Chceme být více transparentní, říká primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Chceme být více transparentní, říká primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD). | foto: Jan Smekal, MF DNES

Vedení Frýdku-Místku chce zveřejňovat zakázky. Opozice tomu moc nevěří

  • 0
Po problémech s některými výběrovými řízeními, které v současnosti řeší soud, bude frýdecko-místecký magistrát zveřejňovat na internetu veškeré smlouvy a zakázky nad padesát tisíc korun.

Obvinění členové bývalé rady města a několik úředníků před soudem za ovlivňování zakázek. Taková je v současnosti vizitka frýdecko-místeckého magistrátu. Jeho radní možná i proto, byť to jako důvod odmítají, chtějí v blízké budoucnosti zveřejňovat na internetu smlouvy a jednotlivé zakázky nad 50 tisíc korun.

„V rámci větší transparentnosti zřídíme samostatný obor pro zadávání veřejných zakázek a začneme zveřejňovat jak jednotlivá výběrová řízení, tak samotné zakázky i rozpočet města na internetu tak, aby byly snadno dohledatelné,“ vysvětluje primátor Michal Pobucký (ČSSD).

„Vedle toho chystáme třeba i vytvoření internetového portálu, kde si bude moci každý občan města zjistit, zda něco nedluží na poplatcích, přihlásit nebo odhlásit psa a podobně.“

Do roku a čtvrt mají být všechny sliby splněny

Část informací, které chce magistrát zveřejňovat, je na nejrůznějších portálech dohledatelná již nyní, jako například veřejné zakázky. Jejich sledování, ale i vlastní vyhledávání je ovšem často složité, což by měly podle radních vyřešit právě nově chystané stránky.

Na kolik peněz připravované změny město přijdou, zatím není jasné. „Chtěli bychom jít cestou co nejnižších nákladů. Dokážu si třeba představit, že by část stránek byla nastavena jen jako filtr již zveřejňovaných informací a lidé by je tam dokázali snadněji najít,“ přibližuje primátor. „Časově zatím uvažujeme o horizontu deseti až patnácti měsíců, během nichž bychom chtěli mít všechny slíbené body splněny.“

Opoziční politik a bývalý primátor Radim Vrbata z hnutí ANO ale návrhům vedení města příliš nevěří. „Párkrát jsem něco podobného už zažil. Současné vedení nejprve říkalo, že bude transparentní, pak chtělo prosadit anonymní hlasování na zastupitelstvu (podrobněji zde). A takových věcí bylo více. Záleží i na tom, zda tam budou jen městské zakázky, nebo i zakázky městských firem, které jsou kontrolovatelné podstatně nesnadněji.“

„Je to dobrý krok, ale magistrát by jej musel brzy udělat tak jako tak,“ říká ředitel Transparency International David Ondráčka. „Chystá se totiž zákon o registru smluv, který to bude všem radnicím nařizovat. Druhá věc je, aby se nezveřejňovaly jen konečné smlouvy, ale celý proces od zadávání podmínek přes hodnocení nabídek, aby nebyl prostor pro nějaké manipulace.“

Podobný krok udělali před čtyřmi lety na českobudějovickém magistrátu, který byl vyhlášen za nejtransparentnější úřad mezi třinácti statutárními městy. „Otevřenou radnici, kdy zveřejňujeme veškeré zakázky či smlouvy, máme už od roku 2011,“ popisuje mluvčí města Jitka Welzlová. „Do systémů a programů potřebných pro zveřejňování jednotlivých položek jsme investovali 125 tisíc korun.“