Velké sedlo, zašlá sláva seriálu o vodním díle z Kružberku

  • 49
Problematika zásobování Ostravska pitnou vodou v 80. letech minulého století se promítla také do umění. Legendární scenárista Jaroslav Dietl při své severomoravské tvůrčí etapě věnoval této oblasti devítidílný seriál Velké sedlo. Zasadil jej do prostředí kružberské přehrady.

Zromantizovaný příběh o hrázném Palyzovi, chlapovi, kterému se sice rozpadá rodina, ale on se přesto dokáže porvat s řadou dalších problémů, napsal na tělo tehdejším populárním hercům, jako byli Pavel Nový nebo Vítězslav Jandák. Režie se ujal František Mudra. Mezi místa, kde se natáčelo, patří zejména přehrada Kružberk.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

„Bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy,“ praví dobový leták.

Dnes se k seriálu místní staví spíše rezervovaně. Přesto se v Kružberku a okolí dají stále najít zřetelné stopy připomínající slávu Velkého sedla, jednou z nich je například restaurace a penzion téhož názvu. Také v něm tehdy herci pobývali. Dá se k němu dojet po přístupové cestě pro potřeby přehrady.

„Tady se jezdí jen na povolení, dříve tu vedla polní cesta, vybudovaná speciálně pro potřeby přehrady. Určitě po ní jezdil i televizní štáb,“ říká starosta Kružberku Vratislav Rýznar.

Natáčení se tehdy sice neúčastnil, přesto například inicioval vznik naučné stezky, kde se najde i letmá zmínka o Velkém sedle.

Při našem putování jedeme kolem klíčové řeky Moravice, která tvoří hranici mezi obcemi Kružberk a Staré Těchanovice. Přehrada je momentálně nedostupná, protože prochází po šedesáti letech první větší rekonstrukcí.

Opravy hráze se plánují do 6. prosince. I tak tady stále kraluje hrázný, už to ovšem není ten, který zažil filmování legendárního díla. Přesto i on Velké sedlo dobře zná.

„Ten seriál viděl snad každý,“ je přesvědčen hrázný Petr Zich a poněkud ironicky dodává: „Hrázný v něm uměl všechno, třeba rozjet atomovou elektrárnu. Palyza nám nasadil laťku velmi vysoko. Taky si pamatuji vyprávění svědků, že si tady během natáčení ostravští pohlaváři občas zajeli na ryby a oni jim je napichovali na háčky, aby to vypadalo, že nějaké chytili.“

Štáb potřeboval od místních rybářů pořádnou štiku a úhoře

Kuriózní vzpomínku má i člen rybářského svazu Josef Matěj, který u natáčení Velkého sedla asistoval.

„Dostal jsem se k tomu přes auto, přijel za mnou režisér František Mudra s tím, že potřebují terénní vůz. Tak jsme mu jej zapůjčili. Je to ten gazík, který vidíte jezdit v seriálu, jak jej řídí pan Jandák. Tak ten je ve skutečnosti rybářský. Jandák nebyl moc dobrý šofér, ne vždy jej vrátil v dobrém stavu. Jinak jsme tam s kolegy dělali křoví,“ zavzpomínal Josef Matěj.

Ten má v paměti zejména epizodu, která pojednává o lovu ryb. „Štáb za námi přišel s tím, že by potřebovali pořádnou štiku a úhoře. Ta štika, to byl dar ode mě, celkem dostali tři. Pomáhali jsme jim vždycky, když něco potřebovali,“ pokračoval Matěj.

Dnes je to pro něj nostalgická vzpomínka. Není to tak dávno, co se na Velké sedlo opět díval. „Mám 82 roků, tehdy jsme byli parta, i když pan režisér byl zlý, že se Pavel Nový zapomněl naučit některé scény. Filmařům jsme pronajali rybářskou chatu pod hrází, byli jsme rádi, že to je pro rozvoj kraje. Stejně tak se k tomu stavěl bývalý hrázný, pan Žurek.“

Dnes už je pamětníky na natáčení v Kružberku velmi obtížné objevit. „Miroslav Vladyka tady točil Zatopené osudy, tři týdny jsem běhal po kraji a hledal pamětníky. Dnes už jich je minimum. Někdy se nám stane, že se lidé přijedou podívat na místa, kde se Velké sedlo natáčelo, ale většinou zůstanou u hlavní brány,“ vypráví hrázný.

Vodní dílo Kružberk se podle něj vymanilo ze stínu televizního seriálu a jeho věhlas působí samostatně. „Stavební část i strojařina, vše je původní, akorát přibyla elektronika, takže hrázný má o všem přehled.“

Pavel Nový každé ráno běhal, protože chtěl být ve formě

Klíčové stopy z doby Velkého sedla zůstaly zahlazeny ohněm. Vyhořela chata architekta Čermáka, který měl k přehradě rozsáhlou dokumentaci a sbírku zapůjčil také Františku Mudrovi během natáčení. Plameny lehl rovněž bývalý hotel a restaurace Proletář z doby první republiky.

„V 90. letech se rekonstruoval a těsně po rekonstrukci vyhořel. Tam se chodili občerstvit herci a aktéři seriálu Velké sedlo. Dnes se o jeho ruinu už nikdo nestará,“ říká starosta Rýznar.

Přesto však pod přehradou u lezecké skály stále stojí rybářská chata, a nejen ona.

„Když se tady natáčel před pár lety dokument, kde se potkal Vladyka s Novým, tak Pavel Nový říkal, že spával v restauraci a penzionu Holubice, že točil film z boxerského prostředí a chtěl být ve formě, tak tady každé ráno běhal. Taky říkal, že Velké sedlo moc nemusí, nemá rád, že jej lidé znají jako hrázného Palyzu,“ dodává hrázný Zich. Od doby seriálu se na Kružberku vystřídali hrázní dva.

Seriáloví turisté tady na růžích ustláno nemají. „Jednou je to vodárenská nádrž, takže tady je s rekreací konečná, musí se dodržovat přísná pravidla. Chatařské oblasti v okolí přitom vznikaly už před Velkým sedlem. Samozřejmě je tady penzion Velké sedlo, který těží z ohlasu seriálu,“ shodují se starosta a hrázný.

Byl seriál Velké sedlo pro Kružberk přínosem? Odpověď není jednoznačná.

„Je možné, že Kružberk zpopularizoval i seriál, ale tehdy patřila naše obec pod Budišov. Když jsem později nastoupil do funkce, tak někteří lidé měli představu, že bychom udělali retro akci k seriálu, ale to byly spíše vlaštovky. A je pravdou, že někteří místní tento seriál nebrali za svůj, nehodil se jim do vkusu,“ naznačuje Rýznar.