Pracovníci bezpečnostní agentury sice nemají stejné pravovoce jako strážníci, zadržet pachatele trestného činu však mohou. (Ilustrační snímek)

Pracovníci bezpečnostní agentury sice nemají stejné pravovoce jako strážníci, zadržet pachatele trestného činu však mohou. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vesnici na Karvinsku hlídají místo policie nepřetržitě soukromí agenti

  • 8
Trápí je drobná kriminalita ale o pravidelných pochůzkách policistů si mohou nechat jen zdát. Chybí jim totiž, stejně jako většině malých obcí, policejní služebna. Ve Stonavě na Karvinsku se rozhodli tento problém vyřešit po svém a najali si soukromé agenty. Ti stráží pořádek v ulicích obce 24 hodin denně.

Ve dne v noci hlídá dění ve vesnici dvojice mužů v černém. Na starosti mají ochranu osob i majetku. Hlídají školy, obchody, domky, zahrádky i garáže. Dvoutisícovou obec procházejí pěšky se psem, nebo projíždějí autem.

Obec si ochranku najala, protože se potýká s rostoucí kriminalitou. A pochůzky policie se staly spíše výjimkou. "Jde především o vykrádání domů, chatek, garáží a skladů, ale také zaparkovaných aut," popisuje potíže starosta Stonavy Ondřej Feber.

Dodává, že příčinou je zřejmě růst nezaměstnanosti a velký počet nepřizpůsobivých a sociálně slabých na Karvinsku. "Druhou příčinu vidím ve stále se snižující akceschopnosti policie. Kvůli špatným rozhodnutím vlády a vedení ministerstva vnitra," dodává.

Nepřetržitý dohled je v obcích výjimka

Ochranku si obec najala prozatím na rok. Přijde ji to zhruba na milion. "Je to levnější než zřízení obecní policie. Na to nejsme zařízení, jsme malá obec," vysvětluje.

Během prvních dnů bezpečnostní agenti zatím u ničeho nezasahovali. "Důležitá je však i preventivní funkce. Aby lidé i případní pachatelé věděli, že se tam nepřetržitě pohybuje motorizovaná hlídka se psem," uvádí Stanislav Strnadel z bezpečnostní služby, která obec hlídá. Muži jsou vybavení mimo jiné dalekohledem pro noční vidění či kamerou a fotoaparátem.

Nepřetržitý dohled ochranky je spíše výjimkou, ostatní obce však agentury také využívají. "S bezpečnostní agenturou spolupracujeme už několik let. Jejich motorizovaná hlídka obcí projíždí v noci," říká starosta Bolatic na Opavsku Herbert Pavera.

Zároveň pro obec pracují dva lidé, kteří ve vytipovaných dnech během noci procházejí ulice pěšky. Od května do října ochranka hlídá i nedaleké Štěpánkovice. Vždy od pátku do neděle od osmi večer do půlnoci.

Obce tak řeší absenci policejních hlídek. "Policie z kapacitních důvodů a kvůli nedostatku financí není schopná provádět pochůzkovou činnost," komentuje starosta Štěpánkovic Bernard Halfar. A dodává, že je to špatně. "Je nesmysl, aby kdokoliv kromě policie zajišťoval bezpečnost. Je to jednou ze základních povinností státu," říká.

Mohou zadržet pachatele, tak jako všichni občané

Krajské ředitelství policie v pondělí otázky MF DNES ke stavu policistů v kraji, k pokrytí malých obcí v regionu či k případné spolupráci s bezpečnostními agenturami nezodpovědělo.

Lidé z bezpečnostních služeb nemají v terénu takové pravomoci jako policisté. Přesto mohou obcím v boji se zločinem pomoci. "Mají stejná práva a povinnosti jako každý občan, jsou tedy oprávněni zadržet pachatele trestného činu," vysvětluje Denisa Čermáková z ministerstva vnitra.

Omezit osobní svobodu pachatele při trestném činu či bezprostředně po něm může každý. Pak ale musí zavolat policii. "Už se nám podařilo vyhmátnout zloděje. Daří se také udržet pořádek v obci," komentuje starosta Bolatic Herbert Pavera.

Bezpečnostní agenti také například při pochůzkách vytipují místa, kde se scházejí podezřelí lidé, a pak tam najisto pošlou policii. "Spolupráce je bezproblémová," hodnotí mluvčí opavské policie René Černohorský.