Chceme lidem ukázat, že rasistické útoky jim nic nepřinášejí, říkají organizátoři happeningu o snášenlivosti. Ilustrační snímek

Chceme lidem ukázat, že rasistické útoky jim nic nepřinášejí, říkají organizátoři happeningu o snášenlivosti. Ilustrační snímek | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Vítkov se obává střetu, demonstrovat tam budou odpůrci i zastánci Romů

  • 14
Po čtyřech letech od žhářského útoku se do Vítkova vrací vyhrocená atmosféra. V ulicích městečka na Opavsku se setkají dva nesmiřitelné tábory. Na sobotu 3. srpna se chystá protiromský pochod i happening na podporu Romů. Připravují se policisté i radnice.

"Máme ohlášené dvě akce. Jako první nám byla oznámena demonstrace proti kriminalitě a za práva majoritní společnosti, čtyři dny poté pak akce Strany rovných příležitostí. Snažili jsme se jednat o přesunutí té druhé, ale nevyšlo to," uvedl starosta města Pavel Smolka. Město je v pohotovosti.

Tohle je Vítkov...

Malé město v opavském okrese se dostalo do povědomí celé země po noci z 18. na 19. dubna 2009 útokem čtyř mladíků se zápalnými lahvemi na dům obývaný romskou rodinou. Nejzávažnější popáleniny utrpěla tehdy dvouletá Natálka. Rok a půl poté pro čtveřici padly u soudu tresty od 20 do 22 let vězení. Město se potýká s růstem ubytoven pro sociálně slabé, vyšší nezaměstnaností, růstem kriminality.

"Sami moc nezmůžeme, máme sedm strážníků. Všichni budou ve službě, zároveň budou v ulicích i zástupci města ve výstražných vestách. Jednáme s policií," upřesnil Smolka. Dodal, že obyvatelům radí spíše zůstat doma.

Demonstrace nazvaná Naše město, naše ulice začne na náměstí Jana Zajíce. Jistý příjezd už na facebookových stránkách akce ohlásily dvě stovky lidí, dalších sto padesát oznámilo, že přijedou pravděpodobně. Dorazí ze všech koutů republiky - z Prahy, Brna, ozývají se i ze Slovenska.

Po Vítkově ujdou zhruba sedmikilometrovou trasu. Organizátor pochodu Pavel Matějný z Chotěbuzi, bývalý člen Dělnické strany, přiznává, že Vítkov vybral schválně.

"Víte, co se děje v celé republice. V Duchcově, v Českých Budějovicích. Chceme poukázat na nespravedlivé tresty, které padly v kauze Vítkov, a na nízké tresty v opačných případech. Vítkov je takovou symbolikou," tvrdí. Sám čeká účast zhruba dvou stovek lidí.

Jen o kus dál bude happening o snášenlivosti

V parčíku pár desítek metrů od náměstí se zároveň sejde další shromáždění. I tady si lidé připomenou čtyři roky starý útok žhářů proti romské rodině.

"Organizujeme happening o snášenlivosti. Mimo jiné i na počest popálené Natálky. Nepokoje, ke kterým teď dochází, to u nás nikdy nebylo. Chceme lidem ukázat, že rasistické útoky jim nic nepřinášejí. Peníze vynaložené na policejní akce kvůli nim by se daly využít jinde," vysvětluje předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer.

Starosta Smolka poukazuje na skutečnost, že do města míří jitřit situaci především lidé odjinud. A to se mu nelíbí.

"Neříkám, že problémy nemáme. Řešíme ubytovny pro sociálně slabé, místní z jejich přílivu nejsou nadšení. Výbušná situace tady ale rozhodně nepanuje," vysvětluje Smolka. Radnice pečlivě sleduje Facebook a zjišťuje, jak se situace vyvíjí.

"Ze dvou set přihlášených je asi jen dvacet Vítkovanů," uvádí jeden z poznatků starosta. Problém může podle něj nastat už na nádraží, kam účastníci před pochodem dorazí. V blízkosti železniční stanice několik domů obývají Romové.

Přípravy obou akcí analyzuje i policie. "Je před námi ještě deset dnů, které chceme využít k dalšímu shromažďování informací. Podle aktuální situace pak budeme reagovat. Ve světle událostí z jiných částí republiky situaci rozhodně nepodceňujeme," říká mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková s tím, že bližší informace bude mít příští týden.

Lidé z Vítkova se k situaci nechtějí příliš vyjadřovat. Přiznávají, že potíže s Romy z místní ubytovny jim vadí. "Více se ve městě bojíme," říká například třicetiletá žena, která ale nechce zveřejnit své jméno. I policie již dříve přiznala, že právě lidé z ubytovny figurují v nárůstu kriminality. Demonstrovat ale Vítkované spíše nechtějí.