkyně Miroslava Wengřínová.

"Někteří se pak ale obrátí na neseriózní firmy, které jim slíbí půjčku sehnat, dost často z nich tahají jen peníze za různé vymyšlené poplatky a žádnou půjčku jim nakonec neposkytnou," pokračuje Wengřínová. "Měla jsem klientku, která měla tři kreditní karty, čtyři půjčky, zadlužila se, ale už bylo pozdě, skoro se s tím nedalo nic dělat, nakonec asi šla za lichvářem, ale to je cesta do pekel," dodala.

Při půjčce myslete na pojištění, varuje finanční poradkyně

S lidmi, kteří už neví kudy kam, se pak často setkávají pracovníci Poradny při finanční tísni, případy, se kterými se setkávají, mnohdy ukazují, že si pracovníci některých firem půjčujících peníze neberou servítky a dokáží lidi dostat do obrovských problémů.

POMOC PŘI FINANČNÍCH PROBLÉMECH

Společnost Pomoc při finanční tísni působí od začátku roku 2009 v budově ÚAN na Frýdlantských mostech nedaleko centra Ostravy.

Lidé, kteří se chtějí na Poradnu při finanční tísni obrátit, tak mohou učinit každý den od 8 do 18 hodin.

Poradna při finanční tísni Vítkovická 1, Moravská Ostrava
Tel: 595 532 740
Zelená linka: 800 722 722 (po)
E-mail: poradna@financnitisen.cz

"Měli jsme tady případ penzistky, které jedna firma postupně zařídila osmnáct úvěrů. Ta paní je už nemohla splácet, tak se nakonec obrátila na nás," popisuje jeden ze smutných případů Martin Gojný.

"Nakonec se nám povedlo jí pomoci vyřídit povolení k oddlužení, kterému se obecně říká soukromý bankrot," dodal.

Pracovníci Poradny při finanční tísni se při své praxi v ostravské pobočce setkali i s dalšími "rekordmany".

"Z těch lidí, kteří v letošním roce úspěšně prošli oddlužením, byl nejvíce zadlužený muž, který dlužil celkem přes 3,2 milionu korun, v roce 2008 si čtyřikrát půjčil u společnosti Cetelem a pětkrát u společnosti Home Credit. Pak se dostal do problémů a nemohl splácet," uvedl Gojný.

Podle Miroslavy Wengřínové by lidé v okamžiku, kdy si půjčují, neměli zapomínat na pojištění možnosti splácení.

"Důležité je nepodcenit pojištění, kdykoliv se může člověku něco stát, zranění, úraz a podobně. A když se něco takového stane, lze pak splátky hradit z pojištění a lidem tak ubude jedna starost v okamžiku, kdy musí řešit jiné, pro ně podstatně závažnější záležitosti," dodala finanční poradkyně.