Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vítkovice Power Engineering opustí v nejbližší době téměř tři sta lidí

  • 4
Ostravskou společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) opustí v nejbližší době až 300 zaměstnanců. Zhruba polovina z nich pracuje v provozu VPE Hard v Jeseníku, který se firma chystá prodat. Dalším lidem budou nabídnuta místa v jiných firmách skupiny Vítkovice Machinery Group, zbývající podnik propustí.

Společnost VPE, která je od loňska v úpadku, má nyní 865 zaměstnanců.

„Celkově snížíme stav zaměstnanců zhruba na 600, to je stav, který je aktuálně racionální hranicí pro úsporu nákladů při současném zachování nezbytných výrobních schopností a know-how, které na trhu už nikdy dodatečně nenakoupíte, protože je v kvalifikovaných, zkušených lidech,“ uvedl finanční ředitel VPE pověřený řízením společnosti Petr Krupa.

Před rokem měly VPE o 358 zaměstnanců více, na začátku restrukturalizace, ke konci roku 2015, pracovalo ve firmě 1 471 lidí. Jen na přelomu letošního března a dubna ze společnosti odešlo 75 pracovníků.

„Nižšího stavu zaměstnanců VPE lze docílit uzavřením části podniku, nebo jeho pronájmem a eventuálně vyčleněním engineeringových činností. V takovém případě by VPE bylo čistě výrobním podnikem se zhruba 450 zaměstnanci,“ uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Společnost má podle ní logisticky připravenu i tuto variantu. „Je ale zcela závislá na věřitelích, protože zmíněné opatření nutně vyvolá dopad na jejich pozice,“ dodala mluvčí.

VPE se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám skupiny. Aktuálně se na Slovensku podílejí na budování třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Mochovce a provádí servis na českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

„I v insolvenci jsme získali zákazníky na dodávky tlakových částí pro tepelné i jaderné elektrárny v Ruské federaci,“ uvedl Krupa.

Čtyři firmy strojírenské skupiny v úpadku

Kromě úspory mzdových nákladů se podle něj vedení firmy soustředí na vytvoření nového systému ke snižování kontraktačních rizik, tedy dodatečných nevýrobních nákladů, které plynou například ze smluvních sankcí. VPE nadále zajišťují například výrobu ocelových konstrukcí či služby pro jaderné strojírenství.

„To vyžaduje určité specializace pro každý jednotlivý typ výroby, proto nelze jen tlačit na pokles mzdových nákladů, ale záchrana je spojena i s novými zakázkami a jejich financováním. Na trhu poptávka existuje a my disponujeme kvalifikovanými lidskými kapacitami, existují tedy současně dva základní pilíře pro další fungování společnosti,“ uvedl Krupa.

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka se loni dostala do finančních potíží a čtyři její firmy skončily v úpadku, kromě VPE ještě Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont. Celkem je ve skupině více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5 500 zaměstnanců.

VPE dostala do potíží stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázely komplikace, elektrárna zatím nefunguje. Firma uvádí, že důvodem jejího špatného stavu je také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Její věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun.