Záchranářský vrtulník musel během dvou dní vyrážet ke třem popáleným dětem. Ilustrační snímek

Záchranářský vrtulník musel během dvou dní vyrážet ke třem popáleným dětem. Ilustrační snímek | foto: HZS Pardubického kraje

Vrtulník ostravské nemocnice letěl pro tři malé děti s popáleninami

  • 10
V úterý a ve středu musel třikrát vzlétnout vrtulník záchranné služby k popáleným dětem. Všechny úrazy se staly na území Moravskoslezského kraje. Popálily se tři malé děti ve věku jeden, 1,5 a dva roky.

První úraz byl ohlášen v úterý večer z Horního Benešova, kde se dvouletá dívenka popálila horkou tekutinou. Na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě ji vrtulník dopravil s popáleninami trupu a ruky.

"Jen o tři hodiny později museli záchranáři ošetřovat další dítě, tentokrát ve věku půldruhého roku," pokračoval Lukáš Humpl z moravskoslezské záchranné služby. Novojičínská záchranka ošetřila popáleniny od horkého čaje, který se holčičce vylil stejně jako v předchozím případě na tělo a na ruku. Následoval opět letecký transport na ostravské centrum popálenin.

Třetí případ popálení malého dítěte v krátké době se stal ve středu po poledni v Rychvaldu. Roční chlapeček se opařil horkou vodou v oblasti hrudníku, krku a obličeje. Vážně postižený pacient musel být po nutném ošetření a zahájení podávání léků také přepraven vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Pozor na horké tekutiny v blízkosti dětí!

Popáleniny horkými tekutinami jsou u dětí útlého věku, které jsou již samostatně pohyblivé, poměrně častými úrazy. Mnohdy stačí jen okamžik nepozornosti a dítě na sebe strhne ubrus se šálkem právě zalitého čaje, talíř polévky, rychlovarnou konvici či hrnec s vařící se polévkou...

Mezi preventivní opatření tedy patří neponechávat tyto potencionálně nebezpečné předměty v dosahu dětí a zamezit jejich přístupu do míst, kde by mohly být ohroženy.

Zdroj: záchranná služba Moravskoslezského kraje