Tasemnice bezbranná (hovězí) může dorůst až do několikametrové délky.

Tasemnice bezbranná (hovězí) může dorůst až do několikametrové délky. | foto: Profimedia.cz

Veterináři kvůli tasemnici na Opavsku vyšetří krev stovek krav a býků

  • 2
Pro první pacienty s tasemnicí už přišly do lékáren na Opavsku účinné zahraniční léky. Pojišťovna je nehradí, stojí osm set korun. Veterináři s hygieniky souběžně pátrají po zdroji nákazy už nejméně třinácti lidí na Opavsku, vyšetří proto krev stovek krav a býků v zemi.

Osmatřicetiletý táta dvou dětí z Opavy doufá, že po několika měsících konečně zbaví své tělo nevítaného hosta - tasemnice bezbranné (hovězí). Do lékáren postupně přicházejí léky z ciziny...

O tasemnici bezbranné

Tasemnice

Tasemnice bezbranná (hovězí) je parazit, který vyvolává střevní onemocnění. Často nezpůsobuje žádné potíže. Dorůstá však délky okolo čtyř až devíti metrů a v hostiteli může žít i několik let.

Její tělo tvoří asi dva milimetry velká hlavička opatřená přísavkami a až tisíc jednotlivých článků. Ty odcházejí z těla hostitele většinou se stolicí.

Máte-li podezření, že hostíte parazita, odneste lékaři vzorek své stolice nebo odloučený článek.

"Užíval jsem sice Vermox, který je u nás dostupný. Ale podle lékařů se užívá spíš na roupy, není záruka, že stoprocentně zahubí i tasemnici. Proto jsem dostal recept a lékárna mi objednala účinné léky v zahraničí. Už jsem si je vyzvedl, stály 800 korun. To se mi ten tatarák pěkně prodražil," líčí muž, který si nepřeje zveřejnit jméno.

V prosinci si dvakrát pochutnal na tatarském bifteku ze syrového hovězího masa. Jednou si ho připravil doma, jednou v práci s kolegou jako sváteční oběd.

Jarní únava? Ne, muž vyloučil články tasemnice

Ačkoli na tatarský biftek je nejvhodnější pravá svíčková (je nejméně prokrvená, což snižuje riziko výskytu boubele - vývojového stádia tasemnice - na minimum), muž v obou případech jedl levnější maso. A doplatil na to. Nejdřív ho postihly bolesti břicha, později cítil únavu, zhubl asi pět kilogramů.

"Přičítal jsem to únavě po dlouhé zimě. Až těsně před Velikonocemi jsem se stolicí vyloučil první články tasemnice a hned po svátcích jsem zašel k lékaři," říká muž.

Není sám. Od Velikonoc přicházejí do infekční ambulance Slezské nemocnice stále noví pacienti s podezřením na teniázu - onemocnění vyvolané tasemnicí.

"Zatím evidujeme čtrnáct pacientů z pěti lokalit ve věku od 26 do 66 let. U jednoho ještě nemáme diagnózu potvrzenou, ale u dalších třinácti už ano," říká šéfka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Ti, kteří přišli k lékařům později, na účinné léky z ciziny ještě čekají. Dodávka trvá asi dva týdny od odevzdání receptu v lékárně.

Proč se údajně masem z Globusu nakazili jen na Opavsku?

Ačkoli většina pacientů shodně uvádí, že jedli mleté ochucené syrové hovězí maso z opavského hypermarketu Globus, hygienici ani inspektoři veterinární správy zatím neznají zdroj nákazy.

Přečtěte si: Tasemnici se lze účinně bránit

Nedokážou si vysvětlit, jak to, že onemocněli jen lidé na Opavsku, když hypermarket je součástí velkého řetězce, jehož prodejny stejně jako další obchodníci odebírají maso ze stejných jatek. Zkoušeli proto od lidí zjistit, zda nejedli maso z domácí porážky, při které skot neprochází veterinární kontrolou tak jako na jatkách.

"Nic takového jsem rozhodně nejedl. Vždy šlo o maso zakoupené v Globusu," sdělil hygienikům i redakci MF DNES 38letý pacient. Totéž redakci řekl i další nakažený, 33letý muž z Opavy. "Jsem si tím naprosto jistý," uvedl.

V Moravskoslezském kraji projdou kontrolou stovky dobytčat

Podle zástupce ředitele krajské veterinární správy Pavla Paciorka se kvůli pátrání po zdroji nákazy chystá velká kontrola hovězího dobytka na statcích v řadě krajů.

"Pověřili jsme soukromé veterinární lékaře, aby začátkem příštího týdne odebrali krev hovězímu dobytku v těch farmách, které koncem loňského roku dodaly zvířata na jatka, z nichž putovalo maso do opavského Globusu. Počátkem května bychom měli znát výsledky testů," uvedl Pavel Paciorek.

Podle něj veterináři navštíví jen v Moravskoslezském kraji osm chovatelů hovězího dobytka, kde odeberou krev zhruba 400 zvířatům starším šesti měsíců. Podobně budou postupovat i v dalších pěti krajích, kde by ale počty navštívených hospodářství i kontrolovaných zvířat měly být o něco nižší.

Před komzumací syrové maso tři dny zamrazit

"Přestože maso jatečných zvířat kontrolujeme, nikomu nemůžeme dát stoprocentní záruku, že se v něm čas od času neobjeví boubel. Proto by lidé neměli jíst syrové maso a milovníci tataráku, ke kterým patřím i já, by ho měli před konzumací vždy na tři dny zamrazit," radí Paciorek.

I na obalu ochuceného mletého masa, které si v Globusu koupila na tatarský biftek řada Opavanů, stojí, že výrobek je nutné tepelně upravit. Mnozí Opavané to považují za alibismus výrobce. Zvlášť, když loni údajně přímo v prodejně ochutnali maso v syrovém stavu.

Redakci už před pár dny několik čtenářů nezávisle na sobě tvrdilo, že tatarák byl součástí ochutnávky v Globusu. To však ředitel prodejny striktně odmítl. A právě na jeho slova reagoval Zbyněk Hluchník ze Sudic. "Napsal jsem mu, že sám jsem u nich ten tatarák ochutnal, mazali ho na chleba. Mohou teď tvrdit, že byl nějak upravený, ale zákazníci včetně mě věřili, že jedí syrové maso," líčí.