Předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský v dobách, kdy se jeho firmám ještě dařilo.

Předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský v dobách, kdy se jeho firmám ještě dařilo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stavební firma VOKD zažádala o insolvenci, dluží přes půl miliardy korun

  • 3
Agónie stavební společnosti VOKD, kterou kvůli stamilionovým dluhům uhánějí věřitelé, vstoupila do další fáze. Firma požádala Krajský soud v Ostravě o zahájení insolvenčního řízení a o povolení reorganizace, která by umožnila domluvu s věřiteli na splácení dluhů. Na krku má také exekutory.

Věřitelům VOKD dluží po lhůtě splatnosti více než 500 milionů korun, z toho 320 milionů tvoří závazky po lhůtě splatnosti nad třicet dnů. Základní kapitál firmy přitom činí jen 320 milionů korun. Za sociální a zdravotní pojištění a finančnímu úřadu pak firma dluží téměř padesát milionů korun.

Ve zdůvodnění, které společnost VOKD při žádosti o vyhlášení insolvence soudu zaslala, je uvedeno: "Firma má více věřitelů, peněžité zakázky po dobu delší 30 dnů po době splatnosti a tyto závazky není schopna plnit, neboť zastavila platby podstatné části svých peněžitých závazků, své závazky vůči věřitelům neplní po dobu delší tří měsíců po lhůtě splatnosti."

Věřitel: Problémy se táhnou už dlouho

Pro předsedu představenstva společnosti VOKD Daneše Zátorského by případný souhlas soudu s reorganizací nebyl první zkušeností s touto formou oddlužení.

Podstoupil ji už v případě letecké společnosti Job Air – Central Connect Airlines, která svého času provozovala například linku mezi Ostravou a Vídní. Reorganizace byla v této společnosti povolena v roce 2012, na jaře letošního roku ale věřitelé poznali, že jde o zbytečnou snahu a firmu poslali do konkursu (podrobněji zde).

O možné reorganizaci firmy má pochybnosti také Jan Pejznoch, jednatel společnosti Stav Moravia, které VOKD dluží více než milion korun.

"Nemáme s takovými záležitostmi žádné zkušenosti, takže jen můžeme odhadovat, co to pro nás bude znamenat," komentuje žádost společnosti o vyhlášení insolvenčního řízení a následnou reorganizaci firmy. "Každopádně je špatně, že VOKD neplatí svým dodavatelům. Ať už firmám, které jí prodávají materiál, tak těm, které pro ni staví. Udivuje mne, že pan Zátorský přišel na to, že je na tom špatně, až teď, vždyť ty problémy se řeší už od minulého roku," dodává jednatel věřitelské firmy.

Insolvenční řízení oddálí exekuci

Ta ale rozhodně není sama, v případě insolvenčního řízení VOKD se jich totiž přihlásilo více než sedmdesát. Z velké části se přitom jedná o malé a střední firmy, kterým peníze zadržované VOKD citelně chybí.

"Musíme si půjčovat, abychom měli na platy, abychom měli na nákup materiálu," vysvětluje Jan Pejznoch. "A to je samozřejmě podstatně dražší, protože pak musíme platit úroky. A to jen proto, že VOKD neplatí. Přitom víme, že firma peníze od investorů dostává. Tady ovšem žádné sliby neplatí. Měli jsme i dohodnutý splátkový kalendář, ale nedostali jsme ani korunu," popisuje Pejznoch.

Dalším problémem společnosti VOKD je exekuce, kterou na ni soud uvalil už v březnu. I se smluvní pokutou po ní olomoucká Záložna Creditas vymáhá 90 milionů.

Žádost o zahájení insolvenčního řízení ale případnou exekuci oddaluje. "Exekuce pokračuje, ale nesmí se provést fyzicky," vysvětluje jeden z exekutorů, který je s případem seznámen, ale nepřál si být jmenován.

Odboráři budou jednat

"Můžeme sice zablokovat majetek, ale dokud probíhá insolvenční řízení, nedostaneme se k němu. Musíme počkat, až jak návrh u soudu dopadne, pak teprve můžeme jednat dál," dodává exekutor.

Návrh firmy na poslání sebe sama do insolvenčního řízení s napětím sledují také její zaměstnanci. I oni totiž už pocítili nedostatek peněz na vlastní kůži, když v závěru loňského roku čekali ve výplatní den na peníze marně.

"O návrhu víme, ale budeme se jím zabývat až na pondělní schůzi," říká předseda odborové organizace VOKD Václav Sacha. "Snažíme se dohodnout se zaměstnavatelem tak, aby byla zachována pracovní místa, aby lidé na problémy firmy dopláceli co nejméně," popisuje odborář.

Akcie společnosti VOKD vlastní podle informací z poslední valné hromady hned několik firem.

Nejvíce, čtyřicet procent, patří společnosti Fiducia Investment Company, 19,7 procenta akcií ovládá společnost Vítkovice a.s., 13,4 procenta pak Zátorského Geofin a 7,5 procenta je ve vlastnictví Tomáše Fallera.