Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

Vláda počítá s tím, že OKD peníze na platy horníků nesežene

  • 5
Už jen dva týdny chybí do okamžiku, kdy mohou veškeré snahy o záchranu OKD přijít vniveč. V okamžiku, kdy vedení firmy nesežene dostatek peněz na hornické výplaty, mohou horníci přejít k protestním akcím. A ani sami odboráři neví, co se může stát.

OKD shání peníze. Alespoň na výplaty. Kde se dá. A podle všeho zatím marně. Firma se k finanční situaci vyjadřovat nechce. Připouští to ale členové vlády, která je v podstatě poslední institucí, jež může hornické platy zajistit.

„Insolvenční správce se snažil v uplynulých dvou týdnech získat financování od soukromého sektoru. Zjistil, co jsme očekávali. Byť oslovil přes sedmdesát subjektů, peníze odtud nedostane,“ řekl při včerejší návštěvě předsedy vlády v Moravskoslezském kraji ministr průmyslu Jan Mládek.

Vláda se tak pomalu dostává do situace, kdy si bude moci začít diktovat své podmínky. Insolvenčnímu správci ani vedení firmy už nezbývá prakticky nic jiného, než se obrátit na vládu.

Pokud tedy chtějí OKD udržet při životě. „Teď musí insolvenční správce udělat jednu věc. Obrátit se na stát a říct nám, jakou má další představu o fungování OKD v nejbližší době a také jaké je jeho řešení insolvence,“ řekl na tiskové konferenci ve Frýdku-Místku Jan Mládek.

Insolvenčnímu správci i vedení OKD zbývají zhruba dva týdny do okamžiku, kdy budou horníci čekat výplaty na svých účtech.

„Jestli tam nebudou, tak nechci vidět, co se bude dít. Každopádně to asi bude velký bengál, protože skoro každý, koho znám, má nějakou hypotéku, musí platit byt, alimenty a podobně. A takové ty kecy o rezervě pro případ problémů, ty můžou mít jenom ti, co mají peněz jako želez, s našimi platy nic takového opravdu moc nehrozí,“ řekl MF DNES jeden z horníků dolu Paskov.

Na šachtě je od roku 1986 a nepamatuje, že by nepřišly peníze na účet. „Ať se tady dělo, co dělo, nepamatuju, že by v den výplaty nebyly peníze. A mezi chlapy to vře. Dříve to vypadalo, že jsou smíření, ale teď, kdy není jasné ani to, zda bude mít firma na odstupné, se to zase rozdmýchává.“

Napětí mezi zaměstnanci roste

Před problémy varují také odboráři. „Napětí mezi zaměstnanci roste, jsou schopni pochopit hodně, ale nepochopí, když nedostanou výplatu. Jak za tento, tak za příští měsíce. Obáváme se, že kdyby z nějakého důvodu firma nevyplatila mzdy, odstartuje to nekontrolovatelné akce v celém kraji,“ řekl Štefan Pinter, místopředseda Sdružení hornických odborů OKD.

A nejde jen o výplaty za květen. „Neexistuje ani financování vyplácení odstupného,“ potvrdil ministr Mládek. Na odstupné čeká zhruba 345 zaměstnanců OKD, kteří mají firmu opustit v polovině roku v rámci již dříve plánovaného propouštění. Ani na jejich odstupné ve výši šesti měsíčních platů firma v současnosti nemá peníze.

„Důležité je, aby se na nás insolvenční správce obrátil, abychom mohli začít jednat,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. „Chceme zachovat provoz a rozložit útlum do několikaletého období. Nemohu se ale vyjadřovat k něčemu, co ještě neproběhlo.“

Co chce vláda insolvenčnímu správci nabídnout, tak není jasné. A jasno do toho nevnesl ani Jan Mládek: „Ministerstvo průmyslu má docela jasnou představu, co by se mohlo udělat, ale chci o tom nejprve informovat vládu a dohodnout se s ministrem financí.“

Společnost už dluží i Ostravě. 700 tisíc

Mezi věřiteli, kteří se přidali k insolvenčnímu řízení se společností OKD, je i ostravský magistrát a obvod Radvanice a Bartovice. Těžební firma městu a obvodu dluží téměř 694 tisíc korun.

Podle pohledávky je důvodem dluhu „neuhrazená finanční náhrada za zřízení věcného břemene – služebnosti“, píše se úředně v přihlášce pohledávky. „Je to jednoduché. Pohledávka vznikla jako platba za to, že jsme OKD povolili zřídit na našem pozemku čističku. A platba byla za věcné břemeno. Bohužel vše proběhlo krátce před vyhlášením insolvence, společnost OKD pak už za fakturu, protože se mezitím dostala do insolvence, zaplatit nemohla,“ vysvětlil Svatopluk Bělský, vedoucí majetkového odboru obvodu.

V seznamu jednotlivých věřitelů společnosti OKD, který už čítá 124 přihlášených, se setkávají firmy, banky, živnostníci a nově také města. A pohledávku u OKD má už také stát. Více než 74 milionů korun dluží OKD správě sociálního zabezpečení. I díky tomuto dluhu bude moci stát do insolvence OKD mluvit. O většině závazků měl totiž původně rozhodovat věřitelský výbor až 10. srpna. Podle rozhodnutí soudu se nyní může proces insolvence částečně urychlit. Soud totiž souhlasil s ustavením předběžného věřitelského výboru.

„To znamená, že to poběží rychleji než od 10. srpna,“ věří ministr průmyslu Jan Mládek. „Je samozřejmě otázkou, kdo všechno tam zasedne. Každopádně to bude stát, správa sociálního zabezpečení, protože ta má již pohledávku více než 74 milionů korun,“ řekl ministr ČTK.

Předběžný věřitelský výbor ale může podle soudu rozhodovat jen o některých záležitostech. Mimo jiné bude pojistkou při případném zastavení těžby, s nímž by musel souhlasit.