Žalobkyně chce pro Kramného 30 let, podle obhajoby chybí jasné důkazy

  • 282
Po téměř pěti měsících se k soudu vrátil Petr Kramný. U odvolací instance v Olomouci se řeší jeho 28letý trest za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Zatímco obhajoba žádá přinejmenším vrácení věci do Ostravy, nebo lépe zproštění obžaloby, státní zástupkyně chce trest vyšší.

Protože se proti verdiktu ostravského krajského soudu odvolaly obě strany, může Kramný u Vrchního soudu v Olomouci dostat nejen méně, případně být zcela zproštěn obžaloby, ale také více. Žalobci už v Ostravě chtěli třicetiletý trest, pak už je jen doživotí.

Líčení je u vrchního soudu naplánováno na dva dny, rozsudek by měl padnout ve středu.

Obhájkyně Jana Rejžková hned na úvod prohlásila, že se Krajský soud v Ostravě nesnažil být nestranný a jen hledal způsob, jak jejího klienta odsoudit.

„Nemaje dostatek důkazů, tak se senát zabýval jen spekulacemi, jak to mohlo být,“ řekla v Olomouci Rejžková.

Chybí jasné přímé i nepřímé důkazy, tvrdí obhájkyně

Rejžková také zkritizovala posudky obžaloby z oblasti elektrotechniky a soudního lékařství. Považuje je za velmi obecné, přičemž soud podle ní znalce dostatečně nekonfrontoval. „Není také obvyklé, aby soud naopak tak kategoricky odmítl závěry znaleckých posudků obhajoby,“ uvedla obhájkyně Petra Kramného.

Za skandální pak Jana Rejžková považuje to, že podle rozsudku je vlastně jedno, jak údajně Kramný elektřinou zabíjel. Soud podle ní činil závěry i podle toho, jak se její klient po události choval. „Absentují jasné přímé i nepřímé důkazy. To vše nahrazují spekulace.“

Rejžková volila při své řeči i velmi silná slova. Ke znalcům psychologie uvedla, že i soudci mnohé z nich označují za šarlatány. Redaktory bulváru označila za „kramnology“.

V závěrečném návrhu Rejžková požádala, aby odvolací soud ostravský rozsudek zrušil a věc vrátil, ale už jinému senátu. „Případně Vrchní soud sám rozhodl a mého mandanta zprostil viny v celém rozsahu,“ uvedla obhájkyně s tím, že také žádá propuštění Kramného z vazby.

„Obžalovaný nemá sebereflexi,“ říká státní zástupkyně

Po Rejžkové hovořila strana obžaloby. Státní zástupkyně uvedla, že nepovažuje výši trestu za dostatečnou a žádá třicet let.

„Pohnutky činu byly zvláště zavrženíhodné a u obžalovaného zcela absentuje pocit lítosti a sebereflexe. Současně nepracuje na své nápravě,“ vysvětlila Jarmila Večeřová.

Státní zástupkyně také navrhla, aby se znalci vyjádřili k údajnému zmanipulování fotografií histologických nálezů (psali jsme zde). Tím by se však rozsudek plánovaný na středu odložil, nebo by se věc vrátila do Ostravy.

Nyní 38letý Kramný podle nepravomocného verdiktu krajského soudu na konci července 2013 v hotelovém pokoji v Hurghadě zavraždil elektrickým proudem svou 36letou manželku Moniku i osmiletou dcerku Kláru.

„Zemřely rukou toho, který je měl chránit, který měl dělat vše pro to, aby byly v bezpečí,“ prohlásil v ostravské závěrečné řeči státní zástupce Vít Legerský.

Jak šel čas

30. července 2013 - smrt Moniky a Klárky Kramných v egyptském hotelovém pokoji, začíná vyšetřování
Říjen 2013 - Kramný se vrací do Česka
Únor 2014 - policie obvinila Kramného z dvojnásobné vraždy a od 20. února zůstává ve vazbě
Březen 2014 - po zjištění iDNES.cz se veřejnost poprvé dovídá o tom, že policie Kramného podezírá z toho, že své nejbližší zabil elektrickým proudem
29. června 2015 - Krajský soud v Ostravě začíná případ projednávat
7. ledna 2016 - vyhlášení rozsudku Krajského soudu v Ostravě - 28 let vězení

Podle obžaloby Kramný neunesl, že nezvládl manželskou krizi, která měla skončit odchodem Moniky. Prý plánoval zabití celé rodiny, tedy i sebe, k tomu však už nenašel odvahu.

Kramný trest odmítá. Naopak poukazuje na to, že všichni trpěli těžkými zažívacími potížemi a rozhodně by na obě ruku nevztáhl.

„Jsem nevinný člověk, který se chce dozvědět, co způsobilo smrt mé manželky a dcery. Já jsem nikdy žádnou vraždu mé rodiny neplánoval,“ řekl muž, který od února 2014, tedy déle než dva a čtvrt roku, sedí ve vazbě.

Obžaloba se opírá o nepřímé důkazy, které však jsou podle Krajského soudu natolik průkazné, že není o vině obžalovaného pochyb. Zásadní je podle obžaloby posudek ostravských soudních lékařů, kteří zjistili stopy po zásahu elektřinou.

Naopak oponentní posudky nevyloučily jako příčinu smrti žen i dehydrataci. Až klíčový posudek jihočeských lékařů dal zapravdu obžalobě.

3. října 2013

,