Kácet na zahradě vzrostlý cenný strom? Pro příště už to zase nebude možné. Ministerstvo chystá novelu „kácecí“ vyhlášky. (Ilustrační foto)

Kácet na zahradě vzrostlý cenný strom? Pro příště už to zase nebude možné. Ministerstvo chystá novelu „kácecí“ vyhlášky. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Kvůli vyhlášce padly zdravé stromy, smutní úředníci a vítají novelu

  • 6
Hlavně kritika zní z radnic v Moravskoslezském kraji na konto vyhlášky, která platí rok a umožňuje skácet jakýkoli strom na soukromém pozemku vyjma chráněného. Stát teď chystá opětovné zpřísnění legislativy.

Ta novela vyhlášky měla zjednodušit práci úředníkům i majitelům zahrad toužícím po kácení ovocných stromů. Místo toho nadělala paseku. A to doslova.

Předpis, který začal platit loni v červenci, umožnil bez nutnosti získat povolení kácet na soukromém pozemku jakékoli stromy vyjma chráněných. Za poslední rok ale kvůli němu padly nejen ovocné dřeviny, nýbrž třeba i mohutné a zdravé lípy.

Co přinese změna vyhlášky

  • Novela, která by mohla začít platit na podzim, krom jiného upraví dnešní spornou definici zahrady. Ta se teď řídí stavebním právem, nově se bude řídit podle katastru.
  • Nově bude možné bez povolení kácet ovocné stromy v zahradách u chat a v zahrádkářských koloniích.
  • Cenné stromy s obvodem kmene více než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí bude možné kácet jen s povolením.

„Za poslední rok šlo k zemi velké množství stromů, které v minulých letech nedostaly souhlas podle původního zákona,“ uvedl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek. A podobné hlasy znějí i z dalších radnic, které oslovila MF DNES.

„V Krnově kvůli současné podobě vyhlášky padly k zemi velice krásné a zdravé stromy, jejichž kácení jsme v minulosti nechtěli povolit kvůli argumentaci žadatelů, kteří jako důvod pro odstranění stromu například uváděli, že už je nebaví hrabat listí, nebo že ptáci žijící na stromě znečišťují zahradu,“ sdělil Dušan Martiník z odboru životního prostředí krnovské radnice.

„Jen v našem městě víme o deseti případech, kdy byl díky současné právní úpravě pokácen mohutný, zcela zdravý strom,“ konstatovala i mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Aktuálně platná novela umožnila, aby se sousedé rozhádali

Petr Polášek z Českého svazu ochránců přírody Nová Ostrava přidal jeden příklad za všechny. Na základě aktuálně platné novely vyhlášky se před časem v Ostravě-Staré Bělé rozpoutal sousedský spor kvůli snaze majitele jednoho z pozemků pokácet zhruba tři sta let starou lípu. „Tlak místních nakonec majitele parcely přiměl k tomu, že lípu jen ořezal a nepokácel,“ dodal Polášek.

I díky ekologům ze sdružení Arnika nebo třeba ombudsmanovi, kteří poukazovali na nevhodnost novely předpisu, teď chystá ministerstvo životního prostředí opětovnou změnu vyhlášky.

„Nyní je v mezirezortním připomínkovém řízení, později půjde do vlády. Podle předběžného předpokladu by mohla začít platit od nového vegetačního období,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Třeba David Křenek z oddělení vodního hospodářství a ochrany přírody českotěšínské radnice má celkem jasno v tom, co by novela vyhlášky měla obsahovat: „Měla by počítat s nutností povolení kácení u stromů od určitého obvodu kmene, například od dvou set centimetrů, abychom mohli zachránit některé cenné dřeviny. A měla by jednoznačně zakazovat kácení ve vegetační době, což nyní neplatilo.“

Chystaná novela vyhlášky krom jiného proti dnešku umožní bez povolení kácet ovocné stromy v zahradách u chat a chalup a v zahrádkářských koloniích. A naopak cenné stromy s obvodem kmene nad 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí nařídí kácet jen s povolením.

„Pokud se vyhláška změní tak, aby cenné stromy získaly zpět svou ochranu, rozhodně to vítám. Bude to důležité i kvůli starším lidem. Ty většinou nejvíc bolí, když se letité stromy kácí,“ uvedl Petr Polášek.