(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Dan Materna, MAFRA

Včely hubí varroáza a mor. Nákaza je i tam, kde se dříve nevyskytovala

  • 0
Varroáza a včelí mor. Dvě nemoci, kvůli kterým letos včelaři zaznamenali vyšší úhyny včelstev než v předchozích letech. Veterináři proto v některých lokalitách vyhlásili tří až pětikilometrové ochranné pásmo a vyšetřují všechna včelstva, která se v infikovaných stanovištích nacházejí.

„Třeba co se týče Karvinska, tak největší úhyny jsou ve Stonavě, jde až o osmdesát procent včelstev. V Těšíně je to sedmdesát procent. V ostatních okresech je to různé, v průměru vyhynulo asi třicet procent včelstev,“ přiblížil rozsah nákazy místopředseda Českého svazu včelařů Václav Sciskala.

Varroáza postihla celý Moravskoslezský kraj, mor včelího plodu se objevil především na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku, ale také v opavském okrese je poměrně dost pozitivních vzorků.

Nákazy včelstev

Co je varroáza
Varroáza je parazitární onemocnění včel, které se u nás vyskytuje od roku 1981. Jeho intenzita se každý rok vyšetřuje na všech stanovištích včelstev.
Včelaři odevzdávají vzorek, ve kterém se zjišťuje množství samiček roztoče varro destructor. V případě nálezu více než tří samiček na včelstvo musí včelař použít veterinární přípravky.

Co je včelí mor
Závažné onemocnění včelích larev, které způsobuje bakterie, jejíž odolné spory přežívají v půdě i desítky let a způsobují dlouhodobé zamoření oblasti.
Při nákaze je podle zákona možné jediné řešení - včelstva i s úly a vybavením spálit.

 „Na základě zatím doručených výsledků vzniklo podezření na výskyt onemocnění až na 89 stanovištích včelstev v Moravskoslezském kraji (celkem jich je čtyři a půl tisíce - pozn. red.). Jedná se o tři stanoviště v Ostravě, 13 v okrese Karviná, 23 stanovišť na Bruntálsku, 12 na Opavsku, 23 stanovišť v okrese Frýdek Místek a 14 v okrese Nový Jičín,“ vyjmenovala Jana Cihlářová z opavské pobočky Státní veterinární správy.

 Mor včelího plodu pak veterináři zaznamenali také v místech, na kterých ani nečekali, že by se mohl objevit. „Třeba v Karviné zaregistrovali stanoviště, kde v minulosti nebyl. Vyhlásili tří až pětikilometrové ochranné pásmo a vyšetřují všechna včelstva, která se v infikovaných stanovištích nacházejí,“ sdělil místopředseda Českého svazu včelařů.

Krajský úřad dotuje vyšetření včelstev

Výsledky ale ještě nejsou definitivní. „V současné době provádějí inspektoři veterinární správy na jednotlivých stanovištích klinické prohlídky včelstev. V případě nálezu klinických příznaků moru včelího plodu odebírají vzorky. Bude-li výskyt moru potvrzen, přijmou se příslušná opatření,“ vysvětlila Jana Cihlářová.

Jestliže se mor prokáže u maximálně patnácti procent včelstev na stanovišti, budou se muset spálit pouze ta včelstva, která jsou pozitivní. Pokud se vyskytne u více včelstev, budou muset být zlikvidována celá stanoviště včetně včelařského vybavení.

Některé vzorky už pozitivní jsou. „Uvidíme, jak ta klinika dopadne. V loňském roce jsme měli kolem šestadvaceti potvrzených stanovišť,“ podotkl Václav Sciskala.

Některé oblasti v Moravskoslezském kraji se řadu let nevyšetřovaly, jelikož zde nevzniklo žádné podezření na výskyt moru včelího plodu. Díky aktivitě Českého svazu včelařů však krajský úřad letos finančně umožnil vyšetření všech včelstev v regionu a zaplatil vyšetření směsných vzorků zimní měli, tedy odpadu ze dna úlu .

Cena medu bude nejspíše vyšší než loni

„Celkem bylo na tento účel z rozpočtu Moravskoslezského kraje poskytnuto milion a půl korun,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody a zemědělství krajského úřadu Jan Filgas. Díky vyšetření tak bylo možné včas odhalit ohniska nákazy a včelaři mohli předejít dalšímu rozšíření choroby.

Jak to bude s cenou medu, ukážou další měsíce. Místopředseda Českého svazu včelařů už dříve zmínil, že když bude méně včelstev a nadbytek medu, na ceně se to neprojeví - mohla by zůstat na úrovni loňského roku.

„Pokud však bude méně včelstev a zároveň méně medu kvůli nepříznivému počasí, tak jeho cena bude vyšší,“ doplnil Václav Sciskala. Cena za jeden kilogram medu se v současnosti pohybuje kolem 160 korun.