Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

Věřitelé se zatím neshodli na konci Paskova, skóre je 2:2

  • 10
Provoz dolu Paskov je podle vedení OKD dlouhodobě ztrátový a ze záporného výsledku ho podle finančního ředitele Pavla Jílka nevytáhne ani raketově stoupající cena koksovatelného uhlí. Vyplývá to ze zápisu jednání čtvrté schůze věřitelského výboru.

Ten by už ve středu mohl rozhodnout o budoucnosti dolu. O případném ukončení těžby podle odborářů členové věřitelského výboru přitom již jednou hlasovali, ovšem s nerozhodným výsledkem.

„Zastoupení věřitelé hlasovali 2:2, takže v této chvíli neodsouhlasili rozhodnutí představenstva OKD uzavřít Důl Paskov k 31. 1. 2017,“ informovali paskovští odboráři na nástěnce své členy.

„Pokud vím, tak dva byli pro a dva se zdrželi. A v tomto hlasování musí být pro všichni hlasující,“ vysvětlil odborový předák OKD Jaroslav Pytlík.

O uzavření Dolu Paskov musí členové věřitelského výboru rozhodnout ještě v listopadu, jinak by OKD nemohlo stihnout včas rozdat případné výpovědi. Ty musí zaměstnanci podle zákona dostat dva měsíce dopředu.

Na propouštění horníků nemá OKD peníze

Podle odborářů OKD do budoucna počítá s tím, že se na útlumových pracích na Dole Paskov bude podílet zhruba 300 horníků, zbytek by firma propustila nebo převedla na zbývající šachty revíru.

S případným propouštěním horníků má ale OKD velký problém. Nemá na něj totiž peníze.

„Dlužník (OKD - pozn. red.) mimo jiné uvedl, že realizace sociálního programu s desetinásobkem odstupného není reálná a nelze vyloučit, že bez poskytnutí státní podpory nebude možno realizovat ani odstupné ve výši 3+1,“ stojí v zápisu z jednání věřitelského výboru. Na případné odchodné totiž firma nemůže použít peníze ze státní půjčky ve výši 700 milionů korun.

OKD se proto chce vyhnout vysokým platbám na odchodnou, v rámci kterých mají havíři podle počtu odpracovaných let možnost získat až dvanáctinásobek měsíčního platu.

Firma tak jednostranně zrušila sociální program, sepsaný s odbory právě pro případ ukončení těžby na Dole Paskov. Příliš si tím ale nepomohla. Vedle sociálního programu zde je totiž také kolektivní smlouva, kterou tak snadno zrušit nepůjde.

„Mohlo by to skončit tím, že by horníci nevyfárali“

„V té je odchodné jen o měsíc kratší, tedy maximálně jedenáctinásobek průměrné mzdy,“ vysvětluje Jaroslav Pytlík.

Plán na uzavření Paskova bez souhlasu odborů ale může narazit.

„Uzavření Paskova bez vytvoření sociálního programu by bylo porušením kolektivní smlouvy. To bychom se museli bránit,“ vysvětluje odborář.

„Ještě horší ale je, že by takový krok vytvořil velké napětí mezi horníky. Vedení jim tady celou dobu slibovalo, že své peníze dostanou, a najednou nic. Obávám se, že by to mohlo skončit i tím, že by nevyfárali nebo začali dělat jiné věci,“ varuje Pytlík.

Ve středu bude v Praze jednat o případném konci těžby na Dole Paskov čtyřčlenný věřitelský výbor, který tvoří zástupci AWT, RBP, ČSSZ a firmy Zeppelin.