Člen Horské služby zjišťuje nebezpečí utržení laviny v Beskydech.

Člen Horské služby zjišťuje nebezpečí utržení laviny v Beskydech. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Výrazně se oteplí. Na horách hrozí laviny, v nížinách kry

  • 0
Mějte se na pozoru. Taková varování vysílají směrem k lidem i úřadům vodohospodáři a Horská služba nejen v Moravskoslezském kraji. Blíží se výrazné oteplení, při kterém přes den vyletí teploty až na sedm stupňů. Současně však hrozí na horách laviny a v nížinách pukání ledu s následným pohybem ker.

Už je to více než týden, kdy vodohospodáři a hasiči rozbíjeli první ledové kry ucpávající koryta potoků i řek. Přitékající voda se vylévala z břehů a ohrožovala okolí. "Měli bychom se připravit na tání. Při něm se množství ledu v řekách uvolní. S největší pravděpodobností se zvýší hladiny řek. Voda ohrozí domy, mosty," řekl tehdy mluvčí státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček.

Předpověď počasí

Úterý
Polojasno, od severu postupně přibývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 0 až 3 °C, na horách -6 až -2 °C.

Středa
Oblačno až zataženo, ojediněle déšť, zpočátku i mrznoucí. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C.

Čtvrtek
Zpočátku polojasno, během dne oblačno, občas déšť. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C.

Obavy se zatím nenaplnily - oteplení nebylo tak prudké. "Kdyby roztálo více sněhu, bylo by to možná horší. Nyní je ale situace stabilní. Záleží, co bude dál. Ledové kry v řekách ještě neroztály," upozornil Vlček. Vodohospodáři proto stále zasahují tam, kde ledové kry brání vodě v průtoku.

V Jeseníkách trvá čtvrtý stupeň nebezpečí

A zatímco v nížinách lidé kontrolují stav řek, na horách se mají na pozoru před lavinami. Horská služba v Jeseníkách minulý týden vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí - a stále ho nezrušila. Na starou, poměrně stabilní vrstvu sněhu tu v posledních dnech napadlo šedesát až sedmdesát centimetrů nového sněhu, který se při silném větru ukládá na závětrných svazích. Hrozí deskové laviny.

"Mohou se uvolnit již při malém zatížení. Tím může být i zbloudilý běžkař jedoucí plynule a bez pádu nebo pěší na sněžnicích," uvedl Slávek Tejnský z Horské služby. Vysokohorské túry vyžadují expertní posouzení. Pro nezkušené to znamená, že túru musí ukončit nejen v nebezpečných oblastech, ale i v jejich blízkém okolí.

Túry a lyžování ve volném terénu se nedoporučují

"Vůbec lidem nedoporučujeme túry ani lyžování ve volném terénu," řekl náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš. "Nejlépe udělají, když budou sledovat webové stránky Horské služby a aktuální lavinovou předpověď," doplnil Klimeš.

Pracovníci Povodí Odry minulý týden uvolňovali ucpané koryto vodního toku v Ostravě-Hrabové.

Jen díky tomu, že minulý týden byla sněhová kalamita, foukal silný vítr a cesty byly neprůjezdné, se mnoho lidí do hor nedostalo. Proto Horská služba v Jeseníkách zasahovala v terénu méně, než je obvyklé - denně maximálně desetkrát. "O víkendu se počasí umoudřilo a na horách bylo více lidí, takže jsme vyjížděli až třicetkrát za den," upřesnil Klimeš.

Také v Beskydech hrozí lokální sesuvy sněhu. "Minulý týden jsme zachraňovali zasypaného snowboardistu (více o případu čtěte zde) a jednu pětičlennou skupinu, která se dostala do nepřístupného terénu (podrobněji zde). Dvě ženy byly zraněné, musely na ošetření do nemocnice," řekl náčelník Horské služby v Beskydech Radim Pavlica.

Lavina má obrovskou sílu

Odborníci proto doporučují: Nikdy se do volného terénu nevydávejte sami. S sebou si rozhodně vezměte minimálně mobilní telefon. Nabitý. A než na túru vyrazíte, zkontrolujte předpověď počasí. Pokud hrozí sesuvy sněhu, vůbec do volného terénu nechoďte.

"Lavina díky své energii dokáže vykácet les, vytrhnout ze svahu obrovské skalní bloky, pobořit domy. Živým tvorům dokáže utrhnout končetiny, přetrhnout je v půli. Slabší laviny strhnou z nohou pevně zavázané skelety," varují záchranáři.