Ostravská firma Brembo Czech se specializuje na výrobu špičkových...

Ostravská firma Brembo Czech se specializuje na výrobu špičkových automobilových brzdných systémů. Náborářka firmy ukazuje studentům, co společnost pro jejich profesi nabízí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Veletrh na univerzitě. Tady se o práci neškemrá, tady si ji lidé vybírají

  • 2
Veletrh pracovních příležitostí Kariéra plus, jehož osmý ročník se v úterý konal v aule VŠB-TU Ostrava, je největším v Moravskoslezském kraji. Redaktorka MF DNES zjišťovala, jakou má úroveň.

„Řekněte mi, co vás zajímá, a já vám řeknu, jaké lidi hledáme,“ vybízela studenty například Kamila Kryčerová z personálního úseku společnosti CB&I. Nebyla sama.

V aule Vysoké školy báňské bylo z čeho vybírat. Hlavně studentům a absolventům vysokých škol se představila přibližně stovka českých i zahraničních firem, například Třinecké železárny, Arcelor Mittal, Kvados, Škoda Auto, Komerční banka nebo Varroc Lighting Systems.

Nezaměstnanost v regionu

Na konci února bylo v Moravskoslezském kraji bez práce 84 465 lidí. Ženy měly mezi evidovanými uchazeči o práci podíl 47,1 procenta.

Úřad práce v kraji evidoval na konci února 6 362 pracovních míst. Mezi nejčastěji nahlášenými převládala místa pro pomocné pracovníky ve výrobě a pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur, dále pak pro prodavače v prodejnách, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel a nástrojaře.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 13,3 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Bruntál (38,8) a Karviná (30,8).

U stánků se o práci neškemralo, tady si ji lidé především vybírali. „Něco takového kdysi nebylo, příležitostí je hodně, nejde jen o práci, ale i o stáže, lidi by toho měli využít, jinak budou litovat,“ zmínila Gabriela Wojaczková z ostravské softwarové společnosti Kvados.

Kdo hledá, ten najde

Návštěvníky snad mohlo napadnout jediné - jestliže mají patřičné vzdělání, jsou pracovití a snaživí, není možné, aby práci nenašli.

„Hledáme lidi z oblasti informačních technologií a softwarového inženýrství - programátory, testery, konzultanty, projektové manažery, analytiky,“ vyjmenovala Wojaczková.

U stánku firmy bylo pořád plno. „Už jsem se setkala i s lidmi, kde vnímám, že by to mohlo vyjít. Takoví, kteří mají vzdělání a jsou aktivní, se hůře hledají. Ale jezdíme sem každý rok a pokaždé tady najdeme schopné lidi.“

Jiní zaměstnavatelé tolik štěstí neměli. „Hledáme stavaře, strojaře i konstruktéry. Zatím k nám ale přicházejí lidé z oborů informatika a management,“ přiblížila Kamila Kryčerová z personálního oddělení projektové společnosti CB&I, která se zabývá konstrukcí rafinerií po celém světě.

„Jsme však trpěliví a věříme, že tady někoho najdeme, třeba nějakého bezpečnostního technika. Takových lidí je pořád málo,“ dodala s tím, že přibližně v květnu bude firma shánět desítky lidí.

„Škoda, že podobný veletrh není i pro starší lidi“

Veletrh přilákal zhruba pět tisíc návštěvníků, mezi studenty se však objevili i dříve narození uchazeči o práci. „Kdyby se dělalo něco podobného i pro jiné lidi, to by bylo něco,“ řekla třiapadesátiletá Olga z Ostravy. Je nezaměstnaná, práce se jí hledá hůře.

Firmy se na veletrhu snaží studentům ukázat, že právě práce u nich představuje slibnou budoucnost. Na snímku Honeywell Aerospace Olomouc.

„Dříve jsem byla na veletrhu v Mariánských Horách, ale bylo to moc krátké a nesrozumitelné. Navíc tam neříkali tak zajímavé věci. Tady jsem si zašla na přednášku o sociálních sítích - jak velkou roli dnes hrají při hledání práce. Víte třeba, co je LinkedIn? Sociální síť, přes kterou si vás společnosti dokážou najít samy. To je úžasné,“ zmínila žena.

Podobně to vnímala i její šestačtyřicetiletá kamarádka, která pracuje jako konstruktérka, ale má vyšší cíle. Pustila se proto do kombinovaného studia na strojní fakultě. Veletrh ji nadchnul. „Jen je mi líto, že něco takového není i pro starší. Hlavně oni by přece potřebovali vědět, že existuje něco jako LinkedIn,“ posteskla si.

Ať veletrh trvá déle

Organizaci veletrhu by se snad dalo vytknout jediné - konal se v příliš krátkém čase. „Třeba kdyby probíhal déle, tak by se v aule nemačkalo tolik lidí,“ zmínil jednadvacetiletý Roman Černý z Kobeřic na Opavsku, který studuje informatiku v ekonomice. Je v druhém ročníku, plánuje stáž a z nabídky firem byl nadšený. „Už jsem dostal nabídku k pohovoru. Je to zajímavé. Získám praxi a později možná i práci.“

A spokojená byla i třiadvacetiletá Denisa Pilchová. Je v pátém ročníku a hledá si práci. „Jen jedna přednáška mi připadala stejná jako loni. Byla o psaní životopisu. To mě zklamalo,“ dodala Pilchová.