Jsme proti! V září nespokojení zaměstnanci OKD v Ostravě uspořádali jeden z největších havířských protestů v historii země. Dali najevo nesouhlas s hrozícím propouštěním a snižováním mezd.

Jsme proti! V září nespokojení zaměstnanci OKD v Ostravě uspořádali jeden z největších havířských protestů v historii země. Dali najevo nesouhlas s hrozícím propouštěním a snižováním mezd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Šéfové OKD předloží vlastní návrh kolektivní smlouvy. Stávka je ve hře

  • 8
Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy, který podal zprostředkovatel, a místo toho předložilo zaměstnancům svůj vlastní návrh. Ve čtvrtek to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Horníci budou podle odborářů příští týden hlasovat o návrhu zaměstnavatele a také o tom, zda jsou ochotni jít do stávky.

Odboráři vyjednávají s vedením OKD o nové "velké" kolektivní smlouvě už déle než rok, od loňského srpna. Platnost smlouvy se má prodloužit ze tří na pět let, konkrétně na roky 2014 až 2018.

Protože se odboráři s vedením firmy nemohli shodnout, vyjednávání dostal na starost zprostředkovatel. Od 15. října jsou kvůli tomu horníci také ve stávkové pohotovosti. Předseda Sdružení hornických odborů ODS Jaroslav Pytlík ve čtvrtek řekl, že jednání před zprostředkovatelem skončilo neúspěchem.

Od pondělí 4. listopadu se tak zaměstnanci OKD začnou v referendu vyjadřovat k novému návrhu zaměstnavatele.

"Pokud s tím nebudou souhlasit, podepíšou v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání souhlas se stávkou ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy," řekl odborový předák. Pokud by se horníci v referendu vyjádřili pro stávku, ještě by to podle Pytlíka neznamenalo automaticky, že by se opravdu stávkovalo.

"Neznamená to hned stávku, ale že zaměstnanci s tím nejsou spokojeni a jsou ochotni do stávky jít. To může být prostor pro další vyjednávání. Ale taky pro stávku," řekl Pytlík.

Mluvčí OKD uvedl, že návrh zaměstnavatele počítá se zachováním výše tarifní složky mzdy a zároveň zaměstnancům nabízí až čtyři procenta navíc za plnění plánu v oblasti objemu těžby a bezpečnosti práce.

"Třináctý a čtrnáctý plat (přídavek na dovolenou a Vánoce) bude nahrazen podílem zaměstnanců na hospodářském výsledku společnosti," uvedl Marek Síbrt.

Právě zrušení 13. a 14. platů ale odborářům nejvíce vadilo. Vedlo by to podle nich k výraznému snížení příjmů zaměstnanců. Byl to také jeden z hlavních důvodů, kvůli nimž horníci v září demonstrovali v ostravských ulicích.