Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Archiv MF DNES

Veřejná služba se zadrhla. Nový systém nabíhá velmi pomalu

  • 9
Už měsíc má fungovat nový systém takzvané veřejné služby. Jenomže nefunguje. Alespoň ve většině měst Moravskoslezského kraje. Chybějí smlouvy. Organizace veřejné služby totiž přešla pod úřady práce.

Osmatřicetiletý Boris je na úřadu práce už více než rok a půl. Práci ztratil předloni v létě a další, která by odpovídala jeho kvalifikaci, dosud nenašel. Podle nového znění zákona o zaměstnanosti by proto měl odpracovat dvacet hodin týdně v takzvané veřejné službě.

Uklízet ulice, pomáhat v nemocnici, v knihovně nebo třeba v domově důchodců. Jenomže Boris nic z toho nedělá. "Vím o tom, ale řekli mi, že to zatím nefunguje. Jsem rád, protože se mi nechce z ulic uklízet sníh nebo něco podobného," svěřil se Boris.

Co je veřejná služba?

Veřejná služba v předchozích letech umožňovala nezaměstnaným, aby jejich příspěvek neklesl na existenční minimum, tedy zhruba dva tisíce korun.

Lidé, kteří odpracovali třicet hodin měsíčně, měli od státu nárok na příspěvek ve výši o zhruba 1 600 korun vyšší.

Nyní, pokud nezaměstnaný odmítne bez vážného důvodu vykonávat veřejnou službu, bude z evidence vyřazen a přijde o podporu v nezaměstnanosti a o dávky v hmotné nouzi.

V minulých letech dodával lidi do veřejné služby převážně sociální odbor obecních úřadů, od 1. ledna ji zajišťují úřady práce. Vykonávat ji mají lidé, kteří jsou v evidenci déle než dva měsíce.

"Přednostně budou zařazováni k výkonu veřejné služby uchazeči vedeni v evidenci nepřetržitě déle než jeden rok. Také to mohou být ti, kteří byli v posledním tříletém období vedeni v evidenci úřadu práce v součtu déle než jeden rok, nebo ti, u nichž existuje důvodné podezření, že budou pracovat nelegálně," popsala způsob zařazování lidí do veřejné služby krajská koordinátorka veřejné služby Zdenka Navrátilová.

Nový Jičín: Změna nebyla dobře připravena

Jak ale potvrzuje příklad nezaměstnaného Borise z Novojičínska, systém přidělování zatím příliš nefunguje. V Karviné, Havířově, Bruntále, Ostravě-Porubě, Kopřivnici nebo v Novém Jičíně veřejnou službu nevykonává prozatím nikdo. Městům chybí nezbytná smlouva s úřadem práce.

"Námi podepsaný návrh je nyní na krajské pobočce úřadu práce a čekáme, až se vrátí podepsaný. S veřejnou službou jsme byli v minulost velmi spokojeni, a proto ji chceme využívat i nadále. Přechod veřejné služby pod úřad práce nebyl dobře připravený," řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Vedoucí oddělení zaměstnanosti při Úřadu práce Ostrava Jiří Krhut připouští, že systém se teprve rozbíhá. Mohou tak vznikat potíže. "Absolvujeme mnohá jednání se starosty obcí, ale také s neziskovými organizacemi v celém kraji. S budoucími realizátory veřejné služby musíme nejprve podepsat smlouvu. Ke konci ledna jsme jich podepsali stovku," řekl Krhut.

Karviná: Praxe hodně skřípe

V Karviné loni pracovalo ve veřejné službě 340 lidí, nyní nikdo. "Likvidovali černé skládky, ale měly je třeba k dispozici i školy a školky na drobné úklidové či údržbářské práce," řekla mluvčí města Šárka Swiderová. "Měli jsme propracovaný systém, lidé udělali pro město kus práce. Například se i díky nim loni podařily řešit mnohé černé skládky. Náklady na jejich likvidaci se výrazně snížily," dodala Swiderová.

Veřejná služba se do města vrátí zřejmě v březnu. "Chceme ale spolurozhodovat, jaké lidi nám úřad práce nabídne. Z našich zkušeností víme, jaké potíže mohou být s dlouhodobě nezaměstnanými. Mají problémy s alkoholem, nulovou disciplínu. Institut veřejné služby se státu moc nepovedl a je tu stále spousta nejasností. V praxi to skřípe," doplnila Swiderová.

Ostrava: Funguje to dobře

Naopak v centrálním ostravském obvodu běží veřejná služba bez obtíží. Počet lidí se oproti loňsku ještě zvýší. Ze třiceti na šedesát. "Byli jsme prvním obvodem Ostravy, který byl schopný podepsat již na konci loňského roku s úřadem práce smlouvu," uvedl místostarosta centrálního obvodu Dalibor Mouka.

Podobně připraveni byli i v dalším ostravském obvodu - Ostravě-Jih. "Plynule jsme navázali spolupráci s úřadem práce. Nezaměstnaní u nás sbírají odpadky, udržují čisto okolo kontejnerů, likvidují černé skládky a v zimě odklízí sníh," popsal mluvčí obvodu Michael Kutty.

Kdo odmítne, bude vyškrtnut

Každý uchazeč o práci musí před vysláním do práce ve veřejné službě projít lékařskou prohlídkou. Po podpisu smlouvy dostane individuální akční plán, ve kterém je uvedeno, co může, a co nemůže dělat.

"Podle nabídky pracovních pozic ještě vystavujeme konkrétní plán výkonu veřejné služby, který upřesňuje, kdy, kam a u koho se má klient hlásit. Plány se sepisují většinou na tři až šest měsíců v rozsahu do 20 hodin týdně. Pokud klient bez vážného důvodu odmítne vykonávat veřejnou službu, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání," vysvětlila krajská koordinátorka Navrátilová.

Možná nejlépe se veřejná služba rozeběhla na Opavsku, kde jsou smlouvy uzavřeny už s dvaatřiceti organizacemi.