V Jaroňkově útulně ve Štramberku je nyní značně neútulno. Dělnící se s vervou...

V Jaroňkově útulně ve Štramberku je nyní značně neútulno. Dělnící se s vervou pustili do rozsáhlé rekonstrukce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pod Trúbou začala oprava útulny. Práce ovlivní i turistickou sezonu

  • 3
Tak tady není útulno. Místo suvenýrů sbíječky, pokladní vystřídali dělníci. Všude prach. Jaroňkova útulna ve Štramberku na Novojičínsku při úpatí známé věže Trúba se začala opravovat. A nikdo neví, jak dlouho zevrubná rekonstrukce potrvá.

„Stav útulny byl už opravdu velmi špatný. Vlastně za celých devadesát let neprošla zásadnějším zásahem,“ konstatoval Jiří Večerek, prokurista Valašského království, nájemce celého areálu.

O bídném stavu dřevěné budovy z roku 1925, o jejíž výzdobu se postaral malíř Bohumír Jaroněk, vědí ve Štramberku už několik let.

Jaroňkova útulna

Památkově chráněná dřevěná budova na úpatí věže Trúba pochází z roku 1925. Stavbu s lidovými prvky navrhl malíř Bohumír Jaroněk.

V současnosti v ní byl obchůdek se suvenýry a také prodejna vstupenek na Trúbu. Na začátku února začala rozsáhlá rekonstrukce.
 

Bývalé vedení radnice městečka přezdívaného Moravský Betlém loni naplánovala zahájení prací na květen, čímž rozdmýchalo emoce. Turisté by se totiž na Trúbu nedostali celou sezonu.

Snad se zachrání hlavní letní sezona

Po protestech se opravy odložily o rok. A začaly na začátku února. „Jsme rádi, že se podařilo vše dohodnout, nebylo to jednoduché,“ poznamenal nový starosta Štramberka David Plandor. Jenže také letos není jisté, kdy se turisté na Trúbu dostanou. Stavební práce totiž znemožní průchod kolem útulny ke vchodu do věže.

Ačkoliv by rekonstrukce měla skončit na konci března, všichni tuší, že to je optimistický termín. „Záleží na tom, co vše se bude muset vyměnit,“ připustil starosta.

S patáliemi je smířeno i Valašské království. S jarními měsíci příliš nepočítá, chce alespoň zachránit hlavní letní sezonu. „Plán letošních akcí dokončíme do konce února, dříve jsme se neodvážili cokoliv předvídat. A nejlepší variantou by byla možnost, aby se od června kolem útulny dalo k Trúbě projít,“ poznamenal Večerek.

Jaroňkova útulna ve 30. letech minulého století.

Jaroňkova útulna těsně přiléhá ke známé štramberské věži Trúba.

Obavy jsou hlavně ze zájmu archeologů. „Udělali jsme zatím několik sond, které nic cenného nezjistily. Stavba může pokračovat, až dělníci odstraní celou podlahu, podíváme se, zda neodkryli například pozůstatky starého hradu,“ uvedl archeolog Národního památkového ústavu Jindřich Hlas.

Až opravy za necelé dva miliony korun skončí, bude se podle starosty Plandora útulna co nejvíce podobat původní stavbě ze 30. let. „A chtěli bychom, aby se poté uvnitř konaly i kulturní akce. Záleží na domluvě,“ naznačil starosta.