Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Policie uzavírá vedlejší větev Dědicovy kauzy. K soudu může jít 23 lidí

  • 2
Kriminalisté z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu po zhruba dvou letech uzavírají vyšetřování prodeje nadhodnocené reklamy frýdecko-místeckou agenturou Propag-Storm. Podle policie byla součástí organizované skupiny, která pomáhala firmám šetřit na daních.

„Vyšetřování je v pokročilé fázi. Brzy skončí. Jakmile se obvinění seznámí se spisem, rozhodnu o podání obžaloby,“ řekl MF DNES dozorující státní zástupce Vít Koupil.

Když soud obžalobu přijme, na lavici obžalovaných se sejde 23 lidí obviněných ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

„Krácením daní obvinění způsobili škodu ve výši 380 milionů korun. Některé firmy už vyměřené nedoplatky uhradily. Státu zatím doplatily přes 100 milionů korun,“ uvedl Koupil.

Ačkoli vyšetřování okolností trestné činnosti obviněných je u konce, policie ve stejné souvislosti prověřuje podnikání řady dalších firem.

„Ve dvou samostatných případech už jsou stíhané další dvě osoby a dvě firmy. Je možné, že počet obviněných se ještě zvýší,“ nastínil žalobce.

Dědic popírá, že by ovlivňoval zakázky

Kauza Propag-Storm je vedlejší větví známější korupční kauzy Dědic, kterou Koupil dozoruje také.

Na stopu rozsáhlé trestné činnosti spočívající v krácení daní totiž přišli policisté právě při vyšetřování ostravského podnikatele a lobbisty Martina Dědice. Je obžalovaný z přijímání úplatků za ovlivňování veřejných zakázek Dopravního podniku a Městské nemocnice Ostrava.

Dědic, jehož kauzu začala policie vyšetřovat v únoru před pěti lety a soud ji projednává od loňského prosince, od počátku popírá, že by ovlivňoval zakázky a přijímal úplatky. Nicméně policii zaujalo i to, že jeho firma Business Advisor většinu příjmů posílala právě agentuře Propag-Storm. Údajně za reklamu. Prověřování ukázalo, že podobně si počínaly i jiné firmy z celé země.

Svědkyně: Klientům se vracelo až 80 procent zaplacené částky

Proč, to už při soudním líčení v dubnu popsaly spolumajitelky agentury Lenka Oborná a Hana Kačenová. Obě jsou sice také mezi obviněnými z krácení daní, ale rozhodly se s policií spolupracovat. Za to se jako jediné dostaly poměrně záhy z vazby. Od té doby žijí obě na neznámém místě jako chráněné svědkyně.

Jak fungoval obchod s předraženou reklamou, soudu sdělily prostřednictvím videopřenosu. Shodně vypověděly, že jejich firma byla součástí řetězce, který umožnil vracet klientům v hotovosti až 80 procent částky zaplacené za reklamu.

„Hotovost vybíraly jiné firmy. Několikrát jsem byla svědkem balíčkování vratek,“ řekla Lenka Oborná. Mluvila také o firmě Business Advisor, k níž se Dědic moc nehlásí, ale podle policie patřila právě jemu. „Byl jediný, kdo s námi za tuto firmu jednal,“ potvrdila Oborná s tím, že mu nejméně dvakrát nesla do sídla jeho jiné firmy obálky s hotovostí – vratkami ve výši 840 a 670 tisíc.

Hlavní organizátoři byznysu s reklamou jsou stále ve vazbě. Původně tam v prosinci soud poslal sedm lidí. Po propuštění Oborné a Kačenové zůstává za mřížemi pět mužů. Všichni si podali stížnost. Zatímco Vlastislav Přeček, Bronislav Mikyska, Josef Lazarovský a Rostislav Krejčí neuspěli, tak Milan Vinkler ano.

Krajský soud obviněného nevyslechl. Musí to napravit

„Nejvyšší státní zastupitelství čtyřem obviněným stížnost zamítlo, ale Ústavní soud tento týden zveřejnil nález, kterým u jednoho z obviněných ruší rozhodnutí nižších instancí a jeho případ vrací Krajskému soudu Ostrava. Muž však dál zůstává ve vazbě. Důvody, proč mu soud vyhověl, jsou totiž čistě procedurální,“ vysvětluje žalobce Koupil.

Vinkler uspěl proto, že krajský soud zamítl jeho stížnost, aniž ho osobně vyslechl. To musí napravit.

Zatímco policie vyšetřování kauzy Propag-Storm nekomentuje a žalobce bývá stručný, v komentáři Ústavního soudu je řada podrobností.

„Obviněným je vytýkáno důvodné podezření, že Mgr. B. M. a V. P. se dohodli, že založí organizovanou zločineckou skupinu za účelem krácení daně z příjmu právnických osob a daně z přidané hodnoty v souvislosti s přeprodejem reklamy...,“ stojí mimo jiné v dokumentu.