Irácké uprchlíky už přijalo středisko Okrouhlík nedaleko Jihlavy. Další desítky zamíří do Smilovic.

Irácké uprchlíky už přijalo středisko Okrouhlík nedaleko Jihlavy. Další desítky zamíří do Smilovic. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Frýdecko-Místecko zamíří tři desítky křesťanských uprchlíků z Iráku

  • 33
Na Frýdecko-Místecko přicestuje kolem třicítky iráckých křesťanů, které z jejich domoviny vyhnalo působení takzvaného Islámského státu. Dva měsíce stráví ve středisku Karmel ve Smilovicích, další čtyři měsíce pak v bytech na Třinecku.

Přesun Iráčanů zajistí v příštích týdnech nadační fond Generace 21. Kdy přesně se tak stane, není zatím jasné. „Řešíme letenky, ubytování, povolení. Ve čtvrtek už bychom mohli být, co se termínu týká, konkrétnější,“ řekl mluvčí fondu Martin Frýdl.

Začleňování rodin do společnosti by mělo trvat asi půl roku. Z toho první dva měsíce budou ve specializovaném středisku Karmel, které provozuje Slezská diakonie, a poté v bytech, které uprchlíkům sežene nadace.

Starostka Třince Věra Palkovská již kvůli tomu svolala mimořádné jednání rady města.

„Pro nás je velmi důležitá a podstatná informace, že se jedná o křesťany, kteří vyznávají podobné hodnoty jako my, a že jsou to rodiny s dětmi, které podstoupily bezpečnostní prověrky a zdravotní prohlídky,“ uvedla Palkovská.

Středisko bude jen pro uprchlíky

První rodiny by měly do Smilovic dorazit přibližně za dva týdny. Od počátku se jim začnou věnovat učitelé a sociální pracovníci ze střediska Slezské diakonie. Ta si smilovické středisko Karmel pronajímá od místního křesťanského společenství.

„Využíváme jej ke konferencím, či ubytování zahraničních návštěv. Ale v době, kdy zde budou ubytovaní křesťanští uprchlíci, budou jeho prostory patřit jen jim,“ uvedla mluvčí Slezské diakonie Lenka Waszutová.

Zaměstnanci diakonie i dobrovolníci se budou uprchlíkům věnovat denně. „O počtech lidí, kteří se do začleňování zapojí, ještě budeme jednat v pondělí,“ dodala Waszutová.

S uprchlíky budou první dva měsíce pracovat na češtině, ale i na porozumění kultuře, regionálnímu zázemí a schopnosti orientovat se na pracovním trhu a ve zdejším systému.

Po půl roce by se o sebe již měli starat sami

„Po těch dvou měsících půjdou do jednotlivých bytů, které jim zajistíme pravděpodobně v Třinci. Budou nadále docházet na kurzy češtiny. Takto stráví další čtyři měsíce,“ dodal Frýdl.

Příjezd uprchlíků na Vysočinu

Pak už by se uprchlíci měli zcela postavit na vlastní nohy.

Přesun rodin do České republiky inicioval Nadační fond Generace 21 a týká se celkem 153 pronásledovaných křesťanů z Iráku a Libanonu. Ti by se měli rozdělit do několika středisek v republice zhruba po třiceti lidech. Prvním už v současnosti slouží rekreační středisko Okrouhlík u Jihlavy.

Přesídlení schválila v prosinci vláda. Nadační fond Generace 21 hradí náklady na ubytování, životní potřeby a integraci uprchlíků. Financování Nadačního fondu pochází výhradně ze soukromých darů jak z České republiky, tak ze zahraničí, fond nevyužívá žádné peníze ze státního rozpočtu ČR.