Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ostrava ušetří s novým organizátorem e-aukcí desítky milionů korun

  • 0
Radní Ostravy uzavřeli výběrové řízení na dodavatele sdružených nákupů, který pořádá elektronické aukce. Vybrali pražskou firmu Tender systems. Po šesti letech se tak město rozejde s firmou eCentre, která systém sdružených nákupů pro Ostravu zavedla.

Firma eCentre spustila v září roku 2010 nákupní portál a rozjela e-aukce, díky kterým město šetřilo desítky až stovky milionů korun ročně.

„Je to největší projekt v zemi, který Ostravě ušetřil 170 milionů korun,“ představil šéf společnosti eCentre Vítězslav Grygar ostravským zastupitelům výsledky spolupráce s městem v oblasti elektronických aukcí už v lednu roku 2013.

„Obešel jsem 12 krajů a 10 resortů vlády. Do Ostravy jezdí delegace hejtmanů i starostů, ale nikdo nemá odvahu se do toho pustit. Přitom stát by mohl šetřit 20 miliard korun ročně,“ líčil v době, kdy e-aukce měst teprve startovaly.

„Systém, který společnost eCentre v Ostravě zavedla, je funkční. Dosavadní úspory přesáhly půl miliardy korun. Po odečtení nákladů na provoz systému, tedy odměn jeho provozovateli, činí úspory 418,5 milionu korun,“ shrnul ve středu náměstek ostravského primátora Radim Babinec.

Jenže právě nákladnost systému se novým radním nezdála. Proto se ji rozhodli snížit. O ceně se přitom diskutovalo už v minulosti.

Někteří zastupitelé i odborníci kritizovali příliš vysokou vstupní investici za zavedení systému ve výši 48 milionů korun. A mnohým se nelíbila ani odměna pro eCentre ve výši 2,3 procenta ze soutěženého objemu peněz bez ohledu na dosažené úspory. Před třemi lety se navíc zastupitelé zlobili, že Ostravské komunikace přišly kvůli předčasné aukci o milion korun za elektřinu.

S novou firmou ušetří desítky milionů na pořádání

Tehdejší primátor Petr Kajnar veškeré zpochybňování výše nákladů na e-aukce odmítal. „Ať to někdo zkusí levněji,“ vyzýval kritiky. ̈

Noví radní se to rozhodli zkusit. Najít novou firmu jim trvalo přes rok. Ve výběrovém řízení nastavili jiné podmínky odměňování.

„Místo procent ze soutěžených objemů dostane firma paušální odměnu. Náklady na zavedení systému si musí započítat do toho,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.

„Bez ohledu na to, kdo vyhraje, paušální odměna není dobrý nápad. Místo, aby zajistila rozvoj systému, povede k jeho konzervaci a poklesu úspor,“ zareagoval Grygar.

Do výběrového řízení se přesto přihlásila i jeho firma eCentre, která za své služby po dobu následujících čtyř let žádala téměř 40 milionů korun bez DPH. Je to sice méně, než dostává dosud (její odměny se pohybují mezi 11 až 14 miliony korun ročně), ale vyhrál jeden ze dvou soupeřů, kterému stačí polovina.

„Rada města se rozhodla uzavřít smlouvu s pražskou společností Tender systems, která chce za čtyřleté služby 22,7 milionu korun včetně DPH,“ říká Babinec.

„Město tak v následujících letech ušetří jen na samotném pořádání e-aukcí nejméně 34,5 milionu a k tomu stovky milionů za nákup soutěžených komodit,“ dodal náměstek.

Ostrava a její společnosti nakupují každý rok energie, zboží i služby za čtyři miliardy korun. Cílem města je soutěžit formou e-aukcí komodity nejméně za miliardu korun. Tak daleko ale zatím není. Loni soutěžilo eCentre pro město komodity za 555 milionů korun.

„Letos zůstane objem asi stejný, ale příští rok očekávám růst alespoň o 10 procent,“ míní Babinec.