Přebal nové knihy mapující unikátní interiéry objektů v Opavě.

Přebal nové knihy mapující unikátní interiéry objektů v Opavě. | foto: Fiducia Ostrava

Plechová dvířka i záhadná choroba. Vychází kniha o opavských interiérech

  • 0
Psát knihu o opavských interiérech bylo zajímavé, napínavé i nebezpečné zároveň. „Třeba nás v barokním paláci, kde má depozitáře Slezské zemské muzeum, napadla takzvaná Blücherova choroba,“ přiznává historik a jeden z autorů knihy Opavské interiéry Martin Strakoš.

„Asi týden po návštěvě jsme se spoluautorkou Romanou Rosovou onemocněli,“ dodává Martin Strakoš. Vysvětlují to tím, že přírodovědné oddělení muzea v honosném Blücherově paláci poblíž centra uchovává i exponáty naložené v různých chemikáliích a je plné pachů. „A navíc tam mají několik tisícovek mechů,“ přidává spoluautorka Rosová.

Ostravský Antikvariát a klub Fiducia vydal dvojici autorů doplněnou fotografem Romanem Poláškem knihu, která začíná rokem 1632 a končí v současnosti.

Vedle kostelů a dominant města nabízí řádky i o budově policie, kde se dochovalo unikátní secesní schodiště, bazénu, tělocvičně či moderních rodinných domech.

Nejen psaní, autoři i odklízeli harampádí

Bádání představovalo i fyzickou práci. „Řada zajímavých interiérů byla totiž zaskládaná balastem takzvaně zbytečných věcí, takže jsme je museli před fotografováním odnést,“ popisuje Strakoš. „Ale obrovskou kytku z vestibulu ředitelství Psychiatrické léčebny v Opavě jsme prostě neuzvedli.“

Zajímavý osud potkal například opavské kostely. „Řada z nich sloužila jako skladiště. A třeba v evangelickém Červeném kostele, dnešním sídle Státního okresního archivu, byly dříve uskladněné divadelní kulisy,“ ukazuje Rosová.

Tvůrce knihy Opavské interiéry také velmi zajímal hotel Koruna v centru Opavy.

Vtipnou historii podle badatelů skrývá také Hotel Koruna, kdysi Kamyšin, na Náměstí Republiky.

„Málokdo ví, že jeho terakotově zbarvená fasáda pochází z plechových smaltovaných dvířek kuchyňských linek, která pak chyběla na trhu,“ přidává Strakoš historku, která se vztahuje k navrženému keramickému plášti budovy, jež nahradila původní stavbu hotelu ze 17. století.

To však v reakci na text zveřejněná v MF DNES odmítl Jan Urbiš ze společnosti Slezské stavby. „Obklad fasády smaltovaným plechem se prováděl začátkem devadesátých let. Skládá se z desítek různých formátů, protože fasáda je členitá. Ani jeden díl neodpovídá rozměrům nějakých dvířek. A pokud v osmdesátých letech chyběla plechová smaltovaná dvířka kuchyňských linek, tak to muselo být ze zcela jiných důvodů. Obklad fasády se prováděl o desetiletí později,“ konstatoval Urbiš.

Interiér hotelu Koruna od Radima Ulmana je dnes už také svědectvím času. „Zvláštní je řešení lůžek v podobě napevno vybetonovaných stupňů,“ popisuje v knize Martin Strakoš.

Kniha byla minulý týden pokřtěna v Opavě, v úterý 10. února od 18:00 hodin pak v antikvariátu Fiducia v Ostravě (o křtu více zde).