Moravskoslezští fandové patří k nejlepším v zemi. Fotografie ukazuje atmosféru...

Moravskoslezští fandové patří k nejlepším v zemi. Fotografie ukazuje atmosféru z tenisového Davis Cupu mezi Českou republikou a Holandskem v únoru 2014. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

• 5
Jedna výrazná tenisová favoritka, o kus zpět dva atleti a poté další úspěšní sportovci. Po roce mohou čtenáři ostravského webu iDNES.cz hlasovat o nejlepšího sportovce Moravskoslezského kraje 2014, přičemž rozhodnuto je jen zdánlivě. Sympatie fanoušků jsou totiž vrtkavé a chuť hlasovat nevyzpytatelná.

Vybrat desítku sportovců, kteří mají vazby k Moravskoslezskému kraji a současně se výrazně prosadili v roce 2014, nebylo snadné. Moc individuálních úspěchů tentokrát zdejší sportovci ve světě nezaznamenali.

Pro nejlepšího sportovce kraje hlasujte ZDE

Zazářili především tenistka Petra Kvitová - vítězka Wimbledonu - a atleti Pavel Maslák, halový mistr světa v běhu na 400 metrů, s Janem Kudličkou, bronzovým na mistrovství Evropy i halovém světovém šampionátu.

Hokejový svět už dobře zná útočníka Ondřeje Paláta, který se v minulé sezoně prosadil v NHL, a to v týmu Tampy Bay Lightning.

Jak a kdy hlasovat?

Redaktoři MF DNES a iDNES.cz vybrali deset sportovců, jejichž výkony je loni nejvíce zaujaly.

O tom, kdo bude sportovcem Moravskoslezského kraje za rok 2014, rozhodnou čtenáři. Zájemci mohou hlasovat pro dva sportovce, a to od soboty 10. ledna 12:00 do 19. ledna 12:00 hodin. Výsledky vyhlásíme ve středu 21. ledna.

Tato sezona by pro něho mohla být ještě úspěšnější. Pro srovnání: podle iDNES.cz předloni do 23. prosince nasbíral 12 bodů za pět gólů a sedm asistencí. Ve 36 startech měl průměr 0,33 bodu na zápas. Loni do Štědrého dne měl bilanci 20 bodů za 8 branek a 12 asistencí. Ve 31 střetnutích měl průměr 0,65.

„Pro mě je hlavní, že vyhráváme a jsme nahoře v tabulce NHL. To bych za nic nevyměnil,“ prohlásil.

Horolezci Libor Uher a Marek Novotný vystoupili na Broad Peak. Jen pro zajímavost, Uher se stal prvním Čechem, který vylezl na všechny čtyři osmitisícovky v pohoří Velký Karákóram: na K2, Gasherbrum 1, Gasherbrum 2 a Broad Peak. O jediný den předstihl Radka Jaroše, který byl loni 26. července na K2. „S odstupem času a s klidným svědomím můžu říci, že to byla moje nejlepší expedice,“ řekl Libor Uher.

Pomyslnou vládu nad moravskoslezským sportem nové královně nebo králi předají tanečníci Michaela Gatěková a Jakub Mazůch, kteří zvítězili v roce 2013, leč tentokrát se do výběru nedostali.

Nominování sportovci

Lukáš Hájek
florbalista 1. SC Vítkovice
Reprezentační útočník, který se výrazně podílel na zisku mistrovského titulu Vítkovic, když v superfinále dal Střešovicím dva góly.

Adam Hansen
cyklista stáje Lotto-Belisol
Australský cyklista žije od roku 2005 ve Frýdlantě nad Ostravicí. Letos absolvoval všechny závody Grand Tour, tedy Giro d’Italia, Tour de France a Vueltu, což se mu povedlo potřetí v řadě. Na Vueltě vyhrál etapu.

Barbora Hermannová
beachvolejbalistka
Ostravská plážová volejbalistka, která se se svou pražskou spoluhráčkou Martinou Bonnerovou probojovala do světové špičky. Rok završily premiérovým vítězstvím na turnaji Světové série v Mangaung Open v Jihoafrické republice.

Vratislav Chotaš
zápasník Sokola Vítkovice
Výrazně přispěl k vítězství vítkovických zápasníků v 1. lize družstev a získal titul mistra republiky ve váze do 97 kilogramů, což byl jeho sedmý v řadě.

Lenka Kubíčková
florbalistka 1. SC Vítkovice
Reprezentační brankářka měla velký podíl na zisku mistrovského titulu Vítkovice, když v superfinále s Herbadentem Praha nepustila ani gól.

Jan Kudlička
opavský tyčkař z Dukly Praha
Odchovanec Sokola Opava získal na mistrovství Evropy i na halovém mistrovství světa bronz. K tomu popáté v řadě vyhrál domácí šampionát.

Petra Kvitová
fulnecká tenistka z TK Plus Prostějov
Vítězka FED Cupu a Wimbledonu. Loni se dostala na čtvrté místo světového žebříčku, což je o dvě místa výše než v roce 2013.

Pavel Maslák
havířovský běžec z Dukly Praha
Halový mistr světa na 400 metrů. Titul získal v národním rekordu 45,24 vteřin. K tomu v Gentu zaběhl historicky nejrychlejší evropský čas na 300 metrů - 32,15 vteřiny.

Ondřej Palát
hojejista Tampa Bay Lightning
Rodák z Frýdku-Místku se přes Vítkovice dostal do NHL. V minulé sezoně se prosadil do prvního týmu Tampy, když odehrál 81 zápasů, v nichž nasbíral 59 bodů za 23 gólů a 36 asistencí.