Předsedou moravskoslezské ODS se opět stal nynější ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Předsedou moravskoslezské ODS se opět stal nynější ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Moravskoslezskou ODS povede Stanjura. Drobil či Svoják vzbudili kritiku

  • 1
Krajská ODS si zvolila nové vedení. Pod jeho taktovkou se nyní bude chystat hned na čtvery volby, které ji stejně jako další strany příští rok čekají. V čele opět stanul ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Některá jména zvolených místopředsedů se však ve straně stala terčem kritiky.

Zatímco obsazení postu předsedy, jenž stejně jako v posledních jedenácti letech připadl Zbyňku Stanjurovi, nikoho příliš nepřekvapilo, u některých dalších jmen členů nově zvoleného vedení to bylo jinak. Z řad delegátů pondělního volebního regionálního sněmu se k nim vznesla i slova nesouhlasu.

Vedení krajské ODS

Předseda:

Zbyněk Stanjura - nynější ministr dopravy, vede krajskou ODS už od roku 2002.

Místopředsedové:

Pavel Drobil - poslanec a exministr, do vedení krajské ODS se vrací.

David Sventek - šéf úřadu, který dělí dotace z EU, vedl ODS v krajských volbách.

Libor Nowak - krajský zastupitel, vede ODS na Bruntálsku.

Igor Svoják - poslanec a člen výkonné rady ODS, řídí stranu na Frýdecko-Místecku. 

Jakub Unucka - místostarosta Klimkovic, je i členem oblastní kontrolní komise ODS.

Martin Štěpánek - náměstek primátora Ostravy, šéfuje ostravské ODS.

Týkal se třeba nově zvoleného místopředsedy krajské ODS Pavla Drobila, jenž se před časem coby ministr životního prostředí dostal do potíží, když jeho poradce naznačoval, že by miliony ze Státního fondu životního prostředí měly jít na podporu Drobilovy kariéry. Policii se ale nepodařilo prokázat, že se tak opravdu stalo (podrobněji zde).

A dotkla se i Igora Svojáka, jenž byl rovněž zvolen krajským místopředsedou ODS a jemuž spolustraníci z Frýdecko-Místecka vyčítají, že se prý dostal k moci v okrese netransparentní cestou (více zde).

"Když jsem viděl, že je nominován pan Drobil, tak mě málem omylo," řekl například jeden z delegátů sněmu, který nechtěl zveřejnit jméno, MF DNES je ale zná.

Výtky měl i ke způsobu volby vedení. "Většina z delegátů dostala pokyny, jak mají volit. Ale třeba volba pana Svojáka nebyla jednoznačná. Zvolen byl až napotřetí a ještě předtím si členové vedení vzali bokem delegáty z Ostravy a ptali se, proč panu Svojákovi nedali hlasy," dodal straník.

Pochybnost nad složením nového vedení vyjádřil třeba i další z delegátů Josef Jalůvka, jenž se neúspěšně ucházel o post místopředsedy krajské ODS. "Některá jména v novém krajském vedení nedělají ODS nejlepší image," řekl starosta Kopřivnice Jalůvka.

"Nesmíme se pesimisticky upínat na preference"

Nový předseda krajské organizace ODS Zbyněk Stanjura, ale i mnozí další straníci nicméně novému vedení věří a stejně tak věří, že ODS ve volbách příští rok uspěje.

"Za klíčové pro budoucnost ODS považuji komunální volby. Chtěli bychom minimálně obhájit pozice, které jsme v městských a obecních zastupitelstvech získali v roce 2010," řekl Zbyněk Stanjura.

Nynější atmosféru v ODS, která v poslední době zažívá pokles preferencí, popisuje jako lepší, než se zdá. "Pokud chceme ve volbách uspět, tak tomu nejdříve my sami musíme začít věřit, a ne se jen pesimisticky upínat na preference," uvedl Zbyněk Stanjura. 

Podobně mluvili i další straníci. "Doba není snadná pro nikoho, kdo je dnes na vládních pozicích. My zbytečně přebíráme 'blbou náladu' a někdy upadáme až do letargie," podotkl třeba Ivan Týle. 

ODS přitom ubývají členové i v Moravskoslezském kraji. "Za poslední rok poklesla členská základna asi o 350 až 400 lidí na 2 100 osob. Nepovažuji to ale za příliš podstatné," sdělil Zbyněk Stanjura s tím, že třeba TOP 09 má celorepublikově mnohem méně členů než ODS a nikdo to neřeší.

Má ODS šanci si do voleb spravit reputaci? Třeba politoložka Jiřina Pavlíková myslí, že ano. To by ale dle ní strana musela skutečně vyřešit problémy, s nimiž se potýká, a začít se navenek chovat důvěryhodně.