V roce 2010 byl do funkce rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity...

V roce 2010 byl do funkce rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava uveden Ivo Vondrák (vlevo). Funkci mu tehdy předal předchozí rektor Tomáš Čermák. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Volby na VŠB: Zájemci o rektorát by změnili hospodaření školy i platy

  • 8
Šestice kandidátů na nového rektora Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se ve středu předvedla na slavnostním shromáždění akademické obce. V desetiminutových blocích představila své volební programy.

Pět mužů a jedna žena, tři absolventi VŠB, dva olomoucké Univerzity Palackého a jeden ČVUT, předvedli klidné a slušné prezentace svých volebních programů, bez vzájemného napadání a urážek. Oproti světu politiky zcela odlišný obraz.

A auditorium jejich příspěvky ocenilo potleskem. V jednom případě dokonce smíchem. To v okamžiku, kdy se jeden z kandidátů, Václav Snášel, v představení svého volebního programu „přiznal“ k dávné účasti na sovětském vesmírném programu. Konkrétně šlo o přípravu mise na Mars.

„Bohužel, než jsme dílo dokončili, Sovětský svaz se rozpadl a já tu svou vlaječku na Mars nezapíchl,“ rozesmál zaplněnou aulu.

Noskievič chce dostat VŠB mezi 500 nejlepších univerzit světa

Většina prezentací se ale nesla ve vážném tónu, jednotliví uchazeči se snažili přesvědčit své možné voliče hlavně svou vizí budoucnosti VŠB. „Máme tu drahé přístroje, které neumíme využívat ani na jednu směnu,“ komentoval stav vysoké školy Vladimír Slivka.

„Extenzivní rozvoj školy skončil, měli bychom začít slučovat týmy, intenzivněji využívat možností, které máme. Cestou k vyšší kvalitě je i vyšší počet hostujících profesorů,“ dodal Slivka v souvislosti s očekávaným snížením počtu studentů i příspěvků od státu.

„Jsem zastáncem omezení přerozdělování příjmů z oblasti výzkumu a vývoje,“ informoval další z kandidátů, Vladimír Kebo. „Člověk, který škole přináší svou výzkumnou činností prostředky, by se také měl ve větší míře podílet na jejich využití,“ je Kebo přesvědčen.

A peníze se probíraly také z jiných úhlů. „Nástupní plat prodavačky v Lidlu je 23 333 korun, odborný asistent s titulem Ph. D. se sedmi roky praxe na takové peníze nedosáhne,“ poukázala na jeden z viditelných neduhů současného vysokého školství Dana Šalounová.

Na rektorský post kandiduje z pozice vedoucí katedry matematických metod ekonomické fakulty. Jako rektorka by se snažila o vylepšení platových podmínek akademických pracovníků.

„Chci VŠB dostat do první pětistovky nejlepších univerzit světa,“ prohlásil prorektor Petr Noskievič. „K tomu by mohla pomoci například digitalizace knihovního fondu i větší propojení se zaměstnavateli,“ domnívá se prorektor.

Studentů i peněz bude méně

Společným tématem všech kandidátů byl i úbytek studentů související s klesající demografickou křivkou. „Loni jsme přijali o dvacet procent studentů méně a tento problém bude v dalších letech kumulovat,“ varoval Václav Snášel.

„Ubylo studentů, přibylo výzkumných center, musíme proto v budoucnosti počítat s omezenými zdroji. To můžeme překonat jen vyšší efektivitou. Musíme zlepšit marketing i propagaci a umožnit více forem studia,“ nabídl svůj recept Bohumil Strnadel.

Volba rektora je naplánována na 21. března.

Uchazeči o post rektora

Vladimír Kebo
Letos šedesátiletý ostravský rodák, absolvent Vysoké školy báňské, vyučoval na VŠB od roku 1984. V letech 2003 a 2006 zde působil ve funkcích prorektora. Nejprve pro vědu a výzkum, následně pro spolupráci s průmyslem. Je členem předsednictva Technologické agentury ČR.

Petr Noskievič
Osmapadesátiletý absolvent VŠB Ostrava. Po ukončení studia pracoval ve Vítkovicích, následně ve společnostech Autocont a Nortech. Od února roku 2003 je prorektorem pro studium, po zvolení dosavadního rektora Ivo Vondráka hejtmanem byl pověřen vedením VŠB.

Vladimír Slivka
Třiašedesátiletý absolvent VŠB strávil velkou část profesního života na hornickogeologické fakultě. V letech 1983 až 1984 působil v expedici v Jižním Jemenu, v devadesátých letech pak tři roky vedl průzkumné vrty ve Španělsku. Mezi roky 2006 až 2014 byl děkanem HGF.

Václav Snášel
V srpnu šedesátiletý rodák z Náměště na Hané absolvoval v roce 1981 Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Na VŠB působí od roku 2001, mezi roky 2003 až 2010 na postu proděkana pro vědu a výzkum, od roku 2010 doposud je děkanem FEI.

Bohumír Strnadel
Jedenašedesátiletý absolvent ČVUT působil do roku 1989 ve Vítkovicích. Od roku 1990 byl odborným asistentem na VŠB. V roce 2006 se stal prorektorem pro vědu a výzkum. V současnosti je jmenovaným profesorem na Yokohama National University a Hubei Univerzity.

Dana Šalounová
Třiapadesátiletá absolventka Univerzity Palackého v Olomouci vyučuje na Vysoké škole báňské od roku 1986. Od roku 1996 vyučuje na ekonomické fakultě, kde od roku 2009 působí na postu vedoucí matematických metod v ekonomice. V roce 2016 byla jmenována profesorkou.