Emoce okolo alkoholu neutichají, nyní je zvedají pětimilionové kauce. Ilustrační snímek

Emoce okolo alkoholu neutichají, nyní je zvedají pětimilionové kauce. Ilustrační snímek | foto: Celní ředitelství Brno

Dopady metanolové kauzy dusí i velkoobchody, musí složit kauci

  • 5
Nutnost zaplacení kauce se po metanolové kauze nevztahuje pouze na majitele likérek. Pět milionů korun musejí zaplatit také velkoobchody a dovozci alkoholu. Ohroženi jsou tak i jejich zaměstnanci, kteří mohou přijít o práci.

Po velkém třesku, způsobeném povinnými kaucemi a zavedením kamerového systému (podrobněji zde), zůstane v Moravskoslezském kraji podle všeho jen patnáct firem s povolením výroby či distribuce tvrdého alkoholu z daňových skladů.

Nový zákon se ale dotýká také majitelů velkoobchodů, kteří, pokud chtějí přeprodávat tvrdý alkohol, musí složit pětimilionovou kauci.

"Ve hře zůstali víceméně jen větší hráči, spousta malých obchodníků skončila a zavřela," popisuje situaci Leoš Kadlubec, majitel stejnojmenného velkoobchodu s nápoji z Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

"My jsme také museli s velkoobchodním prodejem lihovin skončit, v současnosti již dodáváme jen do naší sítě maloobchodů, na což se pětimilionová kauce nevztahuje," dodal Leoš Kadlubec.

Poctiví miliony nemají, lamentuje majitel velkoskladu

Povinná pětimilionová kauce dopadla i na menší dovozce, specializované na malé značky. Se svými obraty neměli šanci na pětimilionovou kauci vydělat, bez úspěchu skončily i jejich snahy získat na kauce bankovní záruky. Nároky bank totiž byly příliš vysoké.

"Pro nás je pět milionů astronomická cifra," vysvětluje Ladislav Zima, majitel Velkoskladu piva a nápojů z Těrlicka na Karvinsku.

"Alkohol můžeme prodávat už jen formou maloobchodního prodeje přímým konzumentům, nemůžeme jej prodávat dál. A takových je nás spousta. Ti, co se chovali poctivě, ti pět milionů nemají, ti co pančovali, pro ty to problém není," dodává s podezřením na připravenost celé akce s povinnými kaucemi.

"Jenom to upravuje cestu těm velkým. Pokud je lahev okolkovaná, má svůj rodný list, je přece úplně jedno, kdo ji prodá. Člověk by s tím nejraději praštil, ale pak nevím, co bych dělal, asi bych musel na pracák. A to bych opravdu nerad," dodává Ladislav Zima.

Pětimilionová kauce je problémem pro většinu menších velkoobchodů. Poplatky za bankovní záruky totiž jdou do tisíců korun měsíčně.

"Měli bychom platit jedno procento, což je pět tisíc měsíčně, ale nemáme jistotu, že záruku dostaneme," vysvětluje Jiří Vavřík.

Ceny alkoholu se prý pomalu zvedají

"Vím o kolegovi z Čech, který bankovní záruku získal, ale platí za ni dvě procenta, to je deset tisíc měsíčně. My jsme jednali už se čtyřmi bankami, teď jsme v kontaktu s pátou. Všude slibovali, slibovali, ale nic z toho nakonec nebylo, záruku banky neposkytly," popisuje situaci většiny majitelů menších a středních velkoobchodů Jiří Vavřík.

Nejistotu na trhu už podle něj pociťují i sami zákazníci. "Víceméně tady zůstaly tři větší firmy, které samozřejmě musí pracovat s vyššími maržemi než my. A ty už pomalu pohybují cenami směrem nahoru, nemají konkurenci, tak zdražují," dodal Jiří Vavřík.

Majitelé menších velkoobchodů se chtěli v rámci jednání o kaucích spojit, ale po nastavení podmínek, že nikdo nesměl být dříve ve spojení s problematickými firmami, zůstaly tři velkoobchody.