Policisté zasahují v okolí obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou, kde útočnice...

Policisté zasahují v okolí obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou, kde útočnice pobodala několik studentů. Jeden z nich, šestnáctiletý chlapec, zemřel. (14. října 2014) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve Žďáru vraždila duševně nemocná, která už útočila. Svobodu jí dal soud

  • 1717
Ve Žďáru nad Sázavou útočila a zabíjela žena, která předloni v květnu v havířovské základní škole pobodala vychovatelku a takřka dvě hodiny držela školačku jako rukojmí. Soud ženu poslal do psychiatrické léčebny, ale od března letošního roku byla na svobodě. Podle její matky byla naprosto v pořádku.

Okresní soud v Opavě totiž rozhodl o změně ústavní léčby na ambulantní, žena se tedy dostala na svobodu a byla povinna docházet k psychiatrovi. „Rozhodnutí padlo na základě znaleckých posudků a lékařských zpráv, nikdo se proti rozhodnutí neodvolal,“ uvedl mluvčí opavského soudu Tomáš Kamrádek.

Matka útočnice v úterý v televizi Prima uvedla, že o činu své dcery se dozvěděla až z rozhlasu. „Byla naprosto naprosto v pohodě. Jsem úplně zoufalá, jestli je to ona. Asi ano, já nemůžu ani mluvit. Byla úplně úžasná, neskutečná, empatická, super, pohodová,“ řekla matka TV Prima a dodala, že dcera užívala léky.

Předloni se útok odehrál tak, že tehdy čtyřiadvacetiletá útočnice Barbora Orlová, oblečená v černém oděvu, chtěla z jídelny základní školy odvést jednu náhodně vybranou sedmiletou holčičku.

Když vychovatelka Lenka Slavíková dívku vlastním tělem bránila a Orlové zastoupila cestu, útočnice ji pobodala. Školačku pak takřka dvě hodiny držela v jedné místnosti jako rukojmí, než ji osvobodila policejní zásahová jednotka.

Vychovatelka se ze zranění vyléčila a v roce 2012 dostala za hrdinský čin několik ocenění, například Cenu Michala Velíška.  

Vše nasvědčovalo tomu, že žena duševní nemoc zvládne

Útočnice skončila v Psychiatrické léčebně v Opavě na ženském psychotickém oddělení. Ani to ale nebyl její první pobyt na psychiatrii. „Poprvé ležela v Havířově s podezřením na závažnou duševní chorobu. Nyní je u nás a diagnóza je už téměř jistá. O jakou jde, to ale sdělit nemohu,“ řekl před dvěma roky ředitel léčebny.

Krajský soud v Ostravě v lednu 2013 rozhodl, že Orlová nepůjde do vězení, ale poslal ji na ochranné psychiatrické léčení ústavní formou. O rok později Psychiatrická léčebna v Opavě podala návrh na změnu typu léčby. Na pravidelnou docházku k psychiatrovi měl dohlížet Okresní soud v Karviné, protože nemocná údajně pochází z Havířova na Karvinsku. Na soudu už se nepodařilo nikoho kontaktovat. 

Podle opavských lékařů spolupracovala, uvědomovala si, co spáchala, navíc měla podporu své matky a vše tedy nasvědčovalo tomu, že svou duševní nemoc zvládne. „O jejím propuštění ale nerozhodovali naši lékaři,“ upozorňuje ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek.

„Pacienty s duševní poruchou nemůžeme nuceně hospitalizovat ani propustit bez souhlasu soudu. Znalci a soud rozhodli o tom, že žena po absolvování ochranné léčby nemusí do detenčního ústavu, ale může se léčit ambulantně,“ vysvětluje Drábek.

Pacienti útočí po ukončené ústavní léčbě zcela výjimečně

Mladá žena strávila v ústavní péči téměř dva roky. „Propuštěná byla na základě rozhodnutí soudu letos v březnu,“ říká Vlasta Hanušková, primářka opavského oddělení G určeného pro léčbu ženských psychóz.

O schizofrenii více čtěte zde

Zhruba polovinu nařízené ústavní léčby strávila nemocná útočnice právě na uzavřeném oddělení G. „Spolupracovala, nebyly s ní žádné problémy, proto byla po čase přeřazena na oddělení s otevřeným psychoterapeutickým režimem. Prošla několik oddělení a poté nařídil soud ochrannou ambulantní léčbu. Kde a zda se ambulantně léčila, o tom nemám informace, protože ji propouštělo jiné oddělení. Na dodržování ochranné ambulantní léčby má ale vždy dohlížet soud,“ líčí Hanušková.

Pobodaná vychovatelka už nechce o otřesném zážitku hovořit

Netají, že útok bývalé pacientky ji překvapil a smrt studenta zasáhla. „Případy, kdy psychiatričtí pacienti vraždí nedlouho po ukončení ústavní ochranné léčby, jsou velmi výjimečné,“ míní lékařka.

Tehdy pobodaná vychovatelka Lenka Slavíková už na prožitou hrůzu nechce vzpomínat. „Nezlobte se, ale nic vám k tomu neřeknu,“ ukončila telefonát.

Ředitelka havířovské Základní školy Moravská Eliška Tomíčková uvedla, že ji velmi překvapilo, že je Orlová už na svobodě. „Určitě měla zůstat na léčení,“ konstatovala. I ona nebyla nejprve schopna o prožité události hovořit, po dvou letech už to zvládne. „Tehdy se ta žena dostala do školy přes jídelnu, kam chodí i cizí strávníci. Snažili jsme se pak vše lépe zabezpečit, ale bylo to velmi složité,“ řekla ředitelka a dodala, že je jí moc líto, co se ve Žďáru nad Sázavou stalo.

Podle primátora Havířova Zdeňka Osmanczyka žďárská tragédie ukazuje na to, že zákony a systém v České republice zřejmě nejsou natolik funkční, aby podobným případům zabránily.

Po úterním útoku už je Orlová v policejní cele a rozhoduje se o tom, zda bude obviněna z vraždy a skončí ve vazbě (více zde). 

Studentka popisuje, co se ve škole stalo:

, , ,